Szokująca reklama rajstop. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, co dzieje się na Ukrainie

Billboard firmy Adrian, fot. Internet
Billboard firmy Adrian, fot. Internet
Banery ze zdjęciem stosu brudnych, zniszczonych, nagich lalek opatrzonych hasłem "hipokryzja rodzicielką wojen i tyranów" niedawno stanęły przy polskich drogach. To, jak się okazuje, reklama rajstop firmy Adrian, która słynie z kontrowersyjnych kampanii.

Kontrowersyjne reklamy rajstop


Adrian konsekwentnie buduje swoją markę w oparciu o skandal. Od lat marce niezmiennie towarzyszyło hasło "Adrian kocha wszystkie kobiety". W kampanii reklamującej rajstopy wystąpiła m.in. kobieta po mastektomii, której towarzyszyło hasło „Uwierz! Rak. To się leczy”. Była też modelka Ilona Felicjańska, która uśmiechała się z billboardów hasłem „Uzależniona, ale nie gorsza”. Monika Kuszyńska, ekswokalistka zespołu Varius Manx pozowała na wózku inwalidzkim.

W kampanii wystąpiła też transseksualna posłanka w Polsce - Anna Grodzka i hasło "Każdy ma prawo być sobą". W 2017 na billboardach pojawiło się hasło, pod którym podpisała się Karolina Piasecka - była żona skazanego za jej maltretowanie polityka - "Walcz o siebie. Ja to zrobiłam".

Była też kontrowersyjna kampania na cmentarzu, czy najmocniejsza chyba do tej pory, ubiegłoroczna "Wszyscy słyszeli, ale nikt nie wysłuchał" z wizerunkiem samobójczyni z podciętymi żyłami. 

To jest właśnie hipokryzja


W tegorocznej akcji nie ma odniesienia do kobiet.  Łącznie w całej Polsce pojawiło się blisko 500 banerów. Jak twierdzi właścicielka firmy, Małgorzata Rosołowska-Pomorska "pomysł na tę kampanię był zupełnie inny, jednak sytuacja diametralnie się zmieniła 24 lutego i uznałam, że pierwotna wersja nie może zostać zrealizowana".

- Wspomniana hipokryzja doprowadziła do tego, z czym zmaga się dziś Ukraina. Patrzyliśmy na zaanektowanie Krymu, na sytuację na Donbasie, inne kraje biernie akceptowały to, co się działo. Dopiero kiedy wojna stanęła u progu NATO i pojawiło się niebezpieczeństwo przerwy w dostawie gazu, kraje zachodnie zostały poniekąd zmuszone do reakcji - tłumaczyła Rosołowska-Pomorska w rozmowie z Onetem.

Matki protestują i ślą e-maile


Pytana, dlaczego na banerach pojawiły się lalki, wyjaśniła, że są one odniesieniem do dzieci, które cierpią przez toczącą się wojnę. Jej zdaniem to także symbol niemego świadka agresji. - To nie jest obraz stworzony na potrzeby kampanii, to dzieje się naprawdę — zapewnia. Właścicielka firmy Adrian przyznała, że otrzymuje e-maile od polskich matek, które są zszokowane i zbulwersowane tą akcją.
- Uważam, że dziś te kobiety są zaskoczone i chciałyby uchronić swoje dzieci przed tego rodzaju obrazami, natomiast ja chciałabym je spytać, czy chciałyby być naocznymi świadkami tego, co się tam dzieje — kiedy strzela się do ciężarnych kobiet, kiedy giną niewinne dzieci i kiedy na szpitale położnicze i onkologiczne są zrzucane bomby — komentuje właścicielka firmy, podkreślając, że "to też jest pewnego rodzaju hipokryzja".

Napisała list do Władimira Putina


W listopadzie 2021 roku Małgorzata Rosołowska-Pomorska napisała list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym prosi o zażegnanie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. "W trosce o mój kraj Polskę, zaniepokojona niebezpieczną sytuacją, zwracam się do Pana, Panie Prezydencie Władimirze Władimirowiczu Putin z uprzejmą prośbą, aby przekonał Pan stronę białoruską, by wycofała emigrantów z granicy objętej kryzysem, by tak, jak przez wiele długich lat była ona bezpieczna, bez żadnych, niepotrzebnych nikomu incydentów" – napisała właścicielka Adrian Fabryki Rajstop. Oczywiście list nie doczekał się odpowiedzi. 

- Głównym celem tegorocznej kampanii reklamowej firmy było uświadomienie ludziom, że "głosując i samodzielnie wybierając osoby, którzy mają być przywódcami państwa, muszą mocno się zastanowić". — Ten wybór przekłada się potem tak naprawdę na losy nie tylko danego kraju, lecz także całego świata — twierdzi Rosołowska-Pomorska.  

ja


Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura