Blog
jemielity
jemielity
jemielity Ewa Jemielity POZNAŃ ejemielity@op.pl jemielity.blogspot.com
0 obserwujących 18 notek 14920 odsłon
jemielity, 24 września 2011 r.

Szlachta Mazowsza (1) - poznaj historię swojego rodu

6137 2 0 A A A

Notka dla hobbystów:) Można pominąć przydługi wstęp i od razu klikać na linki:)


Badanie przeszłości rodu, odnajdywanie przodków w zakurzonych księgach starych herbarzy lub w archiwach parafii może być bardzo ciekawym i dającym dużo satysfakcji zajęciem.  Badaniem dziejów naszych przodków możemy zająć się profesjonalnie lub amatorsko, zawsze jednak przy okazji poznamy szersze tło historyczne, po raz kolejny stwierdzimy, że warto znać języki, nawiążemy ciekawe znajomości, rozwiniemy wyobraźnię. Mam nadzieję, że także i moje skromne doświadczenie genealoga amatora, którym chciałabym się podzielić tutaj, na blogu salonu24, pomoże innym entuzjastom tej dziedziny w poszukiwaniach przodków. Podobnej pomocy oczekuję od czytelników moich notek.  Stworzenie bazy linków do stron traktujących o szlachcie mazowieckiej, stworzenie wyczerpującej bibliografii i bazy rodów to ambitne cele, ale może się uda.

Jak szukać?
Jest wiele cennych zbiorów udostępnionych w Internecie, warto jednak pamiętać, że najważniejszym źródłem informacji jest rodzina, dokonanie szczegółowej kwerendy u seniorów rodu, wypytanie o każdy szczegół to podstawa. Dopiero później można sięgać do źródeł archiwalnych, herbarzy, ksiąg metrykalnych, itp.

W tej notce zamieszczam najciekawszy chyba link dla osób poszukujących przodków na Mazowszu północnym i wschodnim:

www.katalogszlachty.com
   -  witryna prezentująca gotowe biogramy szlachty zamieszkującej teren północno - wschodniego Mazowsza w okresie druga połowa XVIII - pierwsza połowa XIX wieku. (Autor witryny: Leszek Kocoń)

Co znajdę w Katalogu poszukując na przykład informacji o rodzie Jemielitych, herbu Pobóg?
Z witryny tej dowiem się na przykład dzisiaj, że 112 lat temu w Jemielitych Wypychach, parafia Śniadowo w wieku 63 lat zmarł Kazimierz Jemielity, syn Stanisława i Franciszki Jankowskiej, mąż Scholastyki Teofili Olszewskiej. Na stronach katalogu znajdę dziesiątki biogramów opracowanych w oparciu o akta metrykalne, rejestry ludności, rejestry dla potrzeb wojska i inne materiały archiwalne.
Jak obiecuje autor strony, "w miarę upływu czasu zarówno zasięg terytorialny jak i zasięg chronologiczny zostanie poszerzony".
Zamieszczone na stronach publikacje, wykazy i artykuły znakomicie uzupełniają Katalog.


SZLACHTA MAZOWIECKA  - strona Adama Antoniego Pszczółkowskiego de Pszczółki, który to już w roku
Pańskim 2004 obwieścił, że: "Gdy już w przeszłość mroczna epoka komunizmu odeszła, a gdy czasy eurozidiocenia niechybnie nadchodzą, wielkie w naszym kraju zainteresowanie genealogią i heraldyką stało się, [...] tedy potrzeba nagła się pojawia własciwego i pełnego opisania szlachty dawnej Rzeczpospolitej". Autor strony położył szczególny nacisk na właściwe i pełne opisanie szlachty mazowieckiej z podziałem na ziemie województwa. Praca nad stroną trwa.

Opublikowano: 24.09.2011 15:42.
Autor: jemielity
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @FLAMENCO bez komentarza :)
  • @GRABIC 100% racji
  • @OSTATNI-KACZYSTA Jedną z przyczyn kłopotów z PEK-ą jest podobno brak informatyków i...

Tematy w dziale Kultura