Jan Bodakowski
Carl Schmitt o polityce
Nakładem wydawnictwa von Borowiecky ukazała się praca Ryszarda Skarzyńskiego „Od chaosu do ładu. Carl Schmitt i problem tego, co polityczne”. Książka ta przybliża czytelnikom koncepcje Carla Schmitta o tym co jest polityką a co nią nie jest, zdeterminowaniu przez instytucje państwa definicji tego czym jest polityka, destruktywnej sile zideologizowania państwa i jednostki.
Autor pracy Ryszard Skarzyński jest profesorem zwyczajnym w Katedrze Politologii Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; i Katedry Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN.
Carl Schmitt urodził się w 1888 roku, zmarł 1985. Był niemieckim prawnikiem, teoretykiem polityki, twórcą decyzjonizmu i filozofii politycznej nowoczesnej dyktatury. W republice weimarskiej był związany z środowiskami prawicy nacjonalistycznej, ideowo był przeciwny narodowemu socjalizmowi. Po przejęciu władzy przez NSDAP ostentacyjnie poparł nazistów. Wstąpił do partii narodowosocjalistycznej. Był to wyraz jego postawy propaństwowej. W swych pismach dawał wyraz oddania wodzowi. Idee wzbogacił o argumentacje rasistowską.
W 1936 roku oficjalny organ SS „Das Schwarze Korps” wypomniał Schmittowi jego antynazizm i filosemityzm przed 1933 rokiem. Oskarżenia te zmusiły go do wycofania się z polityki. Nie mniej do końca życia oskarżany był o nazizm. Po drugiej wojnie światowej został ateistą.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Kultura