70 obserwujących
346 notek
1112k odsłon
3370 odsłon

Czy prof. Gersdorf straci sędziowską emeryturę?

Wykop Skomentuj104

Logiczny postulat byłby następujący: 


Skoro prof.Gersdorf zdecydowała się brać udział w politycznych demonstracjach, co jest sprzeczne z Art 178 konstytucji (którą stworzyli koledzy prof. Gersdorf), to powinna stracić sędziowską emeryturę (stan spoczynku zagwarantowany sędziom w tejże konstytucji), na rzecz emerytury profesorskiej (dziś niewiele ponad 3000 zł brutto). 


W Polsce mamy dzisiaj sytuację z punktu widzenia demokracji nieakceptowalną. Przedstawiciele sędziowskiej elity otwarcie oskarżają władze o łamanie prawa, wspierają antyrządowe demonstracje i opozycję polityczną, usiłują zablokować działania rządu i parlamentu w sprawie zmiany ustaw o sądownictwie. Ci którzy oskarżają władze o łamanie konstytucji, sami łamią ją w otwarty sposób. 


Owszem, jest możliwe usprawiedliwienie takich działań. Byłyby one usprawiedliwione, gdybyśmy rzeczywiście mieli do czynienia z sytuacją wprowadzania dyktatury i odchodzenia od systemu demokratycznego. Jeśli jednak jest tak, że te oskarżenia są mocno przesadzone, histeryczne, jeśli wszystko dałoby się załatwić w ramach normalnych demokratycznych procedur (bez wprowadzania totalnej opozycji), to sędziowie, którzy dopuścili się działalności politycznej powinni zostać stosownie ukarani: wykluczeniem ze stanu sędziowskiego, i co za tym idzie odebraniem możliwości uzyskania stanu spoczynku.


Tu trzeba przypomnieć, że postkomunistyczne elity sędziowskie, które brały udział w pisaniu konstytucji, zapewniły w niej sobie (przede wszystkim sobie) cały szereg wolności i przywilejów. W szczególności, nie tylko najwyższe w budżetówce zarobki (w konstytucji: "wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu"), ale też nieporównywalne z innymi emerytury (w konstytucji: przechodzenie "w stan spoczynku z pozostawieniem pełnego uposażenia."). 


Potrzebna jest ustawa na wzór dezubekizacyjnej odbierająca sędziom, którzy dopuścili się złamania konstytucji, przywilej stanu spoczynku. Wiem, teraz się nie da, ale po wyborach parlamentarnych trzeba do tego wrócić.

-------------------------------

* tekst ten inspirowany jest notką Grzegorza Gozdawy "Supełek na powrozie"   https://www.salon24.pl/u/ggozdawa/899178,supelek-na-powrozie

Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo