8 obserwujących
275 notek
885k odsłon
481 odsłon

Urzędy stawiają na ekologię - nie będą kupować wody w butelkach i plastikowych naczyń

W urzędach zużywano setki plastikowych kubków miesięcznie.
W urzędach zużywano setki plastikowych kubków miesięcznie.
Wykop Skomentuj17

Coraz częściej urzędy rezygnują ze stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych oraz zalecają swoim pracownikom i radnym picie wody z kranu. Na takie proekologiczne działania zdecydowały się już m.in. Warszawa, Kraków czy Gdańsk.

Gdańsk zaleca urzędnikom picie wody z kranu

Najwcześniej z plastiku zrezygnował Urząd Miasta Gdańsk. Włodarze miasta zainaugurowali tam już w styczniu kampanię "Gdańsk bez plastiku".  - Kiedy skończy się kontrakt na wodę butelkowaną w urzędzie, więcej jej zamawiać nie będziemy, tylko skorzystamy ze szklanych naczyń i wody, którą możemy pić w Gdańsku z kranu. Będziemy się starali też ograniczyć użycie plastikowych kubków czy słomek - mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- W październiku ubiegłego roku zakupiliśmy sztućce metalowe, które zastąpiły używane dotąd sztućce plastikowe. Kubki plastikowe będą używane do wyczerpania zapasów magazynowych. Gdy się skończą, zastąpią je bardziej ekologiczne kubki papierowe, których część już zamówiliśmy - zapowiedział Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.

Ciekawe: Zjadamy mnóstwo plastiku, nawet o tym nie wiedząc. Czym to grozi?

image
Radni przekonują, że woda z kranu jest tak samo dobra jak ta z butelek.

Warszawski ratusz walczy z plastikiem

Pod koniec kwietnia stosowne rozporządzenie wydał dla stołecznego ratusza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.  - Podjąłem decyzję, podpisałem rozporządzenie, że w urzędzie i we wszystkich agendach, które są podległe urzędowi - jak również przy tych piknikach, które my organizujemy - nie będziemy używać plastiku - zapowiedział.

Podkreślił, że trzeba walczyć z plastikiem, który zanieczyszcza nasze środowisko. - W tej chwili jest wiele nowych, przyjaznych środowisku technologii. Można jeść z talerzy, które są biodegradowalne, można używać opakowań papierowych - i stąd taka decyzja - tłumaczył Trzaskowski.

Wcześniej osobne rozporządzenia w sprawie rezygnacji z plastiku wydawały poszczególne rady warszawskich dzielnic.

W czerwcu ratusz będzie też przypominał o ekologii. W tym celu urzędnicy ustanowili Warszawski Miesiąc Recyklingu, podczas którego odbywa się szereg imprez, a niektóre budynki podświetlone są na zielono.

Zobacz: Zero waste – jak żyć bez produkowania śmieci

image
Naczynia biodegradowalne nie szkodzą środowisku.

Kraków: Zielone przetargi, papier makulaturowy w drukarkach

W Krakowie taki zakaz obowiązuje od maja w Urzędzie Marszałkowskim. - Stawiamy na zielone rozwiązanie, na zielone przetargi, które będą spełniać minimalne wymogi środowiskowe - mówi Tomasz Urynowicz wicemarszałek województwa małopolskiego. - Nie chcemy naczyń jednorazowych z plastiku, nie chcemy kolorowych, świecących torebek, jednorazowych opakowań ani gadżetów, które w przyszłości staną się po prostu śmieciami - wymienia.  

Takie ekologiczne podejście odnosić się będzie także do zamówień dotyczących m.in. papieru czy usług drukarskich. Produkty te mają pochodzić z recyklingu biurowego wyprodukowanego w 100 proc. z włókiem wtórnych. Z kolei zakup lub wynajem pojazdów ma dotyczyć tych w najwyższej dostępnej normie emisyjnej lub pojazdów elektrycznych, hybrydowych lub gazowych.

Z kolei krakowscy radni miejscy przegłosowali w kwietniu uchwałę, na mocy której z tamtejszych instytucji miejskich stopniowo będą znikać materiały jednorazowego użytku wykonane z plastiku.

Urząd Miasta Krakowa i jego jednostki zależne zobowiązały się do stopniowego wycofania z użytku jednorazowych sztućców, kubków, wykonanych z plastiku gadżetów promocyjnych, torebek, butelek na wodę itp. W plastikowych opakowaniach nie będzie można też przynosić produktów z cateringu. W krakowskich urzędach staną kosze do segregowania odpadów, pracownicy będą zachęcani do picia wody z kranu. Papier w drukarkach zostanie zastąpiony papierem makulaturowym.

Śladem krakowskich radnych poszli ich poznańscy koledzy. Od połowy maja z urzędu miasta i miejskich jednostek wycofane zostaną plastikowe “jednorazówki”, a woda mineralna w plastikowych butelkach jest zastępowana wodą z kranu lub wodą ze szklanych, możliwych do recyklingu butelek.

Polecamy: Bioplastik – alternatywa dla tworzyw sztucznych

image
Drukując na papierze makulaturowym chronimy drzewa.

Metropolia bez plastiku, gadżety z recyklingu

Akcję "Metropolia bez plastiku" zainaugurował Urząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) - zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Oprócz ograniczeń dotyczących naczyń czy wody zobligowano urzędników do wykorzystywania do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów z recyklingu lub w przyszłości mogących stać się surowcem wtórnym. Nie będą również opakowywane w foliowe czy lakierowane torebki. Podobnie z przesyłkami pocztowymi – jeśli nie będzie to konieczne, nie będą foliowane.

- Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Przedmiotów tego typu zużywamy znacznie więcej, niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – wyjaśnił przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

image
Gadżety z recyklingu to np. ręcznie ozdabiane butelki.

Osiemset plastikowych kubków i filiżanek jednorazowego użytku (500 kubków i 300 filiżanek), a do tego 150 łyżeczek, zużywa średnio miesięcznie łódzki magistrat, ale tam na razie urzędnicy nie wycofują się z jednorazówek.

Inne miasta w Polsce, które już wprowadziły podobne ekologiczne uchwały to m.in. Legnica, Wałbrzych, Sopot. Do końca roku na pewno ich śladem pójdą kolejne. Hasło "Urząd bez plastiku" jest dziś trendy.

Zobacz: Minister środowiska: Opłata za wprowadzanie na rynek opakowań najwcześniej za rok

ja

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości