38 obserwujących
1801 notek
2348k odsłon
1462 odsłony

Antoni Macierewicz buduje konkurencyjny dla PiSu mit. Mit Jana Olszewskiego

fot. P. Beym
fot. P. Beym
Wykop Skomentuj124

Antoni Macierewicz nie podarował Jarosławowi Kaczyńskiemu swej dymisji ze stanowiska ministra obrony narodowej i moim zdaniem teraz, przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim będzie brał cichy rewanż w obszarze dla prezesa najdelikatniejszym. W obszarze pamięci i budowy mitu po jego bracie. W obszarze o wiele ważniejszym niż bliźniacze, warszawskie wieże, mające być pomnikiem obu braci. Obserwujemy tę wojnę o to, kto jest „twórcą polskiej niepodległości” w obozie PiSowskim. To będzie bardzo ciekawe.

Wczoraj zmarł mecenas Jan Olszewski, były premier. Człowiek niewątpliwie niezwykle zasłużony. I te jego zasługi widać chyba najbardziej po komentarzach, które pojawiają się po jego śmierci. Bo w zasadzie wszystkie strony bieżącego, jakże gorącego, sporu politycznego mówię o nim dobrze. I te dobre słowa nie są chyba tylko wynikiem zasady, że o zmarłych dobrze albo wcale.

To chyba tak jest z osobami zasłużonymi, że w ich życiorysie każdy może znaleźć coś, co jest dla niego ważne. I tak Adam Michnik znajduje jego niezłomność jako obrońcy w procesach politycznych. Obecny obóz rządowy znajduje kwestie lustracji i walki z korupcją, a ci którzy odwołują się do tradycji przedwojennej lewicy doceniają jego PPS-owskie korzenie. Ja natomiast doceniam choćby jego niestrudzoną pracę jako oskarżyciela posiłkowego w procesie księdza Jerzego Popiełuszki.

Mówi się o pomniku dla Jana Olszewskiego. Czy taki pomnik powinien stanąć to nie wiem, ale z pewnością nikomu by nie przeszkadzał. A na pewno obecna strona rządowa będzie chciała to zrobić.

Przy tej okazji - moim zdaniem - pojawia się jednak bardzo ciekawy spór – czy można by nawet powiedzieć rywalizacja - obozie rządowym. Bo oto Antoni Macierewicz na łamach portalu wpolityce pl o Janie Olszewskim powiedział tak: "Był najwybitniejszym politykiem po II Wojnie Światowej. Politykę wyssał z całą swoją tradycją rodzinną. Zajmował się Polską i był obrońcą Polski przez całe życie" (https://wpolityce.pl/m/polityka/433156-macierewicz-jan-olszewski-byl-obronca-polski)

Otóż takie stwierdzenie nie mogło ujść uwadze Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński bowiem wie doskonale, kto jest najwybitniejszym polskim politykiem po II Wojnie Światowej. Tym politykiem jest jego brat Lech Kaczyński, i Antoni Macierewicz nie może o tym wiedzieć, że takim stwierdzeniem uderza w najważniejszych dla prezesa PiS-u mit. Mit jego brata jako twórcy wolnej Polski, jako spiżowej postaci.

Otóż jestem przekonany, że teraz Antoni Macierewicz, którego nieco znam, więc proszę mi nie mówić że tak nie jest, będzie prawdopodobnie - przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim - prowadził z Jarosławem Kaczyńskim cichą wojnę psychologiczną. Wojnę na najbardziej kluczowym dla Jarosława Kaczyńskiego terenie. Wojnę o pamięć i wielkość, o to, kto dla obozu PiS jest większą i bardziej spiżową postacią, Lech Kaczyński czy Jan Olszewski.

Jedno jest pewne. Antoni Macierewicz nie podarował Jarosławowi Kaczyńskiemu swej dymisji ze stanowiska ministra obrony narodowej i moim zdaniem teraz, przy pomocy pamięci o Janie Olszewskim będzie brał cichy rewanż w obszarze dla prezesa najdelikatniejszym. W obszarze pamięci i budowy mitu po jego bracie. W obszarze o wiele ważniejszym niż bliźniacze, warszawskie wieże, mające być pomnikiem obu braci. Obserwujemy tę wojnę o to, kto jest „twórcą polskiej niepodległości” w obozie PiSowskim. To będzie bardzo ciekawe.

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki


Wykop Skomentuj124
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka