Jan Bodakowski
Egzorcysta sierpień 2013 – od sztuk walki po libertarianizm
Tematem najnowszego numeru „Egzorcysty” są sztuki walki i wiążące się z nimi niebezpieczeństwo zatrucia toksyczną duchowością. Wśród artykułów poruszających inną tematykę na szczególną uwagę zasługuje tekst Tomasza Teluka o toksycznych ideach w niektórych nurtach libertarianizmu.
Z czytelnikami swoim świadectwem o uwikłaniu w toksyczną duchowość poprzez praktykowanie sztuk walki podzieli się Dariusz Pietrek. Jego zdaniem cenne są szkoły sztuk walki z których wyeliminowano toksyczną duchowość – Pszczyńskiej Szkoły Walki, szkoła walki w Krakowie.
Ksiądz Dominik Chmielewski były instruktor karate combat. w swoim artykule przybliżył czytelnikom różnice między samoobroną combat, sportami walki, tradycyjnymi a inicjacyjnymi sztukami walki. Przestrzega przed aikido i capoeirą, docenił działalność klubu „Serafin” i Pszczyńskiej Sztuki Walki. Ksiądz Dominik uspokoił także czytelników, że większość szkół walki w Polsce nie jest zainteresowana promowaniem duchowości wschodu. Niestety w artykule ksiądz Dominik uwiarygadniał demoniczne mamienia w Medjugorie.
Swoimi doświadczeniami ze sztukami walki i szkodliwym wpływem ich duchowości, podzieli się też z czytelnikami Egzorcysty ksiądz Michał Olszewski - egzorcysta diecezji kieleckiej i wielokrotny mistrz Polski w taekwondo. Temat niebezpieczeństw związanych z sztukami walki poruszyli też ojciec Aleksander Posacki i i ojciec Wit Chlondowski.
Na stronach sierpniowego numeru Egzorcysty znalazły się też: rozważania teologiczne o Matce Boskiej, wspomnienia niemieckich jezuitów którzy przeżyli w Hiroszimie atak bombą atomową, artykuł o mistyczce Marii Nastał, tekst o szkodliwości new age manifestu „Księga cudów”. W kolejnych tekstach poruszono kwestie: buntu aniołów, wniebowzięcia Maryi, charyzmatycznej wspólnoty Mamre, inspiracji biblijnych w sztuce średniowiecznej, chrztu.
Niezwykle interesującym tekstem w sierpniowym Egzorcyście jest tekst Tomasza Teluka o materializmie. Autor znany głównie z publikacji naukowych o szkodliwości wszelkich form socjalistycznej gospodarki przybliża czytelnikom główne nurty współczesnego materializmu. Ich obecność w ideologii szkoły frankfurckiej, nowej lewicy, a także w ideach prawicowych. Teluk przybliżył czytelnikom toksyczność niektórych nurtów libertarianizmu. Postać Ayn Rand głoszącej toksyczne idee o tym że egoizm jest cnotą, a altruizm obecny w katolicyzmie to zaburzenie psychiczne – podobna gloryfikacja egoizmu jest obecna w współczesnym satanizmie.
Z krytyką Teluka spotkał się też Murray Rothbard za to, że chciał wszelkie by mechanizmy rynkowe regulowały wszelkie relacje między ludźmi, negował moralne i duchowe aspekty ludzkiej egzystencji, wartość człowieka oceniał tylko po tym ile człowiek ma pieniędzy. Z podobną krytyką Teluka spotkał się i Dawid Friedman.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Społeczeństwo