4 obserwujących
98 notek
103k odsłony
1033 odsłony

Upadek Berlina - Wzgórza Seelow

Wykop Skomentuj8

W tym samym czasie gdy Helga i Regina próbowały zdobyć coś do jedzenia, Generalissimus Stalin rozmawiał przez telefon z marszałkiem Żukowem. Ojciec Narodów oskarżył swojego najważniejszego dowódcę o zlekceważenie potencjału obronnego przeciwnika. Zauważył też, że marszałek Koniew poczynił na południu znaczne postępy, co pewnie miało sugerować, że Żukow mógłby zostać przez niego zastąpiony. Ta rozmowa oznaczała, że Armia Czerwona będzie ponosiła dalsze niepotrzebne straty w ostatniej bitwie II wojny światowej w Europie. Żukow rozkazał swoim dowódcom, aby ci osobiście kierowali ofensywą na wzgórza Seelow. W przypadku porażki w najlepszym razie czekała ich dymisja. Lekcja z porannego ataku nie została odrobiona – nadal to czołgi atakujące na podmokłym terenie miały być główną siłą sowieckiego ataku. Według Żukowa dowódcy nie powinni liczyć na to, że artyleria zabije wszystkich Niemców.

Dla żołnierzy będących na pierwszej linii frontu oznaczało to odniesienie ciężkich ran lub śmierć. Tym bardziej, że ranny żołnierz mógł zostać pozostawiony bez opieki medycznej przez kilka godzin, z powodu przeciążenia obowiązkami służb medycznych Armii Czerwonej. Martwymi żołnierzami nikt się już nie przejmował – leżeli niepochowani przez kilka dni. Dzieło zniszczenia potęgował typowy dla Sowietów bałagan, kiedy lotnictwo i artyleria brały na cel własne wojsko. Z powodu braku łączności dowódcy nie byli w stanie określić położenia swoich jednostek, jeśli te zniknęły z pola widzenia.

Żukow przejął się tym co usłyszał od Stalina. Wiele wskazywało na to, że marszałek Koniew mógł wyprzedzić go w wyścigu o Berlin. Dlatego wysłał zwiadowców, by ci sprawdzili jak blisko stolicy III Rzeszy znajdowały się armie Koniewa. Sam Koniew też zdawał sobie sprawę z tego, że otwiera się przed nim historyczna szansa. Największa chwała miała przypaść temu, kto zada decydujący cios. On również postanowił użyć czołgów do przerwania ostatniego pierścienia obrony. Jego dowódcy usłyszeli, że mają się śpieszyć. Żukow był już tylko sto kilometrów od Berlina.


Na podstawie:

"Berlin - The Downfall 1945" Antony Beevor, Viking, 2002

"Armageddon - The Battle for Germany" Max Hastings, Pan Books, 2015

"The Second World War" Antony Beevor, Phoenix, 2013

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura