Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl
55
BLOG

Młodzi Promotorzy Polski – optymizm i nadzieja

Krzysztof Przybyl Krzysztof Przybyl Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
O laureatach 34. edycji Konkursu „Teraz Polska” pisałem w ubiegłym tygodniu. Teraz pozostaje tylko podziękować uczestnikom naszej wieczornej Gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie – przede wszystkim za wspaniałą atmosferę, która niezmiennie towarzyszy corocznemu wydarzeniu. Na osobną refleksję zasługują jednak ci, których wyróżniono tydzień wcześniej: nietuzinkowi, pełni energii i zapału Młodzi Promotorzy Polski!

Od Wybitnego Polaka do Młodego Promotora Polski

27 maja w Pałacu Prezydenckim, pod patronatem i w obecności Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Młody Promotor Polski”. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego zainicjowała ten konkurs cztery lata temu a Pani Prezydentowa od dwóch lat podjęła się roli głównego organizatora przy współpracy naszej Fundacji.

Celem Konkursu jest uhonorowanie młodych Polaków, którzy dzięki szczególnym dokonaniom w działalności naukowej, kulturalnej i sportowej, tudzież dzięki aktywnej postawie i zaangażowaniu społecznemu, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju oraz popularyzowania wiedzy o Polsce na świecie. Idea zrodziła się na bazie projektu „Wybitny Polak” i „Promotor Polski”, w którym Fundacja nagradza Polaków z zagranicy i z kraju, będących symbolami sukcesu w swoich dziedzinach, a tym samym symbolami sukcesu Polski.

Konkurs „Młody Promotor Polski” rozstrzygany jest w trzech kategoriach: Nauka, Kultura i Sport.

Trudny wybór z ponad stu kandydatów

Kłopoty nie powinny cieszyć, ale w tym wypadku na odwrót, bardzo cieszą. A dokładnie mówiąc, kłopot z wyborem Laureatów. Zapewniam, to bardzo trudne zadanie wskazać po trzech nominowanych spośród ponad stu zgłoszonych do Konkursu przez uprawnione regulaminem organizacje i instytucje aby Pani Prezydentowa mogła wybrać ostatecznie jedynie cztery osoby - Laureatów. W tegorocznej edycji nagrodzeni zostali: w kategorii Kultura – śpiewak operowy Paweł Horodyski, w kategorii Nauka – specjalista ds. robotyki rehabilitacyjnej Piotr Falkowski, w kategorii Sport – kajakarka Helena Wiśniewska. Nagrodę specjalną z rąk Pierwszej Damy odebrał Antoni Wiercioch, sportowiec w kategorii ZD (Zespół Downa), zdobywca tytułów mistrza świata w narciarstwie alpejskim i w lekkoatletyce.

Podczas uroczystości przyznano także trzy wyróżnienia. W kategorii Działalność Naukowa przypadło ono Julii Stankiewicz, która podczas stażu w NASA zajmowała się tworzeniem algorytmu, mającym na celu zautomatyzowanie tworzenia map klęsk żywiołowych. Basistka jazzowa i kompozytorka Kinga Głyk, laureatka nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w 2021 roku, otrzymała wyróżnienie w kategorii Działalność Kulturalna. W kategorii Działalność Sportowa wyróżniono Macieja Gładysza, jednego z ośmiu najlepszych na świecie zawodników kartingowych. Maciej jako pierwszy Polak w historii wygrał prestiżowe zawody FIA Karting Academy Trophy.

Inna Polska dzięki młodym talentom?

Gratulowałem osobiście podczas uroczystości, pogratuluję z wielką przyjemnością raz jeszcze. To, że to nasze talenty, to oczywiste, podobnie jak oczywiste jest, że przed nimi kolejne szczeble sukcesów. Ale najistotniejsze, że ci młodzi ludzie są świadomi, w jaki sposób ich praca i sukcesy budują wizerunek Polski na świecie. Takiej Polski, o której, wstyd przyznać, nie zawsze pamiętamy. Nie tej z twarzą zacietrzewionych polityków, nie tej wątpiącej we własne siły, ale Polski młodej mimo ponad tysiącletniej historii, pełnej wiary we własne siły i pełnej optymizmu. I mam nadzieję, że taką Polskę nasze młode talenty pomogą zbudować także tu, nad Wisłą!

Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad trzydziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo