Jedliński napisał o "Margot" i pożegnał się z Radiem Nowy Świat. "Szukam pracy"

Radio Nowy Świat bez prezesa Piotra Jedlińskiego.
Radio Nowy Świat bez prezesa Piotra Jedlińskiego.

Wielu słuchaczy Radia "Nowy Świat" zarzuca rozgłośni praktykowanie cenzury na wzór niedawnej awantury wokół "Trójki". Z funkcji prezesa rozgłośni zrezygnował Piotr Jedliński, który nie zgadzał się na to, by aresztowanego aktywistę LGBT Michała Sz. przedstawiać jako kobietę. 

Serwis informacyjny Radia "Nowy Świat", powstałego na skutek kryzysu wizerunkowego w Programie III Polskiego Radia, podawał informację o zatrzymaniu Michała Sz. ps. "Margot". Aktywista określa się jako niebinarna kobieta. Obecnie przebywa w areszcie po ataku na działacza pro-life i jego wóz w centrum Warszawy. Rozgłośnia została zaatakowana przez działaczy LGBT, solidaryzujących się z "Margot". Zarzucano radiu - głównie w sieci - nieposzanowanie godności dla osoby o nieokreślonej tożsamości płciowej. 

Na krytykę ze strony środowisk LGBT odpowiedział ówczesny prezes spółki, która zarządza Radiem "Nowy Świat". Było to jednak jedno z ostatnich oświadczeń Piotra Jedlińskiego w tej roli. 

- Jesteśmy zasypywani wiadomościami od zwolenników Margot, osoby niebinarnej. Pozwolę sobie na odpowiedź . Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi? - pytał na Facebooku. 

Jedliński zapewnił, że nie podda się trendom, funkcjonującym w lewicowych mediach. - Już sam pomysł, aby określać osobę niebinarną, określonym zaimkiem osobowym, jest w sprzeczności z sama zasad niebinarności. Trwa zmasowany atak, któremu się nie poddam. Widzę, że młodzi ludzie przyzwyczaili się, że jeżeli się kogoś opluwa, to ten się poddaje. Nie w tym przypadku. Nie poddawałem się, nie poddaję i nie będę. Zapraszam opluwających na korepetycje z wolności. Bo to, co robicie, z wolnością nie ma nic wspólnego. Ma za to wszystko z nietolerancji, szantażu i dyktatury - stwierdził jeden z założycieli Radia "Nowy Świat".

Na wpis Jedlińskiego zareagował niemal natychmiast dziennikarz kulturalny Mike Urbaniak. - W odpowiedzi na mój post o haniebnym nazywaniu Margot - w Radiu Nowy Świat - Michałem Sz., prezes tego radia, Piotr Jedliński, napisał, że "narzucanie przez Margot sposobu w jaki jest określana jest godzeniem w zasadę wolności mediów", a narzucanie mu, jako osoby wolnej, sposobu postrzegania rzeczywistości i innych osób to zapędy dyktatorskie. "Może moje widzenie świata to postrzeganie wszystkich dookoła jako krzeseł?" - kończy swoją odpowiedź na mój wpis prezes Radia Nowy Świat - ocenił zdumiony. 

Od Jedlińskiego odcięło się kierownictwo rozgłośni, oświadczając, że Jedliński wygłosił prywatną opinię, a tożsamość płciowa "Margot" zostanie uszanowana.

- Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią - zakomunikowano. Pod listem podpisali się Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski.

Los Jedlińskiego był przypieczętowany, choć prezes spółki do końca bronił się przed kryzysem wizerunkowym. Do tego stopnia, że zmienił zdanie ws. nazywania "Margot" mężczyzną na falach radia. Jedliński zapewnił solidarność z "prześladowanymi" aktywistami LGBT w Polsce.

- Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej. Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze - podkreślił. 

Radio Nowy Świat postanowiło jednak i tak pożegnać się z Jedlińskim. - Informujemy, że Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki zarządzającej radiem. Podpisano Anna Krakowska, Piotr Jedliński, Krzysztof Łuszczewski - ogłoszono na Twitterze. 

- Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś, coś - zaapelował Jedliński po odejściu z radia. 

Postępowaniem włodarzy stacji zdziwiona była europosłanka Sylwia Spurek. 

Internetowe Radio "Nowy Świat" słucha ok. 200 tys. osób dziennie, a projekt jest finansowany za pomocą internetowych zbiórek. Rozgłośnię założyli dziennikarze, zwolnieni z "Trójki" po objęciu władzy przez PiS. Wśród najbardziej znanych nazwisk w serwisie są Wojciech Mann, Magdalena Jethon, Maciej Orłoś, Tomasz Raczek czy Marcin Kydryński. 

GW

Lubię to! Skomentuj175 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura