Fot. Sławomir Kasprzyk/widlatagora.pl
Fot. Sławomir Kasprzyk/widlatagora.pl
Józef Brynkus Józef Brynkus
60
BLOG

Koncert kolęd „Gwiazdo Betlejemska” Chóru i Orkiestry Pro Gdovia

Józef Brynkus Józef Brynkus Kultura Obserwuj notkę 1

W sobotę, 12 stycznia 2019 roku, o godzinie 19, w Sanktuarium NMP w Gdowie odbył się Koncert Kolęd „Gwiazdo Betlejemska”. W repertuarze znalazły się kolędy i pastorałki, w wykonaniu chóru i orkiestry Pro Gdovia oraz zaproszonych solistów Anny Wrzosek, Gabrieli Rokosz, Eryka Lasoty, pod batutą Małgorzaty Bednarczyk.

Ach witaj zbawco z dawna żądany

Tyle tysięcy lat wyglądany

Słowami kolędy „Wśród nocnej ciszy” przywitano nowonarodzonego Jezusa. – Wspomnienie przyjścia Zbawiciela na świat przeżywaliśmy niedawno spędzając czas w gronie najbliższych. Aby ta radość pozostał w naszych sercach jak najdłużej, zaprosiliśmy Państwa na dzisiejszy koncert – mówił konferansjer witając zebranych w Sanktuarium NMP, posła Józefa Brynkusa, samorządowców i mieszkańców oraz gości przybyłych na tą muzyczną ucztę do Gdowa.

Podczas koncertu wybrzmiały tradycyjne polskie kolędy, ale nie tylko. Wykonawcami był chór i orkiestra Pro Gdovia pod kierownictwem charyzmatycznej dyrygent Małgorzaty Bednarczyk. Usłyszeliśmy również zaproszonych na tą okazję solistów Annę Wrzosek oraz Eryka Lasotę.

Ania jest absolwentką wydziału wokalnego krakowskiej Akademii Muzycznej oraz wydziału polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje kwalifikacje wokalne stale podnosi uczestnicząc w kursach prowadzonych przez m. in. prof. Zdzisława Madeja oraz tenora Piotra Baczałę. Obecnie związana jest z nowo powstałym zespołem kameralnym Cracov Baroque Consort.

Eryk Lasota rozwija swoje umiejętności w krakowskiej Akademii muzycznej pod okiem dr hab. Zdzisława Madeja. W trakcie swojej działalności artystycznej wykonał partie solowe m.in. Eugeniusza Oniegina – tytułowej postaci opery Piotra Czajkowskiego oraz Poppacody – postaci z operetki Johanna Straussa zatytułowanej „Noc w Wenecji”. Wokalista ten odnajduje się bardzo dobrze odnajduje się również w muzyce sakralnej, barokowej i lżejszym repertuarze. Realizuje się również jako pedagog ucząc śpiewu oraz emisji głosu.

Wśród solistów zaprezentowała się również Gabriela Rokosz.

W trakcie kolędowania znalazła się i ta wyjątkowa, zagraniczny import z Austrii. Kolęda, która zrobiła wielką karierę niemal na całym świecie. Przetłumaczona na ponad 300 różnych języków i dialektów. W nocy z 24 na 25 grudnia 2018r. mogliśmy świętować 200 rocznice prawykonania tego utworu. „Stille Nacht” – „Cicha noc” powstała w Oberdorf bei Salzburg. Autorem słów był wikary kościoła parafii pod wezwaniem św. Mikołaja, natomiast muzykę skomponował tamtejszy organista. Z racji, że kościół na ten czas dysponował tylko zepsutym pozytywem, prawykonanie utworu odbyło się z towarzyszeniem gitary.

Końcowym akordem koncertu był polonez, którego wykonał Chór i Orkiestra Pro Gdovia, pod kierownictwem Małgorzaty Bednarczyk w kolędzie „Bóg się rodzi”.

Galerię zdjęć z koncertu można zobaczyć TUTAJ.

Fot. Sławomir Kasprzyk/widlatagora.pl

Opracowanie: Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł VIII kadencji Sejmu RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura