Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
315 notek
221k odsłon
415 odsłon

Miał być rozwój Spółki Tauron Polska Energia a są działania na szkodę tej spółki

Fot. Robert Szkutnik/Jezioro Mucharskie
Fot. Robert Szkutnik/Jezioro Mucharskie
Wykop Skomentuj6

Istnieją głębokie obawy, że po podpisaniu pakietu zimowego 18 grudnia 2018 roku, żaden blok energetyczny po 1 lipca 2025 roku nie otrzyma subwencji państwa, gdy emituje więcej niż 550 g CO2 na 1 kWh.

Co z miejscami pracy w sektorze górnictwa i energetyki, gdzie elektrownie są głównym odbiorcą węgla?

Dlaczego został skrócony czas pracy jednostek wytwórczych o 5 lat, gdy w samym TAURONIE Łaziska i Jaworzno spala się rocznie około 4 miliony ton węgla rocznie?

Te działania doprowadzą do pełnej dekarbonizacji która się przyczyni do nieobliczalnych skutków społecznych, socjologicznych włącznie z wyludnieniem Zachodniej Małopolski jak i Górnego Śląska.

Dlaczego to grupa TAURON ma być prekursorem niszczenia rodzimej gospodarki opartej na węglu?

Przedstawiona strategia Grupy TAURON ma się opierać na zielonej energii, gdzie nie ma miejsca na racjonalne bilansowanie OZE z węglówkami. Pamiętajmy że dyspozycyjność paneli słonecznych z fotowoltaiki to 12 % a farm wiatrowych od 20 do 30 %. Bloki konwencjonalne są dyspozycyjne w ponad 90%, a zapotrzebowanie na energię z roku na rok rośnie.

Obecna struktura TAURON Polska Energia S.A. składa się z 17 spółek, a powstanie każdej z nich w ostatnim czasie wykazywało podwojenie kosztów dla Tauron Wytwarzanie S.A. Zważmy na to, że organizacja pracy oraz ilość zatrudnionych osób na stanowiskach robotniczych nie uległa zmianie, jedynie wzrosła cena za usługi z uwagi na powstałe nowe zarządy wraz z radami nadzorczymi tych spółek.

Jak wygląda i czy istnieje harmonogram pracy zakładów w sektorze wytwarzania po sierpniu 2021, związanego z dyrektywa UE IECD oraz lipcu 2025 roku?

Czy obecne działania zarządu TPE nie są celową destrukcją i wykazywaniem nieopłacalności rodzimego przemysłu?

Czy rozliczanie prezesów i dyrektorów prowadzących eksploatację ze względu na ograniczenia kosztów stałych obsługi związanych z bieżącym serwisem nie doprowadzi do wyniszczenia istniejącej infrastruktury wytwarzania?

Kuriozalny jest brak serwisu, będący rzekomo rozwiązaniem mającym na celu ograniczenie kosztów stałych. W rzeczywistości jest to koszt zmienny, znacznie wyższy, gdyż w przypadku wady urządzenia konieczny jest zakup nowego znacznie podrażający koszty działania. To żadne racjonalizatorstwo.

Obsadzane są podwójnie stanowiska. Czy Polskie prawo przewiduje podwójna obsadę na stanowisku prezesa w dwóch zależnych spółkach, jak do tego ma się zakaz konkurencyjności?

Panie Premierze proszę o ustosunkowanie się do powyższych problemów, a poniżej przedstawiam dodatkowe (w linkach) materiały do tej interpelacji.

Z poważaniem dr hab. Józef Brynkus

Poseł na Sejm RP Kukiz’15

Informacje medialne w tej sprawie:

1. https://www.wnp.pl/energetyka/w-ze-pak-kociol-weglowy-zamienia-w-biomasowy,350319_1_0_0.html

2. http://www.radiopik.pl/5,79947,tak-dla-nowej-elektrocieplowni-we-wloclawku-zasi

3. https://www.money.pl/gielda/za-pulawy-zatwierdzily-1-2-mld-zl-budzetu-budowy-bloku-energetycznego-na-wegiel-6396125692135041a.html

4. http://kukiz15.org/program/krajowy/polityka-energetyczna

Fot. Robert Szkutnik/Jezioro Mucharskie

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka