52 obserwujących
2102 notki
2881k odsłon
  358   2

Agata uczy na kółkach!

fot. autor.
fot. autor.
To książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny.

W środę, 6 października, miałem zaszczyt uczestniczyć w promocji książki: „Agata szaleje na kółkach”. 

Ta niewielka, ponad 60 stronicowa pozycja dla dzieci, jest naprawdę czymś wyjątkowym. To wspólne dzieło Agaty Roczniak – prezeski fundacji Diversum, Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby oraz Andrzeja Tylkowskiego, powstałe pod życzliwym patronatem fundacji banku BNP Paribas, w którego siedzibie odbyło się to spotkanie.

Pani Agata, piękna kobieta, poruszająca się na wózku inwalidzkim, jest główną bohaterką tej książki, opisaną barwne i pewnie przyciągającym młodego czytelnika językiem przez panią Małgorzatę, ilustrowaną ciepłymi rysunkami pana Andrzeja. 

Książka ta ma na celu – na przykładzie życia pani Agaty właśnie – oswajać młodego czytelnika z niepełnosprawnością i różnorodnością. Taki jest cel fundacji Diversum i to popycha jej prezeskę do trudnej do ogarnięcia aktywności. 

Osobiście widzę 3 główne zalety tej publikacji, choć pierwszą zaletę jedynie wyczuwam. Mam bowiem bardzo mały kontakt z młodymi ludźmi i tu tylko intuicyjnie wydaje mi się, iż język książki dobrze trafia do bardzo młodego czytelnika właśnie. 

Drugą i trzecią zaletę książki mogę już opisać z własnego doświadczenia. Po pierwsze, stanowi ona istotną pomoc w niewiarygodnej aktywności pani Agaty w oswajaniu dzieci z niepełnosprawnością. Dziesiątki spotkań z dziećmi, które odbyła tłumacząc czym jest niepełnosprawność – co znajdują odbicie w treści dzieła - czynią z niego niezastąpioną pomoc w tych spotkaniach. Coś, co materialnie pozostaje dzieciom na stałe, po zniknięciu pięknej i charyzmatycznej pani Agaty. 

I wreszcie kwestia trzecia. To książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny. 

To wszystko sprawia, że po jej przeczytaniu, młody człowiek z pewnością zmienia perspektywę patrzenia na osoby z niepełnosprawnością, z którymi przyszło lub przyjdzie mu się stykać o 180°!

Polecam tę książkę każdemu, kto chce pokazać najmłodszym, kim jest osoba z niepełnosprawnością i jak wygląda jej świat. Dodatkowym jej atutem jest jej wersja w języku ukraińskim. To już jest naprawdę coś niesamowitego! 

Książkę „Agata szaleje na kółkach” powinien przeczytać każdy, kto chce mówić innym o niepełnosprawności. 

Pani Agato! Gorące brawa! 


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/  

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo