68 obserwujących
373 notki
1215k odsłon
3511 odsłon

Zabawa w cieniu wyroku na Józefa Piniora

Wykop Skomentuj121

Przyznam bez bicia, że kiedyś uważałem Józka za swojego przyjaciela. Jego żona Maria i moja Marysieńka składaliśmy sobie wzajemne wizyty i dyskutowaliśmy o rzeczywistości. Józek lubił dobre wina, wybrzydzał na to co przynieśliśmy, i to był taki pierwszy sygnał, że coś z Józkiem jest nie tak. Maria, jego żona, narzekała, że inni się urządzili, a dla Józka nie starczyło miejsca, bo za uczciwy. To było zanim został europosłem. Wtedy jeszcze razem byliśmy zaciekłymi antykomunistami. 

Później zaczął coś bąkać, że skoro nasi nie chcą mu nic dać, to pójdzie do lewicy. I poszedł. Marysieńka powiedziała, że się zeszmacił, i żeby więcej jego noga nie postała w naszym mieszkaniu. Uważałem, że przesadza. "Coś mu na głowę padło, mówię ci" – przekonywała mnie żona i okazało się, że miała rację. Nie pierwszy raz. Nasze drogi z Piniorami rozeszły się całkowicie, gdy Józek został europosłem. A później słyszeliśmy tylko coraz gorsze rzeczy od wspólnych znajomych.

Ostatnio Józef Pinior stał się ikoną opozycyjnych mediów, jako ofiara łamania praw człowieka przez tzw. "prokuraturę Ziobry".  Jego wystąpienia na kodziarskich imprezach, ramię w ramię z postkomuną i byłymi ubekami uważałem za podłe. Bronił własnej skóry, kosztem mieszania prostym ludziom w głowach, którzy gotowi byli uwierzyć, że dzisiejsza opozycja to spadkobiercy opozycji stanu wojennego – a to obraża mnie i wszystkich moich przyjaciół z podziemia. To co robił jest podłe właśnie wobec dawnych kolegów z podziemia i tych co za niego w podziemiu nastawiali tyłek.

Kiedyś w podziemnej prasie opublikowałem taki test p.t. "Czy jesteś zsowietyzowany?" Cieszył się sporą (jak na podziemne warunk)i popularnością i został nawet odczytany w Wolnej Europie. Wystarczyło odpowiedzieć na kilka pytań, obliczyć punkty, i odczytać diagnozę na temat stopnia swojego zsowietyzowania. Tego typu zabawy-testy były popularne w prasie lat 70 i 80-tych. 

Teraz proponuję wersję tamtego testu. Pytania dotyczą ostatniego wyroku na Józefa Piniora (zobacz notka na Salonie24). Jeśl chcesz dobrej diagnozy, uczciwie odpowiedz sobie na poniższe pytania i zsumuj punkty za odpowiedzi. 


1. Czy przed tym wyrokiem uważałeś, że Józef Pinior jest niewinny?  TAK – 3 pkt. NIE – 0 pkt.

2. Czy po tym wyroku uważasz, że Józef Pinior jest niewinny ? TAK – 8 pkt. NIE – 0 pkt.

3. Czy jeśli sąd apelacyjny uzna, że Józef Pinior jest winny, to ty i tak będziesz uważał, że Józef Pinior jest niewinny, A PiS łamie konstytucję?   TAK – 12 pkt. NIE – 0 pkt.

4. Czy pomijając poglądy polityczne uważasz, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest merytorycznie lepiej przygotowana do rządzenia niż Andrzej Duda?  TAK – 5 pkt. NIE – 0 pkt.

5. Czy sądzisz, że oskarżania marszałka Senatu o branie łapówek są fabrykowane przez CBA Kamińskiego? TAK – 5 pkt. NIE – 0 pkt.


Uzyskanie wskazanej poniżej sumy punktów za odpowiedzi oznacza odpowiednio:

0 pkt – jesteś odporny na propagandę i masz dostatecznie dużo zdrowego rozsądku. 

3 pkt – rozważ czy nie za łatwo ulegasz medialnej propagandzie; trzeba informacje czerpać z wielu źródeł, i być wyczulonym na fakt, że w dzisiejszych mediach (po wszystkich stronach), często zamiast informacji mamy propagandę.

5 pkt – rozważ czy emocje nie górują u ciebie nad logiką; czy nie jesteś aby ofiarą propagandy.

8 pkt – zdecydowanie emocje górują u ciebie nad logiką; jesteś ofiarą propagandy.

powyżej 10 pkt – to już poplątanie z pomieszaniem: brak logiki, więc trudno ustalić czego jesteś ofiarą.Wykop Skomentuj121
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo