Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
34 obserwujących 1918 notek 1013542 odsłony
Jan Bodakowski, 20 grudnia 2017 r.

Świat Muszkieterów. Poznaj historie polskich bohaterów z czasów II wojny światowej

134 3 0 A A A

Jan Bodakowski

Świat Muszkieterów. Poznaj historie polskich bohaterów z czasów II wojny światowej


Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się praca Jerzego Rostkowskiego „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” przybliżająca czytelnikom historie jeden z tajnych formacji wywiadowczych walczących z okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. Muszkieterowie współpracowali z brytyjskim wywiadem, i byli pomawiani o kolaboracje z Abwehrą. Pomówienia były owocem bezkompromisowych konfliktów politycznych w łonie Polskiego Państwa Podziemnego, które kończyły się likwidacją przeciwników sanacyjnych polityków.


Pomimo, że sanacja nie stworzyła przed wojną siatki podziemnej na wypadek przegranej z Niemcami to szybko spontanicznie powstało ponad 100 tajnych konspiracyjnych organizacji. Brak jedności w łonie polskiej konspiracji był wynikiem doświadczeń przedwojennych z sanacyjną dyktaturą. Polscy patrioci nie widzieli potrzeby podporządkowywać się politykom odpowiedzialnym za klęskę wrześniowa i prześladowania polskich patriotów w II RP.


Na kartach pracy „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń” czytelnicy poznają: losy Stefana Witkowskiego lidera Muszkieterów, jego wkład w rozwój polskiej nauki, zakres współpracy z przedwojennym wywiadem II RP, źródła finansowania organizacji, jej działalność na ziemiach polskich i niemieckich, na terenach okupacji niemieckiej i rosyjskiej, codzienne konflikty w polskim podziemiu, infiltracje Gestapo, związki organizacji z Krystyną Skrabek (polskim szpiegiem, który zainspirował powstanie postaci Jamesa Bonda). Prace uzupełnia kilka ciekawych artykułów na temat relacji Polski z Japonią w XX wieku.


Jan Bodakowski

image

Opublikowano: 20.12.2017 05:58. Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 06:01.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A czy coś źle odczytałem? Nie wiem czemu wzbudza Pana irytacje to, że zauważyłem, że...
  • Szef pingwinów namawia do bicia hipisów wiec pingwiny bronią zachodnich wartości
  • z tym preferowaniem przez doktrynę to bzdura, bo po pierwsze istnieje zakaz przyjmowania...

Tematy w dziale Kultura