fot. autor.
fot. autor.
Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki
376
BLOG

Agata uczy na kółkach!

Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki Niepełnosprawni Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
To książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny.

W środę, 6 października, miałem zaszczyt uczestniczyć w promocji książki: „Agata szaleje na kółkach”. 

Ta niewielka, ponad 60 stronicowa pozycja dla dzieci, jest naprawdę czymś wyjątkowym. To wspólne dzieło Agaty Roczniak – prezeski fundacji Diversum, Małgorzaty Strękowskiej - Zaremby oraz Andrzeja Tylkowskiego, powstałe pod życzliwym patronatem fundacji banku BNP Paribas, w którego siedzibie odbyło się to spotkanie.

Pani Agata, piękna kobieta, poruszająca się na wózku inwalidzkim, jest główną bohaterką tej książki, opisaną barwne i pewnie przyciągającym młodego czytelnika językiem przez panią Małgorzatę, ilustrowaną ciepłymi rysunkami pana Andrzeja. 

Książka ta ma na celu – na przykładzie życia pani Agaty właśnie – oswajać młodego czytelnika z niepełnosprawnością i różnorodnością. Taki jest cel fundacji Diversum i to popycha jej prezeskę do trudnej do ogarnięcia aktywności. 

Osobiście widzę 3 główne zalety tej publikacji, choć pierwszą zaletę jedynie wyczuwam. Mam bowiem bardzo mały kontakt z młodymi ludźmi i tu tylko intuicyjnie wydaje mi się, iż język książki dobrze trafia do bardzo młodego czytelnika właśnie. 

Drugą i trzecią zaletę książki mogę już opisać z własnego doświadczenia. Po pierwsze, stanowi ona istotną pomoc w niewiarygodnej aktywności pani Agaty w oswajaniu dzieci z niepełnosprawnością. Dziesiątki spotkań z dziećmi, które odbyła tłumacząc czym jest niepełnosprawność – co znajdują odbicie w treści dzieła - czynią z niego niezastąpioną pomoc w tych spotkaniach. Coś, co materialnie pozostaje dzieciom na stałe, po zniknięciu pięknej i charyzmatycznej pani Agaty. 

I wreszcie kwestia trzecia. To książka niezwykle różnorodna, tak jak różnorodne jest życie pani Agaty. Przystępnym językiem pokazuje, czym jest dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko edukacja, pasje sportowe, stawianie sobie na pozór nierealnych celów, ale czym jest także miłość czy założenie rodziny. 

To wszystko sprawia, że po jej przeczytaniu, młody człowiek z pewnością zmienia perspektywę patrzenia na osoby z niepełnosprawnością, z którymi przyszło lub przyjdzie mu się stykać o 180°!

Polecam tę książkę każdemu, kto chce pokazać najmłodszym, kim jest osoba z niepełnosprawnością i jak wygląda jej świat. Dodatkowym jej atutem jest jej wersja w języku ukraińskim. To już jest naprawdę coś niesamowitego! 

Książkę „Agata szaleje na kółkach” powinien przeczytać każdy, kto chce mówić innym o niepełnosprawności. 

Pani Agato! Gorące brawa! 


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo