fot. TVP
fot. TVP

Kto jest prezesem TVP? Sąd zdecydował ws. Michała Adamczyka

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Dziennikarz Michał Adamczyk nie jest prezesem Telewizji Polskiej - orzekł Sąd Rejonowy w Warszawie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło tymczasem, że "spółki mediów publicznych oraz PAP zostały skutecznie postawione w stan likwidacji".

Sąd: Adamczyk nie jest prezesem TVP

O decyzji sądu poinformował resort kultury w oficjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

- Sąd umorzył postępowania w sprawie wniosków panów Macieja Łopińskiego, Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego o ich wpis do KRS jako członków zarządu TVP, uznając że wobec skutecznego otwarcia likwidacji i wpisania pana Daniela Gorgosza jako likwidatora Spółki, wszelki spór korporacyjny został zakończony - opisał resort.


Przypomnijmy, że Łopiński, Adamczyk i Owsiński do zarządu Telewizji Polskiej zostali powołani po tym, jak 24 grudnia ub.r. rezygnację złożył prezes spółki Mateusz Matyszkowicz.

26 grudnia Rada Mediów Narodowych, w której większość głosów mają przedstawiciele PiS, wybrała na prezesa Michała Adamczyka (poprzednio szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej), a w pierwszej połowie styczna do zarządu powołała też Tomasza Owsiński (poprzednio szefa portalu tvp.info).

Decyzja sądu oznacza, że zmiany te były jednak bezprawne, a wyżej wymienione osoby nie zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego spółki TVP.


Co oznacza decyzja sądu? Wyjaśniamy

Decyzja sądu oznacza de-facto, że Telewizja Polska nie posiada prezesa. Do KRS został natomiast wpisany likwidator publicznej spółki medialnej.

Przypomnijmy, że początkowo po czystkach w TVP prezesem został Tomasz Sygut, zaś pod koniec grudnia, gdy minister kultury postawił spółki mediów publicznych w stan likwidacji, Sygut przeszedł na stanowisko dyrektora generalnego, a likwidatorem został Daniel Gorgosz. Teraz sąd zdecydował o oficjalnym umieszczeniu Gorgosza w TVP. Decyzja ta potwierdza, że TVP znalazła się w stanie likwidacji.

Resort kultury odtrąbił sukces

- Wszystkie spółki mediów publicznych oraz PAP zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co potwierdzają wpisy do KRS; jedynymi organami uprawnionymi do reprezentacji tych spółek są likwidatorzy - przekazał w sobotę resort kultury. Dodał, że spór korporacyjny ws. zarządu TVP został zakończony.

- Celem rozwiania wątpliwości Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa uprzejmie wyjaśnia, że wszystkie spółki mediów publicznych oraz Polska Agencja Prasowa, zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, co jest potwierdzone wpisami do Krajowego Rejestru Sądowego - podało ministerstwo.

W komunikacie zaznaczono, że jedynymi organami uprawnionymi do reprezentacji spółek są likwidatorzy, którzy w odniesieniu do wszystkich 20 spółek zostali ujawnieni w rejestrze przedsiębiorców KRS.

MB

Fot. Michał Adamczyk. Źródło: TVP

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura