Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz GPS Świderski
110 obserwujących 1348 notek 1639030 odsłon
GPS, 31 grudnia 2017 r.

Życzenia kontra postanowienia

236 12 1 A A A
Pod koniec roku, czy to przed świętem Bożego Narodzenia, czy też przed nowym rokiem, ludzie składają sobie życzenia. Życzą coś innym. Najczęściej walą zgraną formułkę, albo silą się na powiedzenie czegoś oryginalnego. Próbują życzenia formułować schematycznie - ale tak, by dla każdego brzmiały inaczej. Próbują zgrane formułki indywidualizować.
To jest bez sensu. Życzenia są bez sensu. To mało znacząca sztampa. To powierzchowny rytuał. Nie lubię tego. Z obrzydzeniem poddaje się temu obrzędowi tylko dlatego, żeby nie robić przykrości innym, którym chyba na tym zależy. Ale jak mogę, to życzeń unikam. Na ślubach zawsze powtarzam: „Pierdzi koza pierdzi, z dupy jej się kurzy, niech nam Państwo młodzi, żyją jak najdłużej”.
Znaczenie i sens mają tylko noworoczne postanowienia. Albo w ogóle postanowienia niezwiązane z jakimś czasem. Warto coś życzyć tylko samemu sobie. Bo siebie jest wielokroć łatwiej zmienić niż innych. Łatwiej samemu coś zrobić, bo się tak postanowi, niż wpłynąć na innych, by to zrobili, bo się im tego życzy. Ja siebie znam lepiej niż innych. Lepiej wiem, co samemu sobie życzyć, a zatem co postanowić. Inni są ważni, by im to oznajmić, by byli świadkami, by postanowienie utrwalić.
Więc ja nikomu na święta i nowy rok nic nie życzę. To znaczy życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia, pomyślności. Życzyłem wesołych świąt i życzę szczęśliwego nowego roku. Ale to jest nic, to nic nie znaczy, to nie ma żadnej treści. Ale się odbębniło. Szczerze, to życzę sobie i innym, by mieli jakieś postanowienia. Jak mi powiedzą jakie mają postanowienia, to będę im życzył by w nich wytrwali. A sam mam takie postanowienia:

 1. W nowym roku przebędę dłuższą trasę wyprowadzając psa sąsiadki, niż w poprzednim roku,
 2. W nowym roku przeczytam więcej książek niż w poprzednim,
 3. Obejrzę więcej filmów,
 4. Napiszę więcej notek blogowych,
 5. Zarobię więcej pieniędzy,
 6. Popłynę na więcej rejsów po morzach i oceanach,
 7. Jak ktoś mnie o coś spyta, to zachowam większą cierpliwość w wyjaśnianiu,
 8. Więcej się dowiem i nauczę,
 9. Przejadę więcej kilometrów na trajku letnim i zimowym,
 10. Będę kandydować w wyborach.
Tego sobie życzę na nowy rok. Moje postanowienia ogłaszam publicznie, by potem ci, którzy to przeczytali wypominali mi, że tego nie dotrzymałem. I będzie mi wstyd. A każdemu, kto uzna mnie za egoistę, też tego życzę. Wszystkim innym, jako altruista, życzę tego, co oni sami sobie postanowią. 

Grzegorz GPS Świderski


Tabu wielonapędu  <- poprzednia notka
następna notka -> Matka wszystkich afer

Tagi: gps65, życzenia, postanowienia, 2018

Opublikowano: 31.12.2017 16:24. Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 20:58.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

 • @Wiesław Pilch Chińczyk  No to po moich wyjaśnieniach nie może mi Pan zarzucać kłamstwa.
 • No to z tego wynika, że gdyby Korczak żył dziś, gdyby znał współczesne odkrycia nauki w...
 • @maur  Wschodni kolektywizm jest oczywiście w Polsce obecny, bo cywilizacje wschodu od ponad...

Tematy w dziale Rozmaitości