Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych.
Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych.

Wakacje za granicą w czasie pandemii. Gdzie można pojechać?

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Po kraju Polacy mogą latać od początku miesiąca, a od 16 czerwca odmrożono także loty zagraniczne. Zatem wakacje można spędzić nie tylko w kraju. 

Bezpieczeństwo w samolocie

Od północy z wtorku na środę przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, do 30 czerwca będzie obowiązywał zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.

Loty wznowiły już m.in.  holenderskie linii lotniczych KLM, Air France, Wizz Air i Ryanair. 

W miarę jak przemysł lotniczy zaczyna odrabiać ogromne straty spowodowane pandemią koronawirusa, linie stanęły przed nowym problemem: jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa pasażerom. Początkowo postulowane rozwiązania latania z pozostawieniem połowy miejsc pustych nie przyjęły się, m.in. dlatego, że nie są opłacalne dla firm. Od 1 lipca samoloty z Polski będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów.

Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo podróżowania. Chodzi m.in. o noszenie przez pasażera maseczki w trakcie całej jego podróży, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk. Podróżnym mierzona jest też temperatura. Dopuszczalna temperatura ciała zezwalająca na lot to 38 stopni Celsjusza.

Wiele linii wprowadziło też nowe zasady wsiadania i wysiadania z samolotu. Część firm, jak np. KLM, easyJet czy Virgin Atlantic, zrezygnowała ze sprzedaży alkoholu i towarów bezcłowych na pokładzie. Wielu innych przewoźników okroiło podawanie posiłków: w przypadku części lotów krótkodystansowych, np. w Lufthansie, pasażerowie mogą liczyć jedynie na wodę podaną przy wejściu do samolotu - wszystko po to, by ograniczyć do minimum kontakt między załogą i pasażerami. Inne linie - np. KLM - posiłki zostawiają na stolikach jeszcze przed wejściem pasażerów na pokład.

Co najmniej jedna linia - Turkish Airlines - ustanowiła dla każdego lotu konsultanta ds. higieny, którego zadaniem jest pilnowanie przestrzegania zasad, w tym noszenia masek przez pasażerów.

image
Na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek, fot.   PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

Polacy lubią ciepłe morza, ale szukają przede wszystkim komfortu i wypoczynku. Według badań sondażowych w 2019 największą popularnością wśród Polaków cieszyły się takie kraje, jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Włochy i Bułgaria. Z kolei z raportu Polskiej Izby Turystyki wynika, że numerem jeden jest Grecja, a za nią Turcja. Trzecie miejsce wśród najpopularniejszych kierunków w 2019 roku wg PIT przypadło Bułgarii, a w pierwszej piątce są także Egipt i Hiszpania. 

Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę internetową, by pomóc zorientować się osobom chcącym podróżować po Europie, jakie są realia na granicach pomiędzy poszczególnymi państwami i jak wygląda sytuacja epidemiczna w różnych zakątkach UE.

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje krajach?

Chorwacja

Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP – zniesione zostały wszelkie obostrzenia oraz obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji. Nie trzeba na granicy okazywać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zasadność wjazdu do RCH ani testów na COVID 19.

Obowiązkiem podróżnych wjeżdżających do Chorwacji jest stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których obywatele są informowani podczas przekraczania granicy (wręczana ulotka) lub drogą elektroniczną.

Podróżujący mogą skorzystać z aplikacji w celu dokonania rejestracji przyjazdu, co przyspieszy procedury podczas odprawy granicznej. Na adres e-mail podany podczas rejestracji zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne.

Podróżni korzystający z usług medycznych, a nieposiadający karty EKUZ (lub innego uznawanego w Chorwacji ubezpieczenia zdrowotnego) zobowiązani są do pełnej odpłatności za te usługi. MSZ sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego usługę transportu medycznego. 


Przypominamy! Chorwacja leży poza strefą Schengen – wjazd możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wymóg dotyczy również najmłodszych obywateli RP.

image
Chorwacja to od paru lat kraj nr 1, jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy Polaków. 

Grecja

Rygorystyczna kwarantanna utrzymała skalę epidemii koronawirusa w Grecji na stosunkowo niskim poziomie.

15 czerwca otwarto dla lotów międzynarodowych lotniska w Atenach i drugim pod względem wielkości greckim mieście - Salonikach, a od 1 lipca decyzja ta obejmie wszystkie porty lotnicze w kraju. 

Przylatujący podróżni będą poddawani podstawowym badaniom, które będą stosowane wyrywkowo wobec osób przylatujących z krajów o niskich danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem.

Część z hoteli, mimo pozwolenia na wznowienie działalności, pozostanie jednak zamknięta jeszcze przez jakiś czas, co ich zarządy tłumaczą bardzo nielicznymi rezerwacjami miejsc. 15 czerwca otwarto również pola kempingowe i golfowe. 

Obywatele 30 państw są zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem. Państwami tymi są: Albania, Austria, Australia, Bułgaria, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Liban, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry. Ich obywatele będą poddawani tylko wyrywkowym badaniom na nosicielstwo koronawirusa.

Grecka Narodowa Organizacja Zdrowia (EODY) uruchomiła stronę informacyjną w języku angielskim, na której przekazywane są aktualne informacje dotyczące zagrożenia COVID-19 na terytorium Grecji. 

image
Grecja jest od wielu lat numerem jeden wśród biur podróży. Do Chorwacji jeździmy na własną rękę. 

Hiszpania

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią koronawirusa krajów na świecie - na Covid-19 zmarło tam prawie 28 tys. osób. Do 21 czerwca 2020 roku na terytorium Królestwa Hiszpanii obowiązuje stan alarmowy. Obowiązujące po tym terminie obostrzenia będą dotyczyć m.in. przestrzegania 1,5-metrowego odstępu pomiędzy osobami i konieczności noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych.

Od 23 marca wjazd do Hiszpanii jest możliwy tylko dla obywateli hiszpańskich oraz wybranych grup cudzoziemców. Ograniczenia dotyczą wszystkich przejść granicznych (lądowych, lotniczych i morskich) i obowiązują do zakończenia stanu alarmowego. Wszystkich obcokrajowców, którzy planują wjechać na terytorium Hiszpanii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, licząc od dnia przyjazdu.

Od 21 czerwca Hiszpania przywróci swobodny ruch turystyczny z krajami strefy Schengen, z wyjątkiem Portugalii, z którą granice zostaną otwarte dopiero 1 lipca.

Od 1 lipca oficjalnie zostanie otwarta tzw. Droga Świętego Jakuba i będzie można pielgrzymować do Santiago de Compostela.

28 kwietnia 2020 roku Rada Ministrów przyjęła plan deeskalacji obostrzeń. Będzie ona przebiegać w czterech etapach. Aktualne informacje publikowane są na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia oraz w mediach społecznościowych, na kontach @SaludPublicaEs i @sanidadgob.

image
Na Hiszpanię decydują się bardziej zamożni. 

Włochy

Od 3 czerwca br. zniesiono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii. Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że osoba nie przebywała w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw.  

Uwaga! Należy jednak liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch. Należy spodziewać się utrudnień w podróży, wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach w których powstają skupiska ludzkie. 

Tu można znaleźć aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej we Włoszech.

image
Polscy turyści najczęściej wybierają tygodniowe wakacje.

Bułgaria

Od 1 czerwca Polacy oraz obywatele innych krajów UE mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz z poza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację w której podaje się swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest się osobą chorą.

Aktualnie dopuszczalny jest tranzyt przez Bułgarię bez konieczności uzyskania zgody od policji bułgarskiej. Przy wjeździe do Bułgarii podróżny musi podpisać specjalną deklarację, że zobowiązuje się opuścić Bułgarię w ciągu 24 godzin od wjazdu. Należy także podać informację jaki jest cel przejazdu przez Bułgarię oraz podać kraj docelowy podróży.

Od 1 stycznia 2019 w Bułgarii wprowadzono winiety elektroniczne, które zastąpiły –klasyczne naklejane na przednią szybę pojazdu. Zakupu można dokonać przez stronę internetową albo w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych. 


Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).

image
Do Bułgarii nie tylko latamy, ale też dojeżdżamy własnymi samochodami.

Turcja

Na chwilę obecną obowiązuje zakaz wjazdu do Turcji obywateli RP oraz cudzoziemców, którzy spędzili w Polsce ostatnie 14 dni. Wyjątek stanowią kierowcy realizujący transport międzynarodowy, posiadacze karty pobytu w Turcji oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych. Kierowcy zawodowi przewożący towar do Turcji są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Pozostałe kategorie cudzoziemców są zobligowane do podpisania zobowiązania o odbyciu obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny po wjeździe na terytorium Turcji.

Od dn. 18 bm. Tureckie Linie Lotnicze wznawiają połączenia pasażerskie z Turcji do 16 miast Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Danii i Szwecji. Polska nie jest wymieniona wśród grupy Państw, do których będą wznawiane połączenia międzynarodowe. Ale, w związku ze stopniowym wznawianiem ruchu turystycznego, można się spodziewać, że nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy.


Od 2 marca 2020 r. obywatele Rzeczpospolitej Polskiej podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego.

image
Riwierę Turecką nasi rodacy wybierają dwa razy częściej niż jakikolwiek inne miejsce w Grecji.

Egipt

W związku z wystąpieniem przypadków wirusa SARS-CoV-2  na terenie Arabskiej Republiki Egiptu, we wszystkich portach lotniczych kontroli epidemiologiczno-sanitarnej po przylocie oraz kontroli miejsca pobytu przez 14 dni po przylocie poddani są pasażerowie przybywający z Bahrajnu, Chin, Tajwanu, Francji, Niemiec, Iranu, Iraku, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Kuwejtu, Malezji, Singapuru, Szwajcarii, Hiszpanii, Tajlandii i Wietnamu. Zakazem wjazdu do Egiptu objęci są obywatele Kataru. Egipt ponownie otworzy wszystkie swoje lotniska 1 lipca.

Do odwołania zamknięte pozostaje egipsko-izraelskie przejście graniczne w Tabie. Należy liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez lokalne władze działaniami o charakterze prewencyjnym, w tym w miejscowościach turystycznych.

W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy i wysokie zagrożenie terroryzmem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże: na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk); na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem; do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem). 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne: do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam); do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana); do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą. 

image
Na pozostałym terytorium Egiptu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. 

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości