W nawiązaniu do poprzednich notek informuję Czytelników, że wiedzę SB o Halinie Mikołajskiej poszerzali nie tylko tajni współpracownicy.
Badanie zagadnienia nierejestrowanych osobowych źródeł informacji jest bez prównania trudniejsze niż badanie innych zagadnień pracy SB. W przypadku tych współpracowników nie występuje podstawowa dokumentacja z ewidencji operacyjnej – zapis w dzienniku rejestracji, karta w kartotece ogólnoinformacyjnej, teczka personalna lub pracy – więcej szczegółów podawałem w notkach i artykule o Włodzimierzu Cimoszewiczu.
W teczce Ryszarda Peryta zachował się dokument z rozmowy o pracownikach Teatru Współczesnego:
Warszawa, dnia 2.04.1980 r.
Tajne
egz. pojed.
Notatka służbowa
W dniu 1.04.1980 r. przeprowadziłem rozmowę z dyrektorem d/s administracyjno-technicznych teatru „Współczesnego” w W-wie – Kobusem w wyniku, której uzyskałem następujące informacje.
Ryszard Peryt – reżyser, aktualnie zatrudniony jest od 1 stycznia br. w t. „Narodowym”. Obecnie przygotowuje sztukę wg opowiadania Czechowa „Benefis”. W 1077 roku dyr. teatru – E. Axer przeprowadził rozmowę z Perytem, w trakcie której ostrzegał jego o ewentualnych skutkach działalności politycznej, jaką w tamtym okresie prowadził. Peryt zapewnił w tedy Axera, że przestanie się angażować, ponieważ chce się wyłącznie poświęcić działalności reżyserskiej. Poza reżyserią sztuk wystawianych w teatrach Poznania i Słupska wyreżyserował również sztukę w „Ateneum” pt. „Opera za trzy grosze”.
Helena Mikołajska – aktorka, aktualnie zatrudniona w teatrze „Współczesnym”. Od około 3 lat nie gra. W miesiącu styczniu br. złożyła podanie o przejście na emeryturę. Ostatecznie wszelkie formalności powinny być przeprowadzone do końca m-ca kwietnia br.
Z Mikołajską dyrekcja teatru przeprowadziła szereg rozmów, które miały wyperswadować jej prowadzenie dalszej działalności politycznej. Rozmowy te nie odniosły skutku. Mikołajska w sposób zdecydowany podkreślała słuszność swych poglądów jak również świadomość ewentualnych konsekwencji, jakie mogą wynikać z jej działalności.
Ponadto dyr. Kobus poinformował mnie, że Erwin Axer planuje za dwa lata zakończyć swą karierę dyrektora „Współczesnego”, a jako zastępcę kreuje Macieja Englerta, który aktualnie pełni funkcję dyrektora d/s artystycznych.
Kier. Sekcji III Wydziału III-1 KSMO
por. Zbigniew Grabowski
Uwagi:
Informacje zawarte w notatce wykorzystane zostaną w prowadzonych sprawach krypt. „Patrycja” i „Ryś”.
egz. pojed. – teczka teatru „Współczesnego”
wyciąg – sprawa „Ryś”
wyciąg – sprawa „Patrycja”
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura