Blog
Nic na siłę
letni
1 obserwujący 94 notki 42012 odsłon
letni, 5 maja 2017 r.

Sztuka nowoczesna na talerzu

144 3 0 A A A

Na początku XX wieku zaroiło się rozmaitych -izmów w sztuce: kubizm, abstrakcjonizm, konstruktywizm, futuryzm… Było ich o wiele więcej, ale wydaje mi się, choć specjalistą nie jestem, że te właśnie ostały się nie tylko w salach muzealnych. W Polsce, gdzieś w okolicy lat 60-tych nurty te odrodziły się… w kuchni. Talerze, półmiski i spodki były przyozdabiane geometrycznymi formami. Jeśli gdzieś się pojawiły, to mocno się wyróżniały. Tak przejawiła się krajowa odsłona nurtu New Look, opóźniona względem Zachodu o jakąś dekadę, ale mająca za to swoją specyfikę i odrębność. Zresztą legenda ówczesnej polskiej szkoły wzornictwa jest żywa do dziś. Choć pewnie swój sukces zawdzięcza w jakimś stopniu mizerii zaopatrzeniowej: Gdyby PRLowski klient miał szerszy wybór, to może nie kupowałby tak chętnie talerzy w abstrakcyjne wzorki?

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć pozostałości z tego czasu. Mam nadzieję, że ich obejrzenie będzie stanowiło przyjemność nie tylko dla mnie, ale i innych czytelników bloga. Tym bardziej, że nie trzeba być znawcą sztuki, by cieszyć nimi oko.

image
image
image

Więcej podobnych obrazków do obejrzenia TU, TU, TU, TU i szczególnie TU. A poniżej ciekawostka – wśród wielu ilustracji zamieszczonych w kultowej książce kucharskiej „Kuchnia polska”, obok „tradycyjnych” pojawiły się także „nowoczesne” naczynia:

image
image
image

Jak widać nie taka ta (cokolwiek stara) awangarda straszna, jak ją maluje strażnik nowojorskiego muzeum z popularnego serialu dla dzieci: „Sztuka, jak ja jej nie rozumiem!”

Opublikowano: 05.05.2017 18:24.
Autor: letni
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Symetryści nigdy nie byli szanowani :) Kiedy jakiś czas temu kolega spytał mnie za kim jestem...
  • Udział państwa (środki publiczne, wojsko, sztandar) w miesięcznicach jest dyskusyjny. Ale...
  • Ale najciekawsze w historii jest jednak tłumaczenie się z nieswojego wpisu. A za co tam skazali...

Tematy w dziale Kultura