WPIS - OKŁADKA-NR 5/2025
WPIS - OKŁADKA-NR 5/2025
LechGalicki LechGalicki
126
BLOG

Hit ! Jest! Majowy - 5/ 2025 numer - najnowszy (!) miesięcznik „Wpis” już w sprzedaży!

LechGalicki LechGalicki Kultura Obserwuj notkę 0
Hit ! Jest! Majowy - 5/ 2025 numer - najnowszy (!) miesięcznik „Wpis” już w sprzedaży!

 image                                          image                                                 image

Ukazał się majowy numer Waszego ulubionego miesięcznika; najnowszy „Wpis” już w sprzedaży! Jak każdego miesiąca znajdziecie w nim cały cykl felietonów na aktualne tematy, podobnie jak serię artykułów powiązanych z bieżącymi rocznicami i wydarzeniami. Habemus papam! 8 maja, w święto Matki Bożej Pompejańskiej i we wspomnienie św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, kardynałowie wybrali nowego Ojca Świętego. Pochodzący z USA kard. Robert Prevost przybrał imię Leona XIV; nie tylko Polacy dostrzegli niezwykłe podobieństwo nowego papieża do niezapomnianego św. Jana Pawła II... W czasie przygotowań do konklawe i w trakcie jego obrad w Wiecznym Mieście przebywali nasi korespondenci – dr Adam Sosnowski i Michał Klag; publikujemy ich reportaż z tego wyjątkowego czasu. Natomiast nasz czołowy ekspert w dziedzinie komentowania sytuacji politycznej, Leszek Sosnowski, tym razem przestrzega przed zgubnymi skutkami syndromu sztokholmskiego... w polityce, co w kontekście nadchodzącej II tury wyborów prezydenckich nabiera szczególnego znaczenia, w żadnym bowiem wypadku nie wolno ulegać terrorystom, którzy „łaskawie nie zabili swoich ofiar-zakładników” (czy nie na owej uległości polega syndrom sztokholmski?). Dobitnie przed II turą wybrzmiewa także mocny głos prof. Przemysława Czarnka: „jak będziemy dalej utrzymywać przy władzy ludzi bezrozumnych, idiotów, to stracimy wolność jeszcze dzisiaj, a zamach na polskość nie będzie tylko zamachem na nasze wartości, na polską szkołę, na polskie rodziny. To są rzeczy święte, ale rzeczą najświętszą jest nasza niepodległość, nasza suwerenność, nasz pokój!”, mówi wybitny prawicowy polityk, podkreślając, że gwarantem bezpieczeństwa Polski i zachowania tożsamości narodowej jest tylko prezydent reprezentujący najwyższy poziom moralny i merytoryczny, dysponujący ponadto osobistą odwagą – nie ulega wątpliwości, że te warunki spełnia jedynie dr Karol Nawrocki. Publikujemy także poruszającą homilię ks. prał. Józefa Niżnika, którą wygłosił on na Bobolówce w dniu wyboru nowego Ojca Świętego. Zamieszczamy również tekst prof. Romualda Szeremietiewa; autor przestrzega nas przed zgubnymi skutkami działań niszczących naszą katolicką i narodową tożsamość, a tym samym naszą niepodległość. Ten proces możemy zatrzymać podczas nadchodzącej, rozstrzygającej II tury wyborów. Nie brakuje także poruszającego wywiadu Sebastiana Morynia z posłem Dariuszem Mateckim, przeprowadzonego po wyjściu parlamentarzysty z aresztu śledczego. Z kolei ks. prof. Piotr Mazurkiewicz przypomina nam, że totalitaryzm zawsze ma swoje źródło w sekularyzacji. Nie brakuje także reportażu z naszego niezwykłego spotkania z publicznością w Lublinie. Majowy „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!
Nie lękajcie się polityki! Leszek Sosnowski zachęca do zdecydowanego opowiedzenia się po stronie wartości katolickich i narodowych, szczególnie w nadchodzącej, rozstrzygającej II turze wyborów prezydenckich. Autor podkreśla, że najważniejsze, co powinni zrobić wyborcy, to nie dać się zastraszyć brudną grą koalicji 13 grudnia i popieranego przez nią kandydata.
Wybierzmy Karola Nawrockiego! Bo najważniejsze są nasza niepodległość, suwerenność i pokój, przekonuje prof. Przemysław Czarnek. Mocne wystąpienie posła Prawa i Sprawiedliwości podczas zorganizowanego przez nas spotkania w Lublinie.
Obyście tego dobra, które tu okazujecie, znowu nie zmarnowali Poruszająca homilia ks. prał. Józefa Niżnika, wygłoszona podczas Mszy św. z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, w Strachocinie. Podczas uroczystości została podpisana niezwykła umowa pomiędzy przedstawicielami inicjatywy „Katolicy z Karolem Nawrockim” a obywatelskim kandydatem na prezydenta RP.
Tak wybierano Papieża Znakomity reportaż z Watykanu z czasu sede vacante i konklawe zakończonego radosnym Habemus papam; w ten niezwykły czas w Rzymie przebywali nasz dziennikarz Adam Sosnowski i fotoreporter Michał Klag.
Zedrzeć z wolnomularzy maskę, którą się okrywają Tekst papieża Leona XIII sprzed 141 lat nic nie stracił na aktualności...
Papież na miarę obecnej sytuacji duchowej „Kościół zawsze potrzebuje następcy Piotra na miarę konkretnych czasów, w których podejmuje on swoją posługę głoszenia Ewangelii i łączenia jej z wewnętrzną jednością wiernych w Kościele”. I taki właśnie jest Leon XIV, o czym przypomina ks. prof. Janusz Królikowski.
W krainie św. Charbela Podróżniczy reportaż red. Anny Popek z Libii.
Leon XIV będzie sobą i jako taki da się prowadzić Duchowi Świętemu Wywiad z cenionym teologiem o. prof. Dariuszem Kowalczykiem SJ przeprowadził dr Adam Sosnowski.
Kultura polityczna dawniej a dziś O honorze, heroizmie, polskich elitach i o tym, w jaki sposób ten etos został zniszczony nie tylko przez PRL, ale i przez lumpenelity III RP, pisze red. Wojciech Reszczyński.
Oby nie doszło do utraty suwerenności i likwidacji państwa polskiego Przed destrukcyjnym wpływem działań niszczących naszą niepodległość przestrzega – zwłaszcza w kontekście nadchodzącej, rozstrzygającej II tury wyborów – prof. Romuald Szeremietiew.
Są w stanie psychicznie niszczyć każdego Poruszający wywiad z posłem Dariuszem Mateckim po jego wyjściu z aresztu wydobywczego przeprowadził Sebastian Moryń.
Totalitaryzm dzieckiem sekularyzacji O mechanizmach łączących sekularyzację z odrzuceniem Boga i systemu wartości reprezentowanego przez chrześcijaństwo pisze ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
Jeśli pozwolimy wydrzeć sobie nasze korzenie, zniszczyć rodzinę i tożsamość narodową, stracimy także Kościół Dobitnie wybrzmiewający głos ks. prof. Roberta Skrzypczaka przed nadchodzącymi wyborami.
Dwa miecze służyły panowaniu Państwa Bożego O odwadze i sposobach obrony chrześcijańskich symboli pisze Paweł Lisicki.
Złoto wierności, kadzidło sakramentu i mirra potomstwa Jak pamiętamy, małżeństwo i rodzina stanowiły jedno z najważniejszych zagadnień w nauczaniu św. Jana Pawła II. Wielu innych świętych również wielokrotnie wspominało o nich jako o fundamencie cywilizacji chrześcijańskiej, o czym przypomina o. dr hab. Marian Zawada OCD.
Zgubna polityka otwartych drzwi podpierana ideologią wielokulturowości społeczeństwa O Szwecji, jej historii, kulturze i o zgubnych skutkach polityki multi-kulti, której skutki dziś boleśnie odczuwa skandynawskie państwo, pisze prof. Wojciech Polak.
Skrzetuski w mundurku harcerza, który chciał wywalczyć wolność Polsce Staś jako wzór polskiego harcerza, urocza Nel, Kali jako królewicz z afrykańskiej dynastii sięgającej czasów odpowiadających początkom państwa polskiego, czyli o co tak naprawdę chodzi w „W pustyni i w puszczy”. Artykuł dr Moniki Makowskiej.
Wspaniałe święto polskości – umiłowania Boga i Ojczyzny Reportaż Joanny Szczerbińskiej z białokrukowego spotkania w Lublinie. Fotografie Michała Klaga.
Jak mali Polacy walczyli o przetrwanie na nieludzkiej ziemi Dalszy ciąg wstrząsających losów polskich dzieci – najmłodszych więźniów syberyjskiego piekła. Artykuł dr. Marka Klecela.
Przyżeganie, proszek z węża i pigułki z żab O niekonwencjonalnych, niejednokrotnie szokujących metodach dawnej medycyny pisze prof. Ryszard Kantor.
Choć skrzydła wiatraków się obracają, to mąki się dziś w nich nie miele Fascynująca historia chleba opisana piórem prof. Michała Wojciechowskiego.
Podchodzenie i poddziobywanie Ciąg dalszy fascynującej historii przedmiotów i ich właścicieli, czyli aukcja w Paryżu. Opowieść kpt. Józefa Gawłowicza.
Henryk Gruth – legenda polskiego hokeja. Historia wybitnego zawodnika opisana piórem Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka (szczególnie polecamy „lektury przedwyborcze”!), propozycja ich zamawiania i muzyczny wiersz Leszka Długosza.
 -----------------------------





WPIS 5/2025
 liczba stron: 116 obwoluta: nie format: 21,0 cm x 28,5 cm papier: Stella Press H oprawa: miękka data wydania: 21.05.2025 EAN: 9772083084307

cena:  18,90 zł



Zarejestruj się aby otrzymać rabaty* 25% na pierwsze zamówienie oraz 20% na kolejne! Darmowa dostawa na terenie Polski powyżej 200zł. *Rabaty nie łączą się z pakietami i innymi promocjami oraz nie dotyczą cen podręczników.

                                                                                                       

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura