Karolina Nowicka Karolina Nowicka
195
BLOG

Kto powinien dostać literacką Nagrodę Nobla?

Karolina Nowicka Karolina Nowicka Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 34


Kiedy parę lat temu Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Olga Tokarczuk, z prawej strony rozległy się głosy, że to głównie za światopogląd, że wyróżnienie jest „zlewaczałe”, że o niczym nie świadczy. No cóż, jak dla mnie jest to jednak specjalna sprawa, gdyż pośród rozmaitych nagród ta jedna oznacza niezbywalny nimb chwały i potężny zastrzyk gotówki. Powinniśmy czuć się zaszczyceni Noblem dla pani Tokarczuk, zamiast lżyć ją i szydzić z jej rzekomo małego rozumku. Kto wie, jak długo przyjdzie nam czekać na podobny honor.

Tymczasem zbliża się kolejna edycja tego przezacnego „konkursu”. Kto wygra? Typowani są przedstawiciele różnych państw:

Faworytem bukmacherów jest Haruki Murakami. Przed rokiem japoński pisarz zamykał pierwszą dziesiątkę, a jego szanse wynosiły 14:1 (liderem zestawienia był Michel Houellebecq – 7:1). W tym roku prowadząca działalność bukmacherską firma Nicer Odds umieściła Murakamiego na szczycie, jego szanse oceniając na wysokie 9:1. Tuż za nim znajdziemy wspomnianą Can Xue – 11:1. Podium zamyka aż czterech pisarzy, których szanse wynoszą 13:1 – Gerald Murnane, Thomas Pynchon, Ludmiła Ulicka i Jon Fosse, faworyt licznych publicystów, którego opus magnum, a w zasadzie jego pierwszy tom, pojawi się na polskim rynku już tej jesieni, nakładem wydawnictwa ArtRage. „Drugie imię. Septologia I–II” zadebiutuje 21 września. Niżej znajdziemy takie sławy jak Margaret Atwood, Salman Rushdie, Emmanuel Carrère, Karl Ove Knausgård czy wspomniany już Houellebecq, którego szanse w tym roku to zaledwie 26:1.

W artykule podanych jest jeszcze kilkadziesiąt nazwisk, z których – założę się – wszystkich nie znacie. Ja również nie „bywałam” w tych artystycznych rejonach, ale kto wie, może kiedyś to nadrobię. W ogóle człowiek za głowę się łapie, ile wartościowych książek go ominęło. :)

Kto według Was zasługuje na laur zwycięzcy? Czyja twórczość sprawiła, że żywiej zabiło Wam serce, dusza rozpływała się w zachwytach, a rozum obliczył, że pisarzowi/pisarce należy się sława i pieniądze? Typujcie razem z portalem Lubimyczytac.pl. Kto wie, może będziecie mieli rację?


Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura