Po cichu zmienili prawo. W przepisach jest haczyk, zapłacisz nawet 3000 zł

Fot. Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
Fot. Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
W nowym taryfikatorze brakuje niektórych wykroczeń. Okazuje się, że są, ale w kodeksie wykroczeń i mandat może wzrosnąć z 200-300 zł do nawet 3000 zł.

Jeśli czegoś nie ma w taryfikatorze, to nie znaczy że nie istnieje

Policjant nakładając grzywnę, posiłkuje się taryfikatorem mandatów, ale nie wszystkie wykroczenia drogowe ujęte są w taryfikatorze. Do tego służy kodeks wykroczeń. 

Jeśli chodzi o wykroczenia przeciwko przepisom ustawy Prawo o ruchu drogowym nieokreślonym w taryfikatorze, to kara grzywny nie może przekroczyć 3000 zł, chyba że inne przepisy mówią inaczej (art. 97 kw).

Jak zauważył portal autokult.pl,  w nowym taryfikatorze brakuje dosłownie kilku oczywistych i typowych wykroczeń.

Są to m.in.:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi podczas włączania się do ruchu (w nowym taryfikatorze jest tylko nieustąpienie pieszemu)
  • Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu
  • Uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi.

Jeśli istnieje w kodeksie wykroczeń, to grzywna jest 10 razy większa

Dotychczas były to wykroczenia zagrożone mandatem w wysokości od 200 do 300 zł. Po zmianie może to być właśnie 3000  zł. 

— Do tej pory policjant w drodze mandatu karnego mógł nałożyć grzywnę od 20 do 500 zł – mówi portalowi komisarz Joanna-Biel Radwańska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Po zmianie przepisów mandat może wynieść od 20 do 5000 zł i taką grzywnę można nałożyć, jeśli nie ma jej w taryfikatorze — wyjaśnia.

Czytaj w temacie:

Bałagan w nowym taryfikatorze mandatów

Policjanci, przyzwyczajeni do starych taryfikatorów mają też problem z odnalezieniem odpowiedniego wykroczenia w nowym regulaminie. Nie wiadomo, dlaczego zniknęły wyżej wymienione wykroczenia, natomiast część już istniejących poprzenoszono do innych działów. 

Dużą część nowego taryfikatora stanowią działy dotyczące ruchu i bezpieczeństwa pieszych, w które właśnie wpisano wykroczenia z innych do tej pory działów. Przykład: do tej pory wyprzedzanie na przejściu dla pieszych było w dziale "wyprzedzanie", a teraz jest w dziale "Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych", pomimo iż sekcja "wyprzedzanie" nadal istnieje.

ja

Polecamy też:

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka