Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
121 obserwujących
1507 notek
1910k odsłon
1490 odsłon

Katastrofalne ocieplenie

Wykop Skomentuj101

       Problem globalnego ocieplenia można podzielić na trzy osobne tezy, które stawiają naukowcy:

  • [T1] Globalny klimat ociepla się ostatnio w tempie niespotykanym dotąd w historii Ziemi.
  • [T2] Działalność człowieka ma dominujący wpływ na to tempo ocieplenia.
  • [T3] Jeśli nie wstrzymamy tego ocieplenia o półtora stopnia Celsjusza, to nastąpi szereg katastrof, które doprowadzą do zagłady ludzkości.

       Gdy ludzie dyskutują o globalnym ociepleniu, to głównie uzasadniają tezy [T1] i [T2]. Jest na ten temat setki naukowych raportów. Naukowcy się spierają co do tych dwóch kwestii. Z tezą [T1] zgadzają się prawie wszyscy, choć są nieliczni naukowcy, którzy temu przeczą. Przy tej tezie główny spór toczy się o to, co jest przyczyną ocieplenia - czy emisja gazów cieplarniach, czy kwestie kosmiczne związane z aktywnością słoneczną i konfiguracją cykli orbitalnych. Są też spory o to czy rzeczywiście tempo wzrostu jest wyjątkowe. Teza [T2] jest też solidnie naukowo uzasadniana, choć ma więcej oponentów niż teza [T1].

       Ale nigdzie nie znalazłem naukowego uzasadnienia tezy [T3]. A tymczasem ta teza jest najważniejsza, ona jest kluczowa, bo tylko gdy ona jest prawdziwa należy z ociepleniem walczyć. Udowodnienie tez [T1] i [T2] nie uzasadnia walki z ociepleniem, nie uzasadnia wydawania kolosalnych kwot na to by ocieplenie powstrzymać. No bo jeśli ocieplenie żadnych poważnych katastrof nie wywoła, to niech będzie cieplej.

       Są naukowcy, którzy tak twierdzą: „Nie musimy też martwić się o katastrofy środowiskowe, nawet jeśli obecny trend naturalnego ocieplenia trwa. W ciągu ostatnich 3000 lat Ziemia była znacznie cieplejsza bez katastrofalnych skutków. Cieplejsza pogoda wydłuża pory roku i ogólnie poprawia warunki do zamieszkania w chłodniejszych regionach. Ponieważ węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny są wykorzystywane do karmienia i wyciągania z ubóstwa ogromnej liczby ludzi na całym świecie, więcej CO2 zostanie uwolnionych do atmosfery. Pomoże to utrzymać i poprawić zdrowie, długowieczność, dobrobyt i produktywność wszystkich ludzi." 

       Jeśli ktoś zna naukowe potwierdzenie tezy [T3] to bardzo proszę o wskazanie mi takich opracowań. Tylko proszę o systematyczność, a nie zawalenie mnie odnośnikami do setek artykułów w Sieci. Poproszę o te naukowe dowody w takiej formie: rodzaj katastrofy, miejsce i czas wystąpienia, liczba ludzi, która wyginie, odnośnik do naukowego opracowania tłumaczącego dlaczego do tej katastrofy dojdzie. Na przykład: cyklony zaczną występować na Bałtyku za kilkanaście lat, co spowoduje śmierć wszystkich Litwinów, Estończyków i Łotyszy - i tu link do naukowego uzasadnienia, że to będzie się działo na skutek podwyższenia się globalnej temperatury o półtora stopnia. Albo: Sahara powiększy się dwukrotnie w ciągu najbliższych kilku lat, co spowoduje wyginięcie stu milionów Nigeryjczyków – i tu link do naukowego uzasadnienia, że to będzie się działo na skutek podwyższenia się globalnej temperatury o półtora stopnia.

       Oczywiście w Sieci widzę dużo tekstów o różnych katastrofach wywołanych ociepleniem. Ale wszystko to są dziennikarskie bajeczki, bez odnośników do jakichkolwiek badań. Więc proszę mi takich artykułów nie wskazywać, bo je znam. I również nie potrzebuję odnośników do raportów uzasadniających tezy [T1] i [T2] bo takie też znam.  

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:  

Być lepszym <- poprzednia notka

następna notka -> Życzenia

Tagi: gps65, globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, katastrofy

Wykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości