0 obserwujących
41 notek
19k odsłon
  627   0

W 70-tą rocznicę śmierci Jana Styp-Rekowskiego

Publikuję tekst Pani Marii Prondzińskiej-wnuczki Jana Styp-Rekowskiego.

Jan Styp-Rekowski urodził się w 1874 roku w Płotowie. Był potomkiem zubożałej rodziny szlacheckiej, której rodowód na Ziemi Bytowskiej sięga co najmniej dwustu lat.
Już w pierwszych latach XX wieku włączył się młody Jan Styp-Rekowski do prac, których jedynym celem było rozbudzanie i utrzymywanie polskiej świadomości narodowej wśród stosunkowo wielkiej grupy Kaszubów zamieszkałych na Ziemi Bytowskiej, a poddawanej od lat intensywnym procesom germanizacyjnym.
Bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej Jan Styp-Rekowski był jednym z czołowych rzeczników ruchu kaszubskiego na rzecz przyłączenia ziemi Bytowskiej do Polski. Współkierował akcją zbierania podpisów pod petycjami ludności domagającej się włączenia Bytowskiego do odrodzonego państwa polskiego, utrzymywał kontakty z polskimi środowiskami Poznania, Gdańska
i Lęborka, przygotowywał marsz na Bytów, by wymóc na bytowskim landracie zgodę na wymianę południowej części powiatu, zamieszkałą przez Kaszubów, na bardziej zgermanizowane tereny włączone do Polski; organizował wiece, a później wpływał na zahamowanie opcji Kaszubów podtrzymując ich wiarę w konieczność dalszego trwania na odwiecznie polskich ziemiach.
Był on obok Wery i księdza Roberta Prądzyńskiego w 1923 roku, głównym inicjatorem i organizatorem Okręgu Kaszubskiego Związku Polaków w Niemczech. Został prezesem Okręgu Związku Polaków w Niemczech, pełnił tę funkcję aż do 1939 roku, do chwili aresztowania. Jako prezes uczestniczył we wszystkich naradach Zarządu V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, w wielu naradach Rady Naczelnej, był reprezentantem bytowskich Kaszubów na zjazdach Polaków zza granicy w Warszawie, w Kongresie Polaków w Niemczech, a także w pogrzebie prezesa Związku Polaków w Niemczech ks. Dr Bolesława Domańskiego.

całość tekstu: www.http://rodlo.org/

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura