11 obserwujących
538 notek
2113k odsłon
  998   0

Aplikacja "Kwarantanna domowa" - dla kogo i jak z niej korzystać?

Aplikacja "Kwarantanna domowa" zainstalowana na telefonie w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Aplikacja "Kwarantanna domowa" zainstalowana na telefonie w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało aplikację “Kwarantanna domowa”, przeznaczoną dla osób, które muszą odbyć obowiązkową kwarantannę w warunkach domowych. 

Po co jest ta aplikacja?

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

System aplikacji jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Takie osoby przekazywały swoje numery władzom np. w kartach lokalizacyjnych wypełnianych na granicy. Jeśli wiesz już, że jesteś objęty kwarantanną, a twojego numeru nie ma jeszcze w systemie, to musisz odczekać parę godzin - na pewno się tam pojawi.


UWAGA! Jeśli nie nałożono na Ciebie obowiązku kwarantanny to nie dasz rady się zarejestrować! 

Resort cyfryzacji otrzymuje informacje o osobach objętych kwarantanną, wysyła im SMS-a zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji. Korzystanie z niej nie jest obowiązkowe. Decyzja o używaniu aplikacji jest kwestią społecznej odpowiedzialności i osobistej decyzji, w założeniu ma odciążyć służby od konieczności pojawiania się u każdej osoby poddanej kwarantannie.


Jak aktywować aplikację?

Aplikacja jest dostępna w App Store oraz Google Play.

Pobierz i zainstaluj aplikację  w swoim telefonie. Po zainstalowaniu aplikacja prosi o dostęp do lokalizacji urządzenia. Następnie wyświetla ekran, który ma przeprowadzić użytkownika przez procedurę rejestracji. Wymaga to zaakceptowania regulaminu, przesłania numeru telefonu i wprowadzenia kodu z SMS-a.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" za zgodą Użytkownika korzysta z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym, rozpoznawania twarzy, możliwości wypełniania formularzy, wybierania połączenia z infolinią. Po 14 dniach aplikacja dezaktywuje się. 

image

Jak działa aplikacja?

Po aktywowaniu aplikacji musisz sobie zrobić tzw. zdjęcie referencyjne. W kolejnych dniach będziesz dostawać w nieprzewidywalnych godzinach SMS-ową prośbę o zrobienie sobie selfie. Dzięki geolokalizacji aplikacja ustali miejsce zrobienia selfie, a zdjęcie referencyjne będzie służyło za punkt odniesienia do ustalenia, czy sam zrobiłeś sobie zdjęcie.

Masz tylko 20 minut na wykonanie zadania (od momentu otrzymania SMS-a). Jeśli tego nie zrobisz w tym czasie, Policja dostanie wiadomość, że trzeba cię skontrolować. W momencie robienia zdjęcia kontrolnego nie musisz być w tym samym miejscu, w którym robiłeś zdjęcie referencyjne, ale musisz znajdować się w odległości nie większej niż 100 m od deklarowanej lokalizacji. 

Aplikacja daje też m.in. możliwość wysłania zgłoszenia do lokalnych ośrodków pomocy społecznej o tym, że możemy potrzebować artykułów spożywczych lub leków. W uzasadnionych sytuacjach MOPS będzie mógł przekazać potrzebne rzeczy. Ponadto aplikacja ma oferować komunikaty o sytuacji związanej z koronawirusem oraz możliwość bezpośredniego kontaktu ze służbami nadzorującymi kwarantannę.

image
Aplikacja jest bezpłatna, wymaga rejestracji i logowania za pomocą SMS, fot. PAP/Łukasz Gągulski.

ja

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości