Blog
Obserwatorium logiczne
jan mak
jan mak bloger, logik
57 obserwujących 271 notek 826564 odsłony
jan mak, 26 lutego 2017 r.

Eksperci z dystansem o zaproszeniu na szczyt G20

1654 10 1 A A A

Takim tytułem zewnętrznym (na głównej stronie) portal onet.pl opatrzył informację o tym, że wicepremier Mateusz Morawiecki został zaproszony na marcowy szczyt G20 do Baden-Baden.

W tekście mamy opinie trzech ekspertów związanych z opozycją, które są jednak łagodniejsze niż tytuł informacji (tak samo jak tytuł wewnętrzny), i zwracają uwagę na fakt, że mimo, iż jest to raczej wynikiem zabiegania o wsparcie Polski przez  samego gospodarza szczytu, Niemcy -- to jest to jednak nobilitacja. Dalej, zamiast opinii ekspertów związanych z rządem, mamy jedynie opinię samego wicepremiera, który zaproszenie to uważa (oczywiście) za wielki sukces. Czyli rząd się znowu chwali, a przecież "jak przekonują eksperci"  nie ma specjalnie czym, bo to zwykła gra polityczna.

O tym, zaproszenie przedstawiciela innego rządu jest wydarzeniem bez precedensu w dziejach szczytów G20 -- ani słowa.

Jest to najbardziej klasyczny przykład tego, jak z informacji pozytywnej robi się informację prawie negatywną. Szczególną funkcję pełni wybór tytułu. Wielu pewnie nie doczyta samego tekstu, a wrażenie "bijące" z tytułu pozostanie. Mamy tu klasyczną manipulację doborem słów, doborem informacji, kolejnością, wybicie na plan pierwszy najbardziej negatywnego wydźwięku. 

Zastanawiam się kto to robi? Czy to tylko "mentalność oficera WSI" redaktorów portalu czy jest jakieś jawne polecenie naczelnej redakcji? 

*

Informuję, że po kilku godzinach obecności mojej notki na S24, tytuł i link, o którym mowa zniknęły ze strony głównej Onetu. Nie śmiem sobie przypisywać mocy sprawczej - ale może warto dalej piętnować takie manipulacje (we wszystkich mediach). 

*

Dziękuję komentatorowi Robertowi Kozakowi za wskazanie linka do tego samego tematu na wp.pl. Tytuł "Polska na G20 tylko jako gość" - przebili Onet? A zgadnijcie co się kryje za tytułem w wp.pl na głównej stronie: "Wojna wisi w powietrzu? Morawiecki dla WP: Mam obawy. Jest niespokojnie".

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/g20-polska-morawiecki-zaproszenie-szczyt,49,0,2269745.html

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/eksperci-zaproszenie-na-szczyt-g20-to-proba-zdobycia-przychylnosci-polski/dhfdfx0Opublikowano: 26.02.2017 11:16.
Autor: jan mak
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Generalnie staram się być obiektywny. Jednak w swoich notkach za cel biorę głównie obnażanie kłamstw, patologii i oszustw tzw. III RP. Jest to mój mały wkład w przywracanie równowagi medialnej w Polsce. Gdy równowaga taka kiedyś stanie się faktem – zmienię cel.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Widać struktura sądownictwa postkomunistycznego jest nieco inna niż ta oficjalna. Widać...
  • Na tym właśnie polega "niezawisłość sędziowska" w rozumieniu kodziarzy. Możesz mieć...
  • W tekscie wymieniłem sześć faktów, które każą nazwać obóz III RP postkomunistycznym, a...

Tematy w dziale Kultura