Blog
Jest super, więc o co mi chodzi?
Łukasz Warzecha
Łukasz Warzecha publicysta
454 obserwujących 693 notki 3889085 odsłon
Łukasz Warzecha, 20 czerwca 2012 r.

List otwarty do Wojciecha Maziarskiego

 Wojtku

 

Bardzo leży Ci na sercu zagrożona wolność słowa. Napisałeś dzisiaj w „Gazecie Wyborczej”: „Doda winna obrazy uczuć religijnych. Nie wolno w Polsce mówić, że Biblię napisali faceci napruci winem i palący jakieś zioła. Gdy tak orzekł sąd I instancji, można się było jeszcze łudzić, że to pomyłka wymiaru sprawiedliwości, która rychło zostanie naprawiona. Jednak teraz, kiedy w II instancji wyrok został podtrzymany, pora bić w dzwony na trwogę i mobilizować się w obronie wolności słowa. Nasze konstytucyjne prawa są zagrożone – do Polski wkroczyła cenzura religijna”.

Podzielam Twoje zaniepokojenie zagrożeniem wolności słowa. Niejednokrotnie pisałem o tym, że należy znieść wszystkie artykuły kodeksu karnego w wolność słowa godzące oraz poważnie zastanowić się nad orzecznictwem sądów cywilnych w sprawach o zniesławienie. Jako przykład karania za opinię podawałem – obok spraw Jarosława Marka Rymkiewicza czy Andrzeja Zybertowicza – m.in. wyrok na Magdalenę Środę za nazwanie „Misji specjalnej” „ubeckim programem”. Cieszę się, że teraz zyskuję tak ważnego jak Ty sojusznika.

Rozumiem, że przykład wyroku w sprawie Dody jest po prostu najnowszy i tylko dlatego nie poruszyłeś innych przykładów tłumienia wolności słowa. Pomogę Ci i przywołam kilka z nich, mając szczerą nadzieję, że wkrótce i w tej sprawie zabierzesz głos na łamach gazety, która przecież o nietłumienie wolnej opinii walczy bez wytchnienia od lat, nie tylko na łamach, ale też na salach sądowych.

Otóż rozumiem, że konsekwentnie wesprzesz następujące kwestie:

· Sprzeciw wobec karania za obrazę głowy państwa oraz jego konstytucyjnych organów, co może spotkać choćby twórcę strony Antykomor.pl.

· Walkę o to, aby można było w przestrzeni publicznej pokazywać nie tylko sierp i młot, ale również swastyki.

· Walkę o możliwość posługiwania się takimi symbolami jak „zakaz pedałowania” czy przekreślona gwiazda Dawida.

· Walkę o zniesienie artykułów kk, karzących tzw. mowę nienawiści. (Liczę, że potępisz posła Biedronia za ściganie człowieka, który nazwał go „zboczeńcem”.)

· Zniesienie przepisów, karzących za kwestionowanie skali i przebiegu Zagłady.

Bardzo się cieszę, że wolność słowa znajduje w Tobie tak odważnego obrońcę. Ja sam mam w wielu z wymienionych wyżej przypadków poważne wątpliwości, ale z Twojego tekstu wnioskuję, że Ty ich nie masz. Możesz zatem liczyć na moje wsparcie, przynajmniej w części z wymienionych spraw.

 

Z pełnym szacunku podziwem dla Twej odwagi

Łukasz

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jak się siedzi na barykadzie, to się najwięcej obrywa.
Na moim blogu ja decyduję, których komentujących nie chcę tu widzieć.
Site Meter

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Pani Janino Polecam Pani mój tekst. Proszę sobie odpowiedzieć na te pytania:...
  • @Autor No, to jest doprawdy zabawne. Napisałem o nowej "F" dwa teksty. W każdym podałem wiele...
  • @VITUS Przyznam, że nie rozumiem Pana tłumaczenia. "Redaktor Warzecha wykłada nową wersję...

Tematy w dziale