Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 48 Senator RP
33 obserwujących 1726 notek 2248481 odsłon
Jan Filip Libicki, 9 lutego 2019 r.

Antoni Macierewicz buduje konkurencyjny dla PiSu mit. Mit Jana Olszewskiego

1450 124 0 A A A
fot. P. Beym
fot. P. Beym

Antoni Macierewicz nie podarował Jarosławowi Kaczyńskiemu swej dymisji ze stanowiska ministra obrony narodowej i moim zdaniem teraz, przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim będzie brał cichy rewanż w obszarze dla prezesa najdelikatniejszym. W obszarze pamięci i budowy mitu po jego bracie. W obszarze o wiele ważniejszym niż bliźniacze, warszawskie wieże, mające być pomnikiem obu braci. Obserwujemy tę wojnę o to, kto jest „twórcą polskiej niepodległości” w obozie PiSowskim. To będzie bardzo ciekawe.

Wczoraj zmarł mecenas Jan Olszewski, były premier. Człowiek niewątpliwie niezwykle zasłużony. I te jego zasługi widać chyba najbardziej po komentarzach, które pojawiają się po jego śmierci. Bo w zasadzie wszystkie strony bieżącego, jakże gorącego, sporu politycznego mówię o nim dobrze. I te dobre słowa nie są chyba tylko wynikiem zasady, że o zmarłych dobrze albo wcale.

To chyba tak jest z osobami zasłużonymi, że w ich życiorysie każdy może znaleźć coś, co jest dla niego ważne. I tak Adam Michnik znajduje jego niezłomność jako obrońcy w procesach politycznych. Obecny obóz rządowy znajduje kwestie lustracji i walki z korupcją, a ci którzy odwołują się do tradycji przedwojennej lewicy doceniają jego PPS-owskie korzenie. Ja natomiast doceniam choćby jego niestrudzoną pracę jako oskarżyciela posiłkowego w procesie księdza Jerzego Popiełuszki.

Mówi się o pomniku dla Jana Olszewskiego. Czy taki pomnik powinien stanąć to nie wiem, ale z pewnością nikomu by nie przeszkadzał. A na pewno obecna strona rządowa będzie chciała to zrobić.

Przy tej okazji - moim zdaniem - pojawia się jednak bardzo ciekawy spór – czy można by nawet powiedzieć rywalizacja - obozie rządowym. Bo oto Antoni Macierewicz na łamach portalu wpolityce pl o Janie Olszewskim powiedział tak: "Był najwybitniejszym politykiem po II Wojnie Światowej. Politykę wyssał z całą swoją tradycją rodzinną. Zajmował się Polską i był obrońcą Polski przez całe życie" (https://wpolityce.pl/m/polityka/433156-macierewicz-jan-olszewski-byl-obronca-polski)

Otóż takie stwierdzenie nie mogło ujść uwadze Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński bowiem wie doskonale, kto jest najwybitniejszym polskim politykiem po II Wojnie Światowej. Tym politykiem jest jego brat Lech Kaczyński, i Antoni Macierewicz nie może o tym wiedzieć, że takim stwierdzeniem uderza w najważniejszych dla prezesa PiS-u mit. Mit jego brata jako twórcy wolnej Polski, jako spiżowej postaci.

Otóż jestem przekonany, że teraz Antoni Macierewicz, którego nieco znam, więc proszę mi nie mówić że tak nie jest, będzie prawdopodobnie - przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim - prowadził z Jarosławem Kaczyńskim cichą wojnę psychologiczną. Wojnę na najbardziej kluczowym dla Jarosława Kaczyńskiego terenie. Wojnę o pamięć i wielkość, o to, kto dla obozu PiS jest większą i bardziej spiżową postacią, Lech Kaczyński czy Jan Olszewski.

Jedno jest pewne. Antoni Macierewicz nie podarował Jarosławowi Kaczyńskiemu swej dymisji ze stanowiska ministra obrony narodowej i moim zdaniem teraz, przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim będzie brał cichy rewanż w obszarze dla prezesa najdelikatniejszym. W obszarze pamięci i budowy mitu po jego bracie. W obszarze o wiele ważniejszym niż bliźniacze, warszawskie wieże, mające być pomnikiem obu braci. Obserwujemy tę wojnę o to, kto jest „twórcą polskiej niepodległości” w obozie PiSowskim. To będzie bardzo ciekawe.

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale Polityka