z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
35 obserwujących
897 notek
917k odsłon
442 odsłony

Do przyjaciół w Berlinie

Wykop Skomentuj16

Ponieważ jestem człowiekiem raczej ufnym, może nawet łatwowiernym, zakładam, że większość otaczających mnie ludzi ma z założenia dobre intencje. A naszych przyjaciół w Berlinie traktuję tak jak wszystkich innych... Też zakładam, że działają mając dobre intencje.

Więc jeśli nasi przyjaciele w Berlinie mówią, że chcą nam Polakom pomóc to naprawdę wierzę, że mają dokładnie takie intencje. Że naprawdę chcą udzielić czegoś co w ich ocenie jest najlepszą formą pomocy.

Ale ponieważ od każdej zasady są wyjątki to i od tej też jest... Gdyby w tym samym czasie z podobną ofertą pomocy wyszli bracia z Moskwy to już naprawdę zacząłbym szykować się na najgorsze.

Na szczęście w tym przypadku nasi przyjaciele z Berlina nie oferują pomocy razem z moskiewskimi braćmi.

Dlatego też uważam, że i my powinniśmy pomóc naszym przyjaciołom z Berlina w zrozumieniu jakiej pomocy mogą oczekiwać od nich bliżsi lub dalsi sąsiedzi. Bo tak naprawdę dobrze jest mieć sąsiada, który jeszcze chce pomagać.

Z niemieckim pomaganiem właściwie jest tylko jeden problem. Jeden ale taki zasadniczy... Że pomoc ta ma być realizowana po niemiecku. Obojętnie czy chodzi o pomoc dla Grecji, dla Węgier, czy dla Polski... Ma być ona taka jak ją widzi nasz niemiecki przyjaciel. Zgodnie z jego oczekiwaniami. Oczekiwaniami, które zazwyczaj są takie jakby niemieckie i niekoniecznie zgodne, może nawet zazwyczaj niezgodne, z tym czego oczekiwaliby obdarowani taką pomocą.

Tak wie dobrze by było aby nasi przyjaciele w Berlinie zrozumieli, że my nie odrzucamy ich dobrych intencji. Że chcemy być Europejczykami. Ale nasza droga do Europy nie prowadzi przez germani... to jest chciałem napisać... unifikację na modłę jednej z wiodących gospodarek w UE. Europa jest różnorodna i niech tak zostanie. Bo jak Grecy i Hiszpanie staną się już tacy jak Niemcy to naprawdę nie będzie gdzie jeździć na wakacje i Europa tylko na tym straci.

Z nas Polaków też nie próbujcie robić na siłę Europejczyków w standardzie niemieckim. Przyjrzyjcie się nam dobrze, a może zrozumiecie, że jesteśmy Wam potrzebni dokładnie tacy jacy jesteśmy. Nawet jeśli to nie jest zgodne z tym co sami chcecie mieć na swoim lokalnym podwórku.


Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka