20 obserwujących
196 notek
160k odsłon
212 odsłon

Czy warto być dobrym?

Wykop Skomentuj27


Gorąco polecam kanał Wojna Idei, można się tam zapoznać ze zdroworozsądkowym podejściem do wielu tematów, które w blogosferze budzą jedynie dzikie emocje.

Dzisiaj polecam filmik o (nie)opłacalności egoizmu:


Mała uwaga: Zwyczajna jednostka tak nie rozumuje. Często nawet nie zna „teorii gier”. Współpracuje, dzieli się, brzydzi zdradą, etc, ponieważ tak ją nauczono i/lub jest empatyczna (uczucia!) i/lub chce być lubiana czy szanowana. Im bardziej jednostka jest przekonana o słuszności (określonego) moralnego postępowania, tym lepiej ją to zabezpiecza przed cierpieniem psychicznym, które ją dopadnie w momencie zetknięcia się z jednostką niemoralną (a z takimi zetknie się na pewno). Albowiem musimy pamiętać, że o ile społeczeństwo wygrywa na wzajemnym wsparciu i lojalności, o tyle poszczególne jednostki tracą i to czasami bardzo dużo. Z tego powodu nie wolno mówić dziecku, że opłaca się być dobrym. Bycie dobrym może się opłacać, ale nie musi! Czasami nawet przynosi cierpienie, poniżenie, drwiny, a bywa, że i... śmierć.

Wniosek nasuwa się sam: moralność nie może być dla jednostki środkiem do celu (szacunek czy wdzięczność bliźnich, ręka księżniczki, sprzyjająca fortuna, zbawienie). Moralność musi być zawsze celem samym w sobie. Inne podejście może owocować gorzkim rozczarowaniem i prowadzić do cynizmu.


Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości