W poprzedniej notce zakończyłem publikację dokumentów z teczki personalnej tw „Marian”, od dzisiaj dokumenty z jego teczki pracy:
Źródło – tw. „Marian” Warszawa, dn. 25.04.83
Przyjął – K.Pilch TAJNE spec. znaczenia
Miejsce – kawiarnia „Saska” Egz. poj.
Informacja operacyjna
/ze słów tw/
Wyciąg włączyć do sprawy na Dmoch.
[ZASTĘPCA NACZELNIKA
WYDZIAŁU III-1
SUSW w Warszawie]
28.IV.83
W dniu 16.04.br (sobota) w godz. 1000-1200 z inicjatywy K. Dejmka odbyło się w Teatrze Polskim zebranie nt. związków zawodowych. K. Dejmek zobowiązał pracowników do wybrania z każdego działu jednego przedstawiciela jako reprezentanta związków zawodowych.
Zebranie prowadził Tadeusz JASTRZĘBOWSKI aktor (czoł. PZPR), działacz starych związków zawodowych. W czasie zebrania padały propozycje reprezentantów z poszczególnych działów, lecz nikt w tym dniu nie wyraził zgody. Zgromadzeni pracownicy nie chcieli zabierać głosu, lecz nie mogli opuścić sali ani teatru, gdyż zebranie traktował K. Dejmek jako obowiązki służbowe w godzinach pracy i nikt nie miał odwagi wyjść ze spotkania.
Ustalono, że kolejne zebranie w powyższej sprawie odbędzie się w sobotę tj. 23.04.br. w godz. 1000-1200.
Z dotychczasowego rozeznania wynika, że ogół pracowników niechętnie podporządkowuje się zaleceniom K. Dejmka, nie ma i nie obserwuje się w tej sprawie zaangażowania czy też większego zainteresowania.
Nie stwierdzono też podczas zebrania jak i wobec decyzji kolejnego takiego spotkania aktów protestów czy też nastrojów wrogości.
Jeśli chodzi o DMOCHOWSKICH, to z Aleksandrą często kontaktuje się Jadwiga Świstun-Derfel (żona pianisty Derfela). Prowadzą one ze sobą częste rozmowy. Sam Mariusz DMOCHOWSKI jak zwykle zachowuje się i wypowiada uwagi w sposób neutralny. Ostatnio tylko narzekał, że nie może sobie dorobić dodatkowymi występami (na indywidualnych wyjazdowych koncertach).
Na stanowisku dyrektora Teatru Współczesnego widzi się dwóch kandydatów:
- Marka Okopińskiego z Torunia
- Michała Pawlickiego z Teatru Polskiego (aktor, był wcześniej dyrektorem jakiegoś teatru).
Ok. 16 kwietnia K. Dejmek odczytywał wśród pracowników teatru w czasie jednej z prób anonimowy list, który dotarł do teatru. W liście tym autor wskazuje osoby pochodzenia żydowskiego, znane w środowisku artystycznym. Treść listu dotyczyła ponadto osoby – Cyrankiewicza.
Zadania
- ustalić przebieg 2-giego zebrania w sprawie związków zawodowych w Teatrze Polskim
- ustalić bliższe szczegóły anonimowego listu
- na spotkaniu w dniach 28-29 kwietnia br. przekazać ponadto informacje dot. nastrojów i zamiarów pracowników w dniach 1-3 maj br.
Omówienie
Tw.”Marian” uzyskał informacje dot. zebrania oraz czytanego listu od swojej żony oraz kolegi – aktora Bogdańskiego. Na 2-gie zebranie planował sam udać się albo wysłać swoją żonę.
W sobotę (po południu), do środy przebywać będzie poza Warszawą.
Spotkanie odbyło się w dniu 22.04 o godz. 1800
Insp. Wydz III-1
Pilch
ppor. K. Pilch
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura