z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
39 obserwujących
1058 notek
1115k odsłon
  1789   2

Histeria wojskowa, czyli gdzie kończy się wojsko

Zakupy nowego sprzętu dla wojska zawsze rozpalały emocje. Zawsze pojawiali się eksperci, którzy dowodzili, że można było: lepiej, taniej, z większą korzyścią coś tam pozyskać.

A ostatnie decyzje MON firmowane przez ministra Mariusza Błaszczaka internetowych specjalistów od wojskowości doprowadziły właściwie do histerii. Bo tak należy ocenić reakcję niektórych komentatorów na wiadomość o planowanych zakupach w Korei haubicoarmat K9, wozów bojowych piechoty, czołgów K2 i samolotów FA-50.

I mówiąc szczerze sam muszę przyznać, że ja też tak nie do końca ogarniam "logikę" tych zakupów. Ale przecież mówimy o wojsku i cywilna logika się tu nie sprawdza. Cywilną logikę można zastosować dopiero tam gdzie wojsko się już kończy, czyli do zwykłej napierdalanki o podłożu politycznym. I tak czyni opozycja krytykująca ostatnie zakupy MON.

Bo na logikę (cywilną) wydaje się być całkowicie oderwane od sensu i celu kupowanie czegoś co już produkuje nasz własny, krajowy przemysł. Np. haubicoarmat K9 i wozów bojowych piechoty.

Bo mamy przecież już "polskiego" Kraba i polski pomysł na pływający, nowoczesny, gąsienicowy pojazd wsparcie piechoty "Borsuk".

Ale tak między nami... Tak po cichu aby Rosjanie się nie dowiedzieli ;)

Haubicoarmata K9PL będzie po prostu upgradem tego co już otrzymuje polskie wojsko. Będzie tak samo "polska" jak teraz produkowany w Stalowej Woli Krab. Tyle, że składak zostanie uproszczony. Bo Kraba składano z elementów koreańskich, brytyjskich, polskich i tego co jeszcze trzeba było dokupić.

I mam nadzieję, że to uproszczenie ma na celu uzyskanie większej zdolności produkcyjnej. I więcej takich nowoczesnych jednostek bojowych trafi do Wojska Polskiego i jeszcze będzie możliwość sprzedania czegoś naszym sojusznikom.

A co do "Borsuka" to niestety wygląda na to, że prace koncepcyjne trwały o kilka lat za długo. A nowe bwp potrzebne są wojsku na wczoraj. 

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo