Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1837 notek
2346k odsłon
  1580   0

Katastrofalne ocieplenie

       Problem globalnego ocieplenia można podzielić na trzy osobne tezy, które stawiają naukowcy:

  • [T1] Globalny klimat ociepla się ostatnio w tempie niespotykanym dotąd w historii Ziemi.
  • [T2] Działalność człowieka ma dominujący wpływ na to tempo ocieplenia.
  • [T3] Jeśli nie wstrzymamy tego ocieplenia o półtora stopnia Celsjusza, to nastąpi szereg katastrof, które doprowadzą do zagłady ludzkości.

       Gdy ludzie dyskutują o globalnym ociepleniu, to głównie uzasadniają tezy [T1] i [T2]. Jest na ten temat setki naukowych raportów. Naukowcy się spierają co do tych dwóch kwestii. Z tezą [T1] zgadzają się prawie wszyscy, choć są nieliczni naukowcy, którzy temu przeczą. Przy tej tezie główny spór toczy się o to, co jest przyczyną ocieplenia - czy emisja gazów cieplarniach, czy kwestie kosmiczne związane z aktywnością słoneczną i konfiguracją cykli orbitalnych. Są też spory o to czy rzeczywiście tempo wzrostu jest wyjątkowe. Teza [T2] jest też solidnie naukowo uzasadniana, choć ma więcej oponentów niż teza [T1].

       Ale nigdzie nie znalazłem naukowego uzasadnienia tezy [T3]. A tymczasem ta teza jest najważniejsza, ona jest kluczowa, bo tylko gdy ona jest prawdziwa należy z ociepleniem walczyć. Udowodnienie tez [T1] i [T2] nie uzasadnia walki z ociepleniem, nie uzasadnia wydawania kolosalnych kwot na to by ocieplenie powstrzymać. No bo jeśli ocieplenie żadnych poważnych katastrof nie wywoła, to niech będzie cieplej.

       Są naukowcy, którzy tak twierdzą: „Nie musimy też martwić się o katastrofy środowiskowe, nawet jeśli obecny trend naturalnego ocieplenia trwa. W ciągu ostatnich 3000 lat Ziemia była znacznie cieplejsza bez katastrofalnych skutków. Cieplejsza pogoda wydłuża pory roku i ogólnie poprawia warunki do zamieszkania w chłodniejszych regionach. Ponieważ węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny są wykorzystywane do karmienia i wyciągania z ubóstwa ogromnej liczby ludzi na całym świecie, więcej CO2 zostanie uwolnionych do atmosfery. Pomoże to utrzymać i poprawić zdrowie, długowieczność, dobrobyt i produktywność wszystkich ludzi." 

       Jeśli ktoś zna naukowe potwierdzenie tezy [T3] to bardzo proszę o wskazanie mi takich opracowań. Tylko proszę o systematyczność, a nie zawalenie mnie odnośnikami do setek artykułów w Sieci. Poproszę o te naukowe dowody w takiej formie: rodzaj katastrofy, miejsce i czas wystąpienia, liczba ludzi, która wyginie, odnośnik do naukowego opracowania tłumaczącego dlaczego do tej katastrofy dojdzie. Na przykład: cyklony zaczną występować na Bałtyku za kilkanaście lat, co spowoduje śmierć wszystkich Litwinów, Estończyków i Łotyszy - i tu link do naukowego uzasadnienia, że to będzie się działo na skutek podwyższenia się globalnej temperatury o półtora stopnia. Albo: Sahara powiększy się dwukrotnie w ciągu najbliższych kilku lat, co spowoduje wyginięcie stu milionów Nigeryjczyków – i tu link do naukowego uzasadnienia, że to będzie się działo na skutek podwyższenia się globalnej temperatury o półtora stopnia.

       Oczywiście w Sieci widzę dużo tekstów o różnych katastrofach wywołanych ociepleniem. Ale wszystko to są dziennikarskie bajeczki, bez odnośników do jakichkolwiek badań. Więc proszę mi takich artykułów nie wskazywać, bo je znam. I również nie potrzebuję odnośników do raportów uzasadniających tezy [T1] i [T2] bo takie też znam.  

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

Być lepszym <- poprzednia notka

następna notka -> Życzenia

Tagi: gps65, globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, katastrofy

Lubię to! Skomentuj101 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości