Józef Brynkus Józef Brynkus
319
BLOG

„Polska dziś woła nas” – spektakl o Żołnierzach Niezłomnych

Józef Brynkus Józef Brynkus Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Wypełniona widownia sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury była zapewne najlepszym podziękowaniem dla artystów z działającego przy Parafii św. Macieja w Andrychowie Teatru JaNowego, którzy przedstawili spektakl zatytułowany „Polska dziś woła nas”. Widowisko poświęcone Żołnierzom Wyklętym, a oparte na losach partyzantów dowodzonego przez kapitana Henryka Flamego „Bartka” Zgrupowania NSZ VIII Okręgu Śląskiego, w piękny i żywy sposób pokazało prawdę o najnowszej historii Polski i Polaków, zniewalanych przez system komunistyczny.

Spektakl grany w Wadowickim Centrum Kultury idealnie „zgrał się” z przyjęciem w piątek 15 września 2017 roku przez Sejm RP uchwały oddającej hołd żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, drugiej pod względem liczebności formacji zbrojnej polskiego podziemia niepodległościowego, podporządkowanej jedynemu legalnemu Rządowi RP, który z racji okupowania Polski przez niemiecką III Rzeszę oraz sowiecką Rosję przebywał w Londynie.

Jednym z Posłów zaangażowanych w uczczenie Narodowych Sił Zbrojnych, w przyjęcie weteranów tej formacji na terenie Sejmu RP był poseł Ziemi Wadowickiej na Sejm RP, dr hab. Józef Brynkus. Czas jej uchwalenia nie jest przypadkowy, bowiem 17 września minęło 75 lat od powstania NSZ. Zatem i data wystawienia w Wadowicach spektaklu „Polska dziś woła nas” także nie była przypadkowa, nawiązując do rocznicy powstania NSZ, ale także do 78. rocznicy najazdu Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą w 1939 r.

Prawie stu artystów-amatorów, aktorów i muzyków, głęboko zaangażowało się w przedsięwzięcie, które poruszyło widzów do tego stopnia, że wielu z nich miało łzy w oczach i nie ukrywało wzruszenia. Na widowni obecni byli m.in. emerytowany ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. biskup-senior Tadeusz Rakoczy, proboszcz parafii Św. Macieja w Andrychowie ks. prał. Stanisław Czernik, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych poseł dr hab. J. Brynkus oraz senator Andrzej Pająk.

Pomysłodawcą przedstawienia jest ks. dr hab. Krzysztof Sordyl a wyreżyserowała spektakl Barbara Surzyn. Muzykę do spektaklu, którą kilkuosobowy zespół grał na żywo, napisała Izabela Snażyk, znana już wcześniej z poetycko-muzycznych występów na scenie WCK… ale również jako uzdolniona matematyczka i laureatka Olimpiady o Diamentowy Indeks. Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w powstanie przedstawienia, ale niewątpliwie owo artystyczne „pospolite (po)ruszenie” w Andrychowie i Zagórniku, skąd pochodzi część artystów, wywołało niepospolite emocje i skutki. Bo Polska dziś bardzo wyraziście zawołała do kolejnych pokoleń swoich synów i córek, poprzez przykłady żołnierzy „Bartka”, o patriotyzm i odpowiedzialność za losy ojczyzny. Przypomniała, że tylko politycznym lemingom wystarcza ciepła woda w kranie, a Polakom potrzeba gorących serc.

Powstanie spektaklu wsparło wadowickie Starostwo Powiatowe, toteż starosta Bartosz Kaliński był inicjatorem jego wystawienia w Wadowicach. Poseł prof. Józef Brynkus wyraził uznanie autorom przedstawienia, przekazując Barbarze Surzyn i ks. drowi hab. Krzysztofowi Sordylowi egzemplarze naukowego opracowania „Raportu Witolda” – relacji Rotmistrza Witolda Pileckiego (także Żołnierza Wyklętego, zamordowanego przez komunistów w 1948 roku) z obozu Auschwitz, opatrzone dedykacją współautorów opracowania, dra hab. J. Brynkusa i Michała Siwca-Cielebona. „Raporty Witolda” z dedykacjami otrzymali także ks. bp. T. Rakoczy i ks. S. Czernik, oraz w podziękowaniu za wsparcie powstania spektaklu o Żołnierzach Wyklętych Starosta Wadowicki B. Kaliński.

JaNowemu Teatrowi warto życzyć wielu następnych sukcesów. Życzymy i czekamy na kolejne, równie świetne przedstawienia.

(mic)


Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł VIII kadencji Sejmu RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura