Okładka najnowszego WPIS NR 66
Okładka najnowszego WPIS NR 66
LechGalicki LechGalicki
163
BLOG

WPiS NR 6 - (152) - najnowszy numer miesięcznika kulturalnego już w sprzedaży!

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0
WIARA, PATRIOTYZM i SZTUKA - WYDAWNICTWO BIAŁY KRUK

                                                                                      image

                                                                                                                                                                    image                                                  

                                                                                  

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. Od dwunastu lat pozostaje wierny swym założeniom i przedstawia Czytelnikom podstawowe wartości: wiarę, patriotyzm i sztukę. Wyróżnia go bogactwo treści i tematów, wspaniała fotografia i grafika oraz wyjątkowe edytorstwo.
 
„Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Wśród autorów stale publikujących na łamach miesięcznika nie brakuje takich autorytetów, jak m.in. profesorowie: Andrzej Nowak, Krzysztof Ożóg, Wojciech Polak, Aleksander Nalaskowski, Ryszard Kantor, Wojciech Roszkowski, ks. Waldemar Chrostowski czy też znakomici publicyści jak Jolanta, Leszek i Adam Sosnowscy, Bohdan Urbankowski czy Czesław Ryszka.

 image                                                                                   image                          


Ukazał się już najnowszy, czerwcowy numer miesięcznika „Wpis”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa cały cykl wyselekcjonowanych felietonów na aktualne tematy, a także pokaźny zbiór artykułów na tematy historyczne, powiązane z bieżącymi rocznicami. W związku z trwającą presją migracyjną na wschodnią granicę Polski, a także z co najmniej niepokojącą obecnością rosyjskiej Grupy Wagnera na Białorusi nie mogło zabraknąć mocnego głosu znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego w tej sprawie. Autor ostrzega, że zlekceważenie tej budzącej słuszny niepokój sprawy niewątpliwie poskutkuje sprowadzeniem śmiertelnego niebezpieczeństwa na Polskę. Z kolei prof. Artur Śliwiński sugestywnie opisuje zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Publikujemy także materiał wspomnieniowy Olgi Doleśniak-Harczuk o naszym autorze, dr. Bohdanie Urbankowskim, wybitnym poecie i prozaiku, który odszedł na wieczną wachtę 15 czerwca br. Nie zapominamy także o trwającej wojnie na Ukrainie i związanym z nią niewyobrażalnym cierpieniu milionów osób; znany z odwagi korespondent wojenny Jakub Maciejewski tym razem pisze o tragedii tysięcy ukraińskich dzieci masowo porywanych przez Rosjan. Prezentujemy także teksty poruszające tematykę związaną z wielkim dziedzictwem kultury europejskiej, zarówno starożytnej (tu świetny felieton prof. Wojciechowskiego o poszukiwaniu przez starożytnych Greków... Dekalogu), jak i średniowiecznej – ks. prof. Janusz Królikowski tym razem porusza arcyciekawe zagadnienie średniowiecznego pielgrzymowania. Nie brakuje także wstrząsającego artykułu prof. Sylwii Galij-Skarbińskiej i prof. Wojciecha Polaka o brutalnych działaniach represyjnych stosowanych przez władzę ludową wobec antykomunistycznych działaczy opozycyjnych. Zamieszczamy także wspomnienie o prof. Oskarze Haleckim – wybitnym polskim historyku, dziś znanym prawie wyłącznie specjalistom i pasjonatom dziejów Polski. Czerwcowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

Czeka nas wojna z Grupą Wagnera? Wybitny publicysta Leszek Sosnowski słusznie ostrzega, że lekceważenie niebezpieczeństwa, jakim jest obecność na Białorusi tysięcy rosyjskich zbrodniarzy, będzie miało tragiczne skutki dla Polski. Obecny rząd rozumie to zagrożenie (choć jest jeszcze wiele do zrobienia), nie ulega jednak wątpliwości, że jesienne wybory będą się toczyły o najwyższą stawkę.

Bohdan Urbankowski doskonale wiedział, co chce opisać i w jaki sposób Świetny poeta i prozaik, znakomity specjalista od epoki romantyzmu w materiale wspomnieniowym Olgi Doleśniak-Harczuk.

Raport Amnesty International 04.08.2022 Poruszający wiersz Bohdana Urbankowskiego poświęcony wojnie na Ukrainie.

Spacerownik PGE Materiał powstały we współpracy z PGE.

 Trud badania najnowszej historii Polski Stuletnia historia Instytutu Józefa Piłsudskiego opisana piórem prof. Piotra Bilińskiego.

Już starożytni Grecy szukali Dekalogu, co znalazło swój wyraz w tzw. Kanonie delfickim, wykazującym zadziwiające zbieżności z Dziesięciorgiem Przykazań. Skąd się wziął ów kanon i jak funkcjonował w kulturze starożytnej Grecji, dowiemy się z tekstu prof. Michała Wojciechowskiego.

Pielgrzymi średniowieczni byli czynnymi twórcami Europy Fascynującą historię średniowiecznej chrześcijańskiej Europy i fenomenu, którym były (często pozostają i do dziś) pielgrzymki, przypomina ks. prof. Janusz Królikowski.

Powtórka z Hitlera: porywanie dzieci dla wynarodowienia Znana nam z historii II wojny światowej przerażająca praktyka uprowadzania przez Niemców tysięcy polskich dzieci dziś w równie potworny sposób jest realizowana przez Rosjan na Ukrainie; wstrząsający reportaż Jakuba Maciejewskiego.

Zmuszano opozycjonistów do ciężkiej i bezsensownej pracy, grożono pobiciem, szykanowano, poniżano i obrażano Narzucona Polsce przez ZSRS władza ludowa potrafiła stosować wyjątkowo okrutne represje wobec polskich antykomunistycznych działaczy, o czym przypominają prof. Sylwia Galij-Skarbińska i prof. Wojciech Polak.

Reprezentował polską rację stanu wynikającą z tysiącletniej historii chrześcijańskiej Ojczyzny Pierwsza część fascynującej biografii wybitnego historyka i poligloty prof. Oskara Haleckiego, wybitnego specjalisty z dziedziny dziejów relacji Polski i Litwy, historii Europy Środkowo-Wschodniej oraz reformacji. Znany dziś jedynie specjalistom i pasjonatom tematu uczony należy do najwybitniejszych polskich humanistów wszechczasów.

600 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych w nowym programie grantowym Fundacji Enea Materiał powstał we współpracy z Eneą.

Sztuczna inteligencja na pewno nie jest neutralna Prof. Artur Śliwiński nie pozostawia złudzeń co do charakteru AI. Istnienie i funkcjonowanie sztucznej inteligencji wiąże się z poważnymi konsekwencjami społecznymi; sama w sobie nie jest w stanie zastąpić prawdziwej, jednak w rękach zarówno inteligentnego zbrodniarza, jak i bezmyślnego głupka może być śmiertelnie niebezpieczna.

Od władzy zaborców broń nas, Panie Historia XIX-wiecznego Krakowa opisana piórem prof. Ryszarda Kantora; w XIX stuleciu Kraków miał w sobie niewiele z dawnej królewskiej świetności jagiellońskiej stolicy. Mroczną epokę zaborów rozświetliło znakomite polskie zwycięstwo nad Austrią z 1809 r., jednak na piękną chwilę odzyskania niepodległości dawna stolica musiała poczekać aż do 1918 r.

Perła w koronie kolei Materiał powstał we współpracy z PKP S.A.

Rycerze Świętego Grobu w Jerozolimie Historię zakonów rycerskich (w szczególności rycerzy Grobu Bożego) i ich ideały przypomina Czesław Ryszka, rycerz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Dziedzictwo obozu narodowego – prawda i fałsz Nieco zapomnianą historię działaczy obozu narodowego w XX-leciu międzywojennym i ich późniejsze losy przypomina prof. Jan Żaryn.

Głód, tyfus, wszy, praca ponad siły, zbierająca żniwo śmierć Poruszające losy Zofii Orłowskiej – polskiej nauczycielki zesłanej na Sybir przypomina dr Marek Klecel.

Nagminnie stosowano tortury. Infamisa zabójcę każdy mógł bezkarnie zabić Artykuł z cyklu „Sądownictwo staropolskie” pióra prof. Stefana Ciary.

Gen. Kukliński zatrzymał sowieckie imperium. Postać „polskiego Jamesa Bonda” vel „Jacka Stronga”, czyli generała Ryszarda Kuklińskiego przypomina Lidia Dudkiewicz.

Ernest Malinowski – Polak, który ujarzmił Andy, prowadząc przez nie kolej Młodziutki kurier z Powstania Listopadowego, wybitnie zdolny inżynier lądowy zadziwiający poziomem talentu francuskich inżynierów, bohater narodowy Peru, aż w końcu – pionier konstruujący najwyżej położoną linię kolejową świata... Artykuł dr Moniki Makowskiej.

Prof. Wacław Tokarz uczył studentów pod zaborami, że Polska niedługo będzie i że być musi Postać wybitnego badacza historii polskich powstań narodowych przypomina prof. Piotr Biliński.

Idea chrześcijańskiego narodu. Zadziwiająco aktualny artykuł Stanisława Grabskiego z 1946 r.

Zderzenie na środku fiordu. Kapitan Józef Gawłowicz tym razem proponuje dramatyczną opowieść o niebezpieczeństwach, które kryją w sobie urzekające surowym pięknem fiordy...

Marian Kasprzyk miał perfekcyjne ciosy sierpowe, zadawał je także złamaną ręką Historię kariery sportowej wybitnie zdolnego polskiego pięściarza – mistrza olimpijskiego przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i akacjowo-wakacyjny wiersz Leszka Długosza.

Miesięcznik kulturalny WPIS : klasycznie lub cyfrowo:  link:     https://bialykruk.pl/wpis


WPiS nie zawodzi. Ten periodyk prezentuje znakomite teksty świetnych autorów. I nie ma w tym najmniejszej przesady. To nie jest wyrafinowane hasło reklamowe. Eseje, artykuły, reportaże, wywiady, wyrafinowane poezje, a także fotografie - po prostu krzepią, przekazują wiedzę z rozmaitych sfer i zakresów, w którą zwyczajnie wypada być zasobnym.

Polecam miesięcznik kulturalny WPiS ze szczerą radością. Ten periodyk numer jeden istnieje, można i trzeba go czytać. Ot, co.To wielka sprawa. Większa od wszelkich zaskoczeń, które serwuje nam 21. wiek. O najwyższej  jakości talentów przekazu medialnego Twórców, kreatorów dających Czytelnikom Wielkie, pozytywne Bum, nawet nie wspomnę. Cud i miód.

...

Przy okazji: w roku 2011 roku współpracowałem z bardzo cenionym portalem Stowarzyszenia Solidarni 2010.pl

Pisałem prozę i poezję. 1 sierpnia 2011 roku redaktor MB napisał krótką przedmowę do mojego wiersza Wpis.pl (miesięcznik kulturalny od Białego Kruka nie ukazywał się jeszcze. Napisano: Pan Lech Galicki nadesłał do nas piękny i wzmacniający ducha wiersz pod znamiennym tytułem. Dziękujemy!
MB

Wpis.pl


Bóg dobry jest w Niebie,
a ja kocham Ciebie,
spragniona jedności,
Rodzino w potrzebie,
w zranionej polskości,
przez obcych i swoich,
niech czas ich pogrzebie,
w proch bylejakości,
banicję wieczystą,
nasze miejsce w domu,
wzniesionym z pokłonu,
przed ziemią ojczystą,
pradawną i czystą,
Gaude Mater Polonia głosem gromkim wznieśmy,
ziemi nie rzucimy, bo tu wzrósł nasz Ród,
u siebie jesteśmy,
byliśmy, będziemy,
i nie zginie Polska,
prawdziwy to cud.

Nie wiem dlaczego wybrałem ten tytuł i wszystko co się z tą poezją wiąże. Znak? Przyznam, że miesięcznik WPiS cenię

nade wszystko. Cud nad cudami.

image

(gal)























LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura