Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
34 obserwujących 1954 notki 1048109 odsłon
Jan Bodakowski, 21 grudnia 2017 r.

Wielki leksykon tajnych służb świata. Mossad

268 0 0 A A A

Jan Bodakowski

Wielki leksykon tajnych służb świata. Mossad


Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się 1072 stronicowa praca Jana Lareckiego „Wielki leksykon tajnych służb świata”, pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. W swej pracy autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny.


Jedną z opisanych tajnych służb jest izraelski Mossad (Instytut), Instytut ds Wywiadu i Operacji Specjalnych. Zagraniczny wywiad cywilny państwa żydowskiego nosi nazwę Mossad od 1951 roku. Przez funkcjonariuszy jest nazywany ''biurem''.


Celem Mossadu jest: zdobywanie informacji wywiadowczych za granica (Mossad jest właściwie jedyną izraelską agencją zajmująca się wywiadem zagranicznym - choć niektóre informacje wojskowe zdobywa jedna z agencji wojskowych), infiltracja Arabów, ściganie zbrodniarzy nazistowskich, oraz dokonywanie ataków na wrogach Izraela.


Siedziba Mossadu mieści się w Tel Awiwie przy bulwarze króla Saula. Szef Biura Yossi Cohen jest bezpośrednio odpowiedzialny przez premierem Izraela. Największą komórką Instytutu jest jest oddział zajmujący się werbowaniem i prowadzeniem agentury w innych krajach, organizacją pracy siatek wywiadowczych uplasowanych w izraelskich ambasadach, szpiegostwem.


W ramach Instytutu działa też Specjalny Oddział Operacyjny zajmujący się sabotażem poza granicami Izraela i sprawami bezpieczeństwa. Instytut korzysta, też z zakonspirowanych agentów w innych krajach, zespołów likwidacyjnych, oraz współpracy społeczności żydowskiej w innych krajach.


Do zadań Mossadu należy też: ratowanie Żydów w innych krajach, prowadzenie wojny psychologicznej, działań propagandowych i dezinformacyjnych, poszukiwanie żołnierzy izraelskich zaginionych poza granicami Izraela, monitorowanie rozprzestrzeniania się technologii budowy broni niekonwencjonalnych, śledzenie dziań dywersyjnych przeciwnika.


Agentami Mossadu są głównie funkcjonariusze Biura, w mniejszym stopniu przedstawiciele diaspory żydowskiej, czy konfidenci arabscy. Prace Instytutu kontroluje specjalna komisja Knesetu.


Pierwsi szpiedzy Izraela działali już w XV wieku przed naszą era. W naszych czasach po I wojnie światowej pierwsze tajne organizacje zajmujące się działalnością szpiegowską tworzyli syjoniści. 1920 roku powstał konspiracyjna armia osadników żydowskich Hagana, już w 1934 w ramach Hagany powstała służba wywiadowcza. Równolegle swoje tajne siły tworzyła prawica żydowska. Po II wojnie światowej kombatanci wszystkich organizacji zasilili izraelski aparat bezpieczeństwa.


Izrael dysponuje pięcioma odrębnymi służbami: wywiadem wojskowym, wywiadem cywilnym (Mossad), kontrwywiadem cywilnym, żandarmerią wojskową, wywiadem marynarki wojennej, wywiadem naukowo-technicznym, wywiadem policji (zajmującym się między innymi infiltracją arabskich organizacji politycznych).


Jan Bodakowski

image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Kultura