6 obserwujących
98 notek
286k odsłon
1413 odsłon

Czy za 400 zł/miesięcznie można godnie żyć?

Wykop Skomentuj115

Czy można godnie żyć za 400 zł miesięcznie? Pani Maria 68 letnia emerytka z Warszawy na życie wydaje zaledwie 400 zł! Jak to możliwe? Tylko tyle zostaje jej się na życie po spłacie raty miesięcznej kredytu oraz pozostałych zobowiązań. Kilka lat temu zapożyczyła się w banku na sumę ok 45 tyś zł - celem częściowego sfinansowania leczenia onkologicznego. Z emerytury - która wynosi ok 1300 zł po opłaceniu wszelkich zobowiązań zostaje się zaledwie 400 zł! Jak sobie daje radę? Na co dzień zaopatruje się na bazarze słynącym z taniej i przeterminowanej żywności. Np. paczkowany ser żółty kupuje za 1,80 zł. Ostatnio kupiła przeterminowaną czekoladę znanej, luksusowej marki za 5 zł - choć normalnie cena tego produktu w sklepie wynosi aż 16 zł! To tylko jeden z przykładów tego jak niektórzy z nas żyją i jak muszą sobie radzić w skrajnych warunkach bytowych. 


Oficjalnie szacuje się, że w ubóstwie skrajnym (tj. na poziomie minimum egzystencji) żyło 5,4 proc. osób w 2018 r. wobec 4,3 proc. w 2016 r. Tak wynika z wcześniejszych danych GUS. Dodatkowo pomimo socjalnych programów PiS w Polsce wzrosło jednak ubóstwo. Aż 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Choć wiele agencji podaje, że ten wskaźnik może być o wiele wyższy. A przecież jest jeszcze cała rzesza osób - która żyje nie wiele lepiej od tych, których całkowicie nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. 


Jaka wielkość miesięcznego dochodu pozwalam nam godnie żyć? Jakiś czas temu CBOS przeprowadził badania z których wynika, że  ankietowani reprezentujący jednoosobowe gospodarstwa - wskazali minimalny dochód w wysokości ok. 2000 złotych. Respondenci wymagający co najmniej średniego poziomu życia podawali kwotę wyższą, czyli ok. 3300zł. Za dostatni dochód wskazano ponad 4000 zł. W dwuosobowych gospodarstwach podstawowe potrzeby zapewniłby dochód w wysokości ok. 3300 zł. Życie dostatnie w takim gospodarstwie zapewniłby dochód na poziomie ok 6500 zł! W trzy osobowych gospodarstwach domowych minimalny dochód winien wynieść ok 3900 zł. Dostatni poziom życia byłby w stanie zapewnić dochód na poziomie już 8500 zł.


Czy można podać definicje  godnego życia? Czy dla każdego z nas będzie oznaczać to jednak co innego? Czy godne wynagrodzenie dla każdego z nas to pojęcie abstrakcyjne, subiektywne i całkowicie indywidualne? ...a może jednak jest jakiś oczywisty poziom dochodu dla każdego z nas - który bezpośrednio definiuje pojęcie godnego wynagrodzenia a tym samym godnego  życia? Jaki dochód pozwala na pozbycie się codziennych trosk? 
Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj115
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo