12 obserwujących
406 notek
1717k odsłon
1531 odsłon

Wakacje za granicą w czasie pandemii. Gdzie można pojechać?

Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych.
Samolot jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu w przypadku wyjazdów zagranicznych.
Wykop Skomentuj13

Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Po kraju Polacy mogą latać od początku miesiąca, a od 16 czerwca odmrożono także loty zagraniczne. Zatem wakacje można spędzić nie tylko w kraju. 

Bezpieczeństwo w samolocie

Od północy z wtorku na środę przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, do 30 czerwca będzie obowiązywał zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.

Loty wznowiły już m.in.  holenderskie linii lotniczych KLM, Air France, Wizz Air i Ryanair. 

W miarę jak przemysł lotniczy zaczyna odrabiać ogromne straty spowodowane pandemią koronawirusa, linie stanęły przed nowym problemem: jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa pasażerom. Początkowo postulowane rozwiązania latania z pozostawieniem połowy miejsc pustych nie przyjęły się, m.in. dlatego, że nie są opłacalne dla firm. Od 1 lipca samoloty z Polski będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów.

Pasażerów, linie lotnicze oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne zapewniające bezpieczeństwo podróżowania. Chodzi m.in. o noszenie przez pasażera maseczki w trakcie całej jego podróży, zachowywanie dystansu, dezynfekowanie rąk. Podróżnym mierzona jest też temperatura. Dopuszczalna temperatura ciała zezwalająca na lot to 38 stopni Celsjusza.

Wiele linii wprowadziło też nowe zasady wsiadania i wysiadania z samolotu. Część firm, jak np. KLM, easyJet czy Virgin Atlantic, zrezygnowała ze sprzedaży alkoholu i towarów bezcłowych na pokładzie. Wielu innych przewoźników okroiło podawanie posiłków: w przypadku części lotów krótkodystansowych, np. w Lufthansie, pasażerowie mogą liczyć jedynie na wodę podaną przy wejściu do samolotu - wszystko po to, by ograniczyć do minimum kontakt między załogą i pasażerami. Inne linie - np. KLM - posiłki zostawiają na stolikach jeszcze przed wejściem pasażerów na pokład.

Co najmniej jedna linia - Turkish Airlines - ustanowiła dla każdego lotu konsultanta ds. higieny, którego zadaniem jest pilnowanie przestrzegania zasad, w tym noszenia masek przez pasażerów.

image
Na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek, fot.   PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

Polacy lubią ciepłe morza, ale szukają przede wszystkim komfortu i wypoczynku. Według badań sondażowych w 2019 największą popularnością wśród Polaków cieszyły się takie kraje, jak Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Włochy i Bułgaria. Z kolei z raportu Polskiej Izby Turystyki wynika, że numerem jeden jest Grecja, a za nią Turcja. Trzecie miejsce wśród najpopularniejszych kierunków w 2019 roku wg PIT przypadło Bułgarii, a w pierwszej piątce są także Egipt i Hiszpania. 

Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę internetową, by pomóc zorientować się osobom chcącym podróżować po Europie, jakie są realia na granicach pomiędzy poszczególnymi państwami i jak wygląda sytuacja epidemiczna w różnych zakątkach UE.

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje krajach?

Chorwacja

Chorwacja w pełni otworzyła granice dla obywateli RP – zniesione zostały wszelkie obostrzenia oraz obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe do Chorwacji. Nie trzeba na granicy okazywać żadnych dodatkowych dokumentów potwierdzających zasadność wjazdu do RCH ani testów na COVID 19.

Obowiązkiem podróżnych wjeżdżających do Chorwacji jest stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których obywatele są informowani podczas przekraczania granicy (wręczana ulotka) lub drogą elektroniczną.

Podróżujący mogą skorzystać z aplikacji w celu dokonania rejestracji przyjazdu, co przyspieszy procedury podczas odprawy granicznej. Na adres e-mail podany podczas rejestracji zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne.

Podróżni korzystający z usług medycznych, a nieposiadający karty EKUZ (lub innego uznawanego w Chorwacji ubezpieczenia zdrowotnego) zobowiązani są do pełnej odpłatności za te usługi. MSZ sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, obejmującego usługę transportu medycznego. 


Przypominamy! Chorwacja leży poza strefą Schengen – wjazd możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wymóg dotyczy również najmłodszych obywateli RP.

image
Chorwacja to od paru lat kraj nr 1, jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy Polaków. 

Grecja

Rygorystyczna kwarantanna utrzymała skalę epidemii koronawirusa w Grecji na stosunkowo niskim poziomie.

15 czerwca otwarto dla lotów międzynarodowych lotniska w Atenach i drugim pod względem wielkości greckim mieście - Salonikach, a od 1 lipca decyzja ta obejmie wszystkie porty lotnicze w kraju. 

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości