50 obserwujących
1967 notek
2667k odsłon
  1136   1

Co przez ostatnie 7 lat robił Donald Tusk?

z donaldem Tuskiem, Wronki, wrzesień 2011. Fot: Wojciech Stachowiak.
z donaldem Tuskiem, Wronki, wrzesień 2011. Fot: Wojciech Stachowiak.

Kilkakrotnie już pisałem na tym blogu, że Donald Tusk próbuje z powrotem usadowić Platformę Obywatelską w centrum sceny politycznej. Wycofać ją z wieloletniego kursu w lewo. Przykładów na to jest aż nadto, wskazując choćby na jego krytykę słów Sławomira Nitrasa o „odpiłowywaniu” katolików. 

W ostatnich dniach był tego trendu przykład kolejny. Donald Tusk zdystansował się od projektu ustawy o związkach partnerskich, nad który mają pracować platformiani konserwatyści: Paweł Kowal i Paweł Poncyliusz. Na marginesie: rozumiem, że ulegają oni pewnej pokusie. Że jak ustąpimy trochę, coś uregulujemy, to nacisk i oczekiwania się skończą. Nie skończą się. Paweł Rabiej – przed wyborami do parlamentu europejskiego w roku 2019 – jasno i szczerze nakreślił plan tych środowisk: na końcu mają być małżeństwa homoseksualne z prawem do adopcji dzieci. I szukanie w tej sprawie jakiegoś pola do kompromisu przez konserwatystów nic tu nie da. Tak uważam. Istotne jest jednak co innego. Istotne jest to, że swoją wypowiedzią, że nic o inicjatywie dwóch Pawłów nie wie i że nikt go o niej nie informował, Donald Tusk po prostu ją zdezawuował. 

I tak się zastanawiam. Co Donald Tusk – przecież honorowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej – robił w tej sprawie od 2014 roku, kiedy kolejni przewodniczący Platformy systematycznie spychali ją w lewo, albo przez ostre lewicowo – światopoglądowe projekty legislacyjne, albo przez usuwanie z Platformy osób do konserwatywnej wrażliwość? I nie mówię tu o kwestiach ideowych. Mówię tu - tak to nazwijmy – o kwestii technicznej. 

Dla mnie od początku było oczywiste, że ten lewicowy dryf Platformy źle się skończy. Wiem też, że Donald Tusk, jako przewodniczącego Rady Europejskiej nie mógł tego robić otwarcia, Ale czemu nie robił tego zakulisowo? Przecież jest oczywiste, jak bardzo premier Ewa Kopacz liczyła się z jego zdaniem. 

Na to pytanie nie potrafię sobie odpowiedzieć. To jest dla mnie zagadka. Jedno jest pewne. Dziś umieszczenie Platformy Obywatelskiej na powrót w centrum może być bardzo trudne, a może nawet niemożliwe.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl  

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka