4 obserwujących
172 notki
49k odsłon
  198   1

"Dlaczego dzień trwa w Gdańsku 6, a noc 18 godzin na przełomie roku?" - Zetjotowi

Przyczynek: "Jednak nikt nie potrafi wyjaśnić dlaczego w danym miejscu na Ziemi czy na mapie - konkretnie w Gdańsku - noc trwa 18 godzin a dzień 6. Oznacza to, że droga jaką Gdańsk odbywa na swojej trajektorii przy obrocie Ziemi w trakcie dnia jest trzykrotnie krótsza niż droga w ciągu nocy. Ale ja chciałbym wiedzieć, jaka jest geometria tego zjawiska bo tylko ona może je wyjaśnić, jak to się przekłada na wymienione liczby."

Bardzo proszę - poniżej wyjaśnienie graficzne metodą rzutów Monge'a.

Uwaga ogólna: rys. poniżej osi "X" to widok z góry (rzut), rys. powyżej osi X to widok z przodu (elewacja).

Jeszcze jedna uwaga ogólna - przyjęto że kula ziemska jest kulą (pominięto różnice dł. promieni: równikowego i biegunowego).

Na początek przedstawienie sytuacji - czyli Ziemia z charakterystycznymi elementami "osnowy" (równik, zwrotniki, bieguny) oraz zaznaczonym równoleżnikiem, na którym znajduje się Gdańsk:

image

Jeśli to jest jasne i czytelne, to możemy przejść dalej, czyli do charakterystycznych dni w roku; jeśli nie to proszę pytać w komentarzu.

Ale zanim przejdziemy dalej jeszcze jedna uwaga - skoro ziemia jest kulą, a światło słoneczne to światło równoległe, to znaczy że kula ziemska jest zawsze w połowie oświetlona i w połowie zacieniona.


Na początek zaczniemy od sytuacji najłatwiejszej czyli równonocy wiosennej i jesiennej:

image


Wyjaśnienie postępowania - identyczne dla każdego z poniższych rysunków:

Na górnym rys. zaznaczono zacienioną strefę kuli oraz zaznaczono miejsca, w którym krawędź cienia przecina się równoleżnikiem Gdańska - są to punkty A" i B"; następnie odniesiono je na rys. dolny - są to punkty A' i B"; grubą granatową kreską zaznaczono drogę jaką Gdańsk odbywa przez strefę zacienioną, cienką przez strefę oświetloną; następnie zmierzono kąt pomiędzy ramionami kąta (który tworzą punkty A', środek równoleżnika gdańskiego ora B'), który wynosi 180°; a jak wiadomo pełny kąt obrotu Ziemi dookoła własnej osi wynosi 360° i trwa 24 godz. czyli w ciągu jednej godziny Ziemia obraca się o 15°;

zatem obliczenie długości dnia przedstawia się następująco:

180° : 15°/godz. = 12 godz.

.........................................


Teraz popatrzmy na przesilenie lenie:

image


obliczenie długości dnia:

255° : 15°/godz. = 17 godz.

.........................................


A na koniec upragnione przesilenie zimowe:

image


obliczenie długości dnia:

105° : 15°/godz. = 7 godz.

.........................................


Mam nadzieję, że pomogłem.

Uwaga: powyższe materiały mogą być jak najbardziej kolportowane w celach edukacyjnych bez ograniczeń; wymagam jedynie podania autora (user: generee) i źródła.

Jeśli będzie potrzeba lub po prostu pomysły na uszczegółowienie rys. to proszę o sugestie - w miarę możliwości poprawię.

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale