43 obserwujących
2191 notek
1192k odsłony
  865   0

Dziejowa rola chrześcijaństwa – Quietus Jacka Inglota

 

Jan Bodakowski

Dziejowa rola chrześcijaństwa – Quietus Jacka Inglota

 

Ukazało się rozszerzone wydanie wspaniałej powieści Jacka Inglota „Quietus”. Wydawcą rozszerzonego wydania jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Powieść Inglota przenosi czytelników w alternatywny świat Imperium Rzymskiego. Najpierw na zapadłe kresy Imperium do Calisji (Kalisza) - na ziemie które w naszej rzeczywistości weszły w skład państwa polskiego (które nigdy nie zaistniało w alternatywnej historii). W Calisji tytułowy Quietus zostaje wynajęty przez ambasadora cesarstwa Japonii. Celem misji Quietusa jest odnalezienie czterech pism o życiu Jezusa zwanych Ewangeliami. Misja ta wydaje się być niemożliwa do realizacji – zmarły w VII wieku po śmierci Jezusa cesarz Julian Apostata skutecznie wymordował wszystkich chrześcijan. Pomimo wymordowania kilku milionów chrześcijan Quietusowi udaje się odnaleźć jedną z ostatnich osad niedobitków chrześcijaństwa. Misja kończy się wymordowanie ostatnich chrześcijan. Pomimo zdobycia artefaktu sługa ambasadora Japonii morduje detektywa.

 

Marcus przyjaciel Quietus rusza przez całe Imperium z prowincjonalnej Calisji do Japonii by poznać prawdę o tajemniczej misji swego martwego kompana. Przystankiem w jego podroży jest Cattigera – miasto rozpusty (leżące w dzisiejszym Wietnamie). Kiedy Marcus dociera do Japonii okazuje się że Japonia jest rządzona przez post chrześcijańskich heretyków pragnących zniszczyć Rzym. Heretycy ci kilka wieków wcześniej swoimi zbrodniami sprowokowali Juliana Apostatę do zniszczenie chrześcijaństwa. Wraz z atakiem Japonii na Rzym Marcus wraca do Imperium.

 

Równolegle w multikulturowej, przeżartej demoralizacją i konsumpcyjnym stylem życia stolicy Imperium (która pasożytuje na reszcie podbitych krajów – co bardzo politycznie nie poprawnie się kojarzy) senator z prowincjonalnych ziem dzisiejszej Polski (zwanych Vinedią) Sewer Flawiusz zostaje zmuszony do wyboru między lojalnością wobec imperium a lojalnością wobec ziemi przodków i rodaków. Cesarz dla ochrony Rzymu chce wysłać na rzeź legiony złożone z potencjalnych przodków Polaków. Sewer Flawiusz odrzuca podległość Rzymowi i pozostawia Rzym na pastwę Japonii. Za co zostaje zamordowany przez zamachowca nasłanego przez Rzym – ostatkiem sił władze przekazuje w ręce ostatniego z chrześcijan.

 

Autor tej wybitnej powieści kreuje przerażający świat w którym zabrakło chrześcijaństwa (bohaterowie wielokrotnie na kartach powieści rozprawiają o wyższości zniszczonego chrześcijaństwa nad zlaicyzowanym Imperium). Świat radosny w swej rozpuście, egoistyczny, nie znający miłości bliźniego. Świat ślepy na zagrożenia ze strony ekspansywnych wrogich cywilizacji, kosmopolityczny i wynarodowiony (co niestety dziś jest bardzo aktualne).

 

Powieść zamykają posłowia Marka Parowskiego i księdza profesora Jana Słomka. Parowski przybliża w nim czytelnikom fenomen polskiej fantastyki religijnej (w swej wymowie promującej katolicyzm). Posłowie Parowskiego zwraca uwagę czytelników że Inglot w swej powieści uznał religię za podstawę cywilizacji (podobnie jak Feliks Koneczny) i wskazał rolę Polski w odrodzeniu cywilizacyjnym Europy (czym się odwołał do Jana Pawła II). Ksiądz profesor Jan Słomek w swoim posłowiu przybliżył czytelnikom fakty dotyczące pierwszych chrześcijan, herezji pierwszych wieków i prześladowań chrześcijan.

 

Powieść Inglota powinni przeczytać wszyscy zmęczeni promowaną politycznie poprawną grafomanią. Wszyscy poszukujący w współczesnej literaturze zajmującej intrygi, zaskakujących zwrotów akcji, dbałości o szczegóły, i przede wszystkim niebanalnych pomysłów. „Quietus” doskonale ukazuje prawdziwą europejską tożsamość wyrosłą z starożytnej Grecji i Rzymu, zakorzenioną w chrześcijaństwie. Powieść Jacka Inglota powinna zostać szybko przetłumaczona i zostać wykorzystana do promocji współczesnej polskiej kultury (jest zachodnia w duchu i świeża swoim lokalnym kolorytem).

 

Jan Bodakowski

okładka

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale