Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 48 Senator RP
33 obserwujących 1726 notek 2248487 odsłon
Jan Filip Libicki, 11 lutego 2019 r.

Donald Tusk, piekło i stare brytyjskie indory

1553 60 0 A A A
z D. Tuskiem i P. Grasiem, Bruksela, styczeń 2015.
z D. Tuskiem i P. Grasiem, Bruksela, styczeń 2015.

Brytyjscy politycy, zamiast zastanawiać się, jak wyprowadzić własny kraj z kłopotów, w które sami go wpędzili, puszą się niczym podstarzałe indory, na to, że ktoś - w uszczypliwy formie - powiedziałem im kilka słów prawdy.

Donald Tusk wywołał burzę w Wielkiej Brytanii. W zeszłym tygodniu, komentując zamieszanie w sprawie Brexitu powiedział tak: "Zastanawiam się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy popierają brexit bez nawet śladu szkicu, jak to przeprowadzić". W związku z powyższym mam trzy uwagi:

Pierwsza jest taka, że co do faktów, Donald Tusk ma absolutną rację. David Camerone najpierw wszystkie swoje kłopoty wewnętrzne zwalał na Unię Europejską. Potem, postanowił spacyfikować przeciwników we własnej partii, ogłaszając referendum, w którym optował za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii, a następnie, niespodziewanie dla siebie, przegrał. Przegrał je, nie mając żadnej koncepcji, co robić gdy przegra właśnie. Jest dla mnie oczywiste, że w ten sposób stał się najbardziej wyrazistym symbolem współczesnej nieudolności politycznej. Nieudolności nie tylko w polityce brytyjskiej. Nieudolności w polityce na świecie początku XXI wieku w ogóle. Moim zdaniem symbolem tego jest cofnięcie mu przepustki na teren brytyjskiego parlamentu. Cóż bowiem można powiedzieć o człowieku, który czyni wszystko, aby wpędzić własny kraj w kłopoty, nie mając żadnego planu jak z tego wyjść, gdy to nastąpi?

Kwestia druga to reakcja angielskie. Karykaturalne reakcje niegdyś Dumnego Albionu, któremu się wydaje, że mu jeszcze coś pozostało z dawnej potęgi. I teraz oto, brytyjscy politycy, zamiast zastanawiać się, jak wyprowadzić własny kraj z kłopotów, w które sami go wpędzili, puszą się niczym podstarzałe indory, na to, że ktoś - w uszczypliwy formie - powiedziałem im kilka słów prawdy. Otóż drodzy posłowie do Izby Gmin! Wasza polityczna wartość na dziś nie wynika z tego, na ile będziecie się oburzać na słowa Tuska, ale na ile uda wam się pozbierać do kupy i przeprowadzić jakieś skoordynowane działania w sprawie Brexitu. Bo na razie, poza złudzeniem własnej potęgi, która dawno nie ma już - jak się wydaje - odzwierciedlenia w rzeczywistości, a w związku z tym pohukiwaniem na wszystkich, nie podejmujecie żadnego realnego działania...

I wreszcie kwestia trzecia. Donald Tusk ma absolutną rację co do faktów. Co do opisu sytuacji. Donald Tusk powiedział prawdę. Nie wiem tylko czy prawdę należy mówić zawsze, każdemu i w każdej okolicznościach...

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale Polityka