Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
442 notki
143k odsłony
390 odsłon

Moja Droga ja Cię kocham-Topkoncert-Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej1/2-cały

Fot./ film - Grażyna
Fot./ film - Grażyna
Wykop Skomentuj4

  Pewnego dnia, no, dokładnie, bo to dobry dzień - 19.10. 2019 roku w Kawiarence Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej przy ulicy Eugeniusza Romera 21- 29 w Szczecinie grupa osób: mieszkańcy- Maria Magdalena Wołoszczuk ( Teatr Empatia), Lucyna Chojnacka ( indywidualne zajęcia - muzykoterapia z moderatorem kultury - zespół Leo i Lucy -  które są co pewien czas zakazywane przez ob. teoretyka-urzędnika ds. terapii  i wręcz z niezrozumiałych powodów * prześladowane * - a mimo to mieszkanka oraz instruktor - nie zaniedbując zajęć grupowych - znajdują w nich spełnienie, radość i efekty doceniane przez słuchaczy kontynuują swą działalność) zorganizowali śpiewanie z osobami, które będą miały chęć śpiewać lub tylko słuchać. Pełnia rolę wiodącą. Zachęcającą. Nie planowano dużej imprezy. I stało się coś niezwykłego. Najpierw kilka osób, potem coraz więcej i więcej dołączało do wykonawców, aż w końcu wszyscy, rozentuzjazmowani, jak w muzycznej euforii, szczęśliwi, wolni w swej radości stworzyli koncert, który na szczęście został zarejestrowany ( prezentujemy tutaj jego pierwsza część) i jest dowodem, że inicjatywa tzw. oddolna potrafi dać znakomite efekty. Zdumieni przebiegiem nieplanowej imprezy  urzędowi  jej przeciwnicy nie przekroczyli nawet progu Kawiarenki. A wszyscy uczestnicy tego zdarzenia nazwanego od tytułu jednej z piosenek koncert *Moja Droga ja Cie kocham* twierdzili, że jeszcze przez wiele miesięcy będzie się mówiło o tym nieskrepowanym śpiewaniu i szczęściu, które ono przyniosło dorosłym i bardzo dorosłym mieszkańcom. W repertuarze były piosenki Beatlesów, Leonarda Cohena i wielu solistów i zespołów z lat sześćdziesiątych i kolejnych, dalszych autorów przebojów znanych mieszkańcom z lat ich młodości. Stąd zapraszamy do zobaczenia i posłuchania tego co zostało zarejestrowane kamera - i jeżeli spodoba się - koniecznie skomentowanie - bo to jest nam - miłośnikom wolnego, radosnego śpiewania niezwykle potrzebne jako argument do kontynuowania takich właśnie Topkoncertów niosących wszystkim mieszkańcom poczucie rzeczywistej wspólnoty i dających asumpt do chęci życia.

PS.   Aktywizowanie mieszkańca do­mu pomocy społecznej, to jedno z ważniejszych zadań wszystkich, bez wyjątku, pracowników Domu. Paragraf 5. 3, a, b Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecz­nej w sprawie domów pomocy społecznej z dnia 23.08.2012 roku mówi "Dom, niezależnie od typu, świadczy usługi: wspomagają­ce, polegające na: umożliwieniu udziału w terapii zajęciowej, pod­noszeniu sprawności i aktywizo­waniu mieszkańców domu". Dlatego aktywizację mieszańców oraz organizację terapii zajęciowej należy traktować jako obowiązek wobec mieszkańca domu.
         „Aktywność to syno­nim życia, stały i dostosowany do możliwości danej osoby wysiłek. Jest on warunkiem prawidłowego rozwoju, umożliwia prowadzenie twórczego i harmonijnego życia, jest podstawą leczenia wielu cho­rób, opóźnia procesy starzenia. Jest to taki obszar działalności, który daje człowiekowi szansę wyrażania siebie w formie do­stępnej i bardzo indywidualnej, określonej jego możliwościami, upodobaniami i zwyczajami". Z tego wynika, że aktywność to pewien naturalny stan człowie­ka. Człowiek aktywny to człowiek działający, myślący, mający uczu­cia. Działający zgodnie z własną wolą. Aktywizacja "to w potocz­nym rozumieniu uaktywnianie się; jest to zespół działań mają­cych na celu włączenie człowieka do udziału w różnych dziedzinach życia, inaczej - prowadzenia ak­tywnego trybu życia".

Cytat z *Wesela* Stanisława Wyspiańskiego:

A, jak myślę, ze panowie
Duza by już mogli mieć,
Ino oni nie chcom chcieć!
[Czepiec, akt I, scena 1]

                                                                                                            


Zaś wszystkim biorącym w zarejestrowanym Topkoncercie* Moja Droga ja Cie kocham * - chce się być razem, chce się śpiewać, chce się śmiać, chce się żyć.

                                                                                                                                                                                             Lech Galicki

          image


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale