Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
96 obserwujących 1277 notek 1525316 odsłon
GPS, 30 grudnia 2017 r.

Tabu wielonapędu

756 16 1 A A A
W Polsce, na śródlądziu, dawno temu, polscy instruktorzy żeglarstwa uczyli, że jednoczesne pływanie na żaglach i pagajach jest nieprawidłowe, że to obciach, błąd, złe zachowanie, należy tego unikać, a z tych, którzy to robią trzeba się śmiać: „O, patrzcie! Płyną na żaglach i pagajują, ale obciach! Ha, ha, ha, nie znają się na żeglarstwie!”.
Wielu żeglarzy mi to potwierdza. Też tak byli uczeni. Moim zdaniem to szuwarowo-bagienny zabobon, na morzu nieznany. Wszystkie napędy jakie się ma, można stosować, gdy to jest potrzebne. Niby dlaczego wielonapęd miałby być piętnowany?
To wygląda mi na nasz czysto polski, harcerski zabobon, nieznany w innych krajach. W dawnych zabobonach morskich nic takiego nie znalazłem, że kilka napędów na raz przynosi pecha.
Ci instruktorzy głupio uczyli, jeśli traktowali to jako zasadę pływania, a nie zabobon. Bo zabobonów różnych uczyli, ale zaznaczali, że to zabobony – na przykład gdy jest flauta, to należy podrapać maszt od spodu, po pięcie, a wtedy zawieje. Albo, że nie można gwizdać na jachcie – to taka zabobonna tradycja, bo na dawnych statkach gwizd miał specjalne znaczenie.
Głupie, bezsensowne i często niebezpieczne jest to, że nie wolno używać kilku napędów na raz. Jak trzeba to powinno się użyć i żagli, i wioseł, i silnika, i nie powinno to być jakimś tabu.
Potrafię przedstawić dziesiątki prawdziwych i setki hipotetycznych sytuacji, w których użycie drugiego napędu bez wyłączania pierwszego, uratuje jacht od wypadku. Jest wiele sytuacji, gdy należy płynąć i na żaglach i na silniku. Ale nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, gdy dodanie napędu do już istniejącego spowoduje jakieś zagrożenie.
Więc dlaczego mielibyśmy traktować wielonapęd jako jakieś tabu? Chyba, że jest jakiś powód, którego nie znam. Proszę o komentarze. Wiecie jak z tym jest w innych krajach?

Grzegorz GPS Świderski


Kryptowaluty uratują świat  <- poprzednia notka
następna notka -> Życzenia kontra postanowienia

Tagi: gps65, żeglarstwo

Opublikowano: 30.12.2017 17:11. Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 16:27.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "ale czynów tego dziecka nie można oceniać w kategoriach moralnych" Możemy. Dziecko jest w...
  • "Małe dzieci i chorzy lub niedorozwinięci psychicznie (niektóre choroby) nie są podmiotami...
  • Tak.

Tematy w dziale Rozmaitości