Jan Bodakowski Jan Bodakowski
108
BLOG

Zobacz jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata

Jan Bodakowski Jan Bodakowski Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jan Bodakowski

Zobacz jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata


Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się 436 stronicowa praca Macieja Rosolaka (dziennikarza „Historia Do Rzeczy”) „Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata”.


Jak informuje wydawca praca Macieja Rosolaka ukazuje jak: „wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i – pośrednio – stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie, dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski Napoleonowi, ostre słońce i porywisty wiatr w oczy przyczyniły się do pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem”.


Czytelnicy pracy znajdą na jej kartach informacje, o tym czym był huragan Wielkiego Stepu, jak krokodyle i rekiny w czasie wojny na Pacyfiku zadały straty Japończykom i Amerykanom, jak siarczyste mrozy zaszkodziły armii Napoleona. A nawet spekulacje o tym co zniszczyło Sodomę i Gomorę, i jak komety zwiastowały epokowe nieszczęście.


Według wydawcy „Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację tej błyskotliwej książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów z Biblii, z Pliniusza, Swetoniusza, Dantego, Długosza, czy nawet Mickiewicza. Otrzymujemy więc książkę erudyty i wytrawnego popularyzatora historii, ujmującą na polskim rynku po raz pierwszy w takim zakresie dzieje ludzkości w aspekcie skutków działania żywiołów natury”.


Na portalu Historia org Szymon Nowak recenzują prace „Tsunami historii” stwierdził, że w pierwszej części pracy autor „opowiada nam o wszechświecie i naszej planecie (…) W drugiej części czytelnicy zapoznają się z wulkanami i Atlantydą. Natomiast trzecia opowiada o zagładzie dinozaurów, karze boskiej na Sodomie i Gomorze oraz Potopie”. W części czwartej „przeczytamy o kometach oraz dowiemy się czym mogła być znana wszystkim Gwiazda Betlejemska”. Jak informuje Szymon Nowak w kolejnych rozdziałach pracy opisane są wydarzenia bardziej ciekawsze dla czytelnika z niezbyt odległej przeszłości, w czasie II wojny światowej, w XIX wieku.


Zdaniem Szymona Nowaka „lektura rzeczywiście wciąga” i jest „przeznaczona dla każdego czytelnika”.


W recenzji książki „Tsunami Historii” opublikowanej na portalu Nowa strategia podkreślono, że „Autor udowadnia nam jak wielki wpływ na dzieje Ziemi wywierały złożone zjawiska zarówno w jej wnętrzu, jak i te mające swe źródło w przestrzeni kosmicznej. Podczas gdy jedne żywioły stwarzały dogodne dla rozwoju życia warunki, inne wiązały się zagładą całych gatunków”.


Recenzent na stronie Nowej strategi podkreślił, że autor ukazał „zależności walki od czynników pogodowych i ukształtowania terenu (…) w sposób bardzo przystępny i interesujący dla każdego potencjalnego odbiorcy”.


Nowa strategia podkreśla, że „narrację Autora wzbogacają liczne odwołania do kanonów literatury, opracowań i źródeł czysto naukowych, mitologii, a nawet religii”


W tekście na portalu Histmag recenzent pracy Marka Rosolaka podkreślił, że autor „w popularnej formie i przystępnym językiem próbuje raczej zainteresować wydarzeniami historycznymi. W gruncie rzeczy w udany i nietuzinkowy sposób prezentuje dzieje człowieka, który pomimo idealnych planów i kalkulacji musi uznać wyższość sił niezależnych od niego”.


Jan Bodakowski

image


Telewizja Republika - TSUNAMI HISTORII - Ryszard Gromadzki - Maciej Rosalak (historyk) 2016-00-29

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura