45 obserwujących
496 notek
486k odsłon
363 odsłony

Uwagi wywiadu o Jerzym Wiatrze

Wykop Skomentuj

Zgodnie z moimi przewidywaniami większość postawiła wczoraj kreskę na Jerzym Wiatrze już po pierwszym dokumencie. Nic nie pomogło wyjaśnianie, że dokumentów będzie cały cykl, kto by tam czytał ze zrozumieniem - po prostu wychowankowie „niepokornych” mediów. Dokumenty w teczkach Wiatra nie są ułożone chronologicznie, więc przewiduję jeszcze falowanie nastrojów. Może prawakom trzeba tłumaczyć nie tylko skrót „kk” (Łażący Łazarz), ale również cdn?

Teczka personalna tw „Docent” pełna jest dokumentów o negatywnym zainteresowaniu organów bezpieczeństwa PRL Wiatrem. Pierwsze sygnały o działalności Wiatra dawał wywiad MSW - Notatka informacyjna z 8.06.1962 r., Tajne Egz. nr 2:

/…/ W/wym. bardzo często wyjeżdża za granicę na różnego rodzaju zjazdy, konferencje i stypendia. Wyjazdy jego datują się od r. 1956 i dotychczas przebywał w Holandii, Anglii, Francji, CSRS, NRF, Belgii, USA, Jugosławii, Włoszech i Węgrzech w celach naukowych.

            Z posiadanych danych wynika, że w/w w r. 1960 r. przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Forda i od czasu jego powrotu uzyskaliśmy trzy informacje świadczące, że w/w zainteresowane są osoby związane z wywiadem USA. I tak, w trakcie jego pobytu w USA interesowali się nim:

- prof. GERSNER, b. pracownik w attachacie wojskowym ambasady USA w Budapeszcie powiązany uprzednio z wywiadem USA – starał się zebrać opinię o w/wym.,

- pewien osobnik, o którym wiadomo, że jest związany z CIA, starał się ustalić bliższe dane o w/wym., a między innymi, czy faktycznie „wykłada na tajnej wojskowej wyższej szkole politycznej”. O tym fakcie WIATR sam miał mówić w trakcie jego pobytu w USA.

            Niezależnie od powyższego wiadomo nam, że obywatel kanadyjski dr Adam BROMKE, profesor Uniwersytetu Harvard w USA [dopisek Canada], w trakcie swojego pobytu w Polsce w r. 1961 pragnął nawiązać kontakt z w/w i kontakt ten nawiązał wysoko ceniąc walory informacyjne rozmowy z w/w. Zachowanie BROMKE nasuwało podejrzenie prowadzenia przez niego roboty wywiadowczej, co spowodowało przekazanie przez MSZ noty werbalnej ambasadorowi kanadyjskiemu.

            Przy pierwszych wyjazdach za granicę w/w podawał, iż za granicą mieszka:

- ciotka Janina KOSIŃSKA w Chicago,

- stryjek Józef WIATR, zawodowy oficer w Londynie.

Ostatnio danych tych nie zamieszcza.

            Jak nam wiadomo w/w rozszedł się z pierwszą żoną /posiadają syna/ i poślubił bliżej nam nie znaną Inez Teresa d’Auguste.

Dane wywiadu były na tyle ogólne, że Notatkę skierowano nie tylko do WSW, ale i do Dep. III MSW.

Cdn

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura