Niedźwiecki i Strzyczkowski znów na fali

Radio 357 utworzyli byli dziennikarze Trójki. Fot. Facebook/ @357Radio
Radio 357 utworzyli byli dziennikarze Trójki. Fot. Facebook/ @357Radio

Radio 357 rozpoczęło nadawanie. Byli dziennikarze Trójki dzięki zbiórce na Patronite uruchomili własną rozgłośnię.

"Zaczyna się Radio 357” – tymi słowami powitali słuchaczy 5 stycznia 2021 roku o godzinie 6.30 dziennikarze Marcin Łukawski i Krystian Hanke w audycji „Poranek inny niż wszystkie”. Trzy godziny później przed mikrofonem zasiadł Marek Niedźwiecki ze swoją audycją "Kieruj się na południe", a o godzinie 12 zmienił go Kuba Strzyczkowski z programem "Co Państwo na to?".

Radia 357 można słuchać poprzez stronę internetową radia, OpenFM, TuneIN, Replaio, NC+ i aplikację na urządzenia mobilne w systemie Android i iOS, którą można ściągnąć w AppStore. Obecnie znajduje się ona na pierwszym miejscu w najpopularniejszych bezpłatnych aplikacjach. Do tej pory rozgłośnia nadawała próbnie co kilka dni. Na przykład 1 stycznia wyemitowano „Top Radia 357”, które wysłuchało blisko ćwierć miliona unikalnych użytkowników, a 23 grudnia 2020 r. przeprowadzono charytatywną licytację na rzecz Fundacji Świętego Mikołaja. Od wtorku 5 stycznia uruchomiono stałe pasmo nadawania.

Fundusze zebrane na uruchomienie Radia 357 pochodzą z dwóch źródeł: dobrowolnych wpłat słuchaczy i partnerów biznesowych. Jedną z marek wspierający projekt jest Mazda, ale głównym źródłem dochodów pozostają subskrybenci. W ciągu trzech miesięcy, dzięki comiesięcznym wpłatom na portalu Patronite w wysokości 435 tys. złotych, uruchomiono rozgłośnie w wersji 0.9. Oznacza to stałe nadawanie oraz autorskie audycje muzyczne i kulturalne. Po zebraniu dodatkowych 50 tys. złotych możliwe będzie przejście do wersji 2.0, która wzbogaci ofertę o całodobowe serwisy, publicystykę i sport. Nowy wariant ma być gotowy nie wcześniej niż za 3 miesiące i będzie hybrydą stacji radiowej z interaktywną aplikacją. Słuchacz będzie mógł utworzyć własną ramówkę i pominąć audycje, które go nie interesują.


Dziennikarka Katarzyna Pruchnicka przekonuje, że nowy radiowy projekt ma być „odmłodzoną” wersją Trójki. Zapowiada, że pojawią się rzadko grane w największych stacjach radiowych gatunki muzyczne jak hip-hop czy muzyka elektroniczna.

W zespole tworzącym Radio 357 są znajdują się m. in. Marek Niedźwiecki, Paweł Sołtys, Tomasz Michniewicz, Piotr Kaczkowski, Katarzyna Borowiecka, Tomasz Rożek, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Marcin Cichoński, Marek Brzeziński, Katarzyna Kłosińska, Tomasz Rożek, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Gabi Darmetko, Iza Woźniak, Daniel Wyszogrodzki, Krzysztof Szubzda, Roma Leszczyńska, Tomasz Jeleński i Marta Malinowska. W grudniu do zespołu stacji dołączał Ernes Zozuń i Agnieszka Szwajgier oraz dziennikarz sportowy Michał Gąsiorowski. Do współpracy z Radiem 357 dołączyli również tacy muzycy jak Organek, Daria Zawiałow i Krzysztof Zalewski.

Trójka przeżyła exodus dziennikarzy w 2020 r. Powodem były zmiany kadrowe wprowadzone przez prezes Polskiego Radia Agnieszkę Kamińską. Najpierw w styczniu nie przedłużono umowy z Dariuszem Rosiakiem, który przygotowywał cotygodniowy "Raport o stanie świata". W marcu z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek. Po 55 latach współpracy odszedł Wojciech Mann. Z pracy rezygnowali kolejni dziennikarze. Z Trójką rozstała się kultowa postać tej stacji - Marek Niedźwiecki, a poszło o unieważnienie Listy Przebojów Trójki z piosenką Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Na zwolnione stanowisko dyrektora stacji powołano Kubę Strzyczkowskiego. Ale jego też zwolniono – po kilku miesiącach, w połowie sierpnia. Po odejściu Kuby Strzyczkowskiego ze stacją pożegnała się kolejna grupa dziennikarzy. Obecnie wyniki słuchalności Trójki są najgorsze w historii.

MK

Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura