73 obserwujących
1345 notek
1137k odsłon
  901   0

"Operacja"... Iran?

Na obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ - w Nowym Jorku - zjechało wiele głów państw. W efekcie negocjacji i rozmów podjęto rezolucję o usunięciu - pod międzynarodowym nadzorem - syryjskiego arsenału broni chemicznej. Póki co, ONZ nie grozi Syrii sankcjami na wypadek, gdyby nie wywiązywała się z założeń rezolucji. Jedynie USA ostrzegają ten kraj, że niezastosowanie się do wynegocjowanych wymogów, może nieść za sobą zdecydowaną reakcję...

Przy okazji rozstrzygania problemu z arsenałem syryjskim, doszło do rozmowy telefonicznej między prezydentem Obamą a prezydentem Iranu, Hasanem Rowhanim. Poinformował o tym prezydent USA. Powiedział też, iż uważa, że Iran i USA mogą osiągnąć "wszechstronne" porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Zastrzegł jednak, iż USA będą stały przy swoich sojuszach, czyli przy Izraelu. Natomiast przebywający w USA prezydent Iranu, udzielił wywiadu dla "Washington Post", w którym oświadczył, iż chciałby porozumieć się... ze światowymi mocarstwami, i to już w okresie od 3 do 6 miesięcy.  Zobowiązał się także, do złagodzenia - szczególnych - napięć między Iranem a USA.

A napięcia są... i to spore, o czym może też świadczyć fakt, iż wymieniona rozmowa telefoniczna jest pierwszym od 1979 r. /od czasów rewolucji irańskiej/ kontaktem między przywódcami USA a Iranu. 

Poprzedni prezydent Iranu - Mahmud Ahmadineżad - nie był skory do rozmów czy negocjacji, nad ograniczeniem atomowych dążeń Iranu. Często też odgrażał się Zachodowi. Nie mówiąc już o Izraelu, który chciał zetrzeć z mapy świata. Podważał - również - cierpienia Żydów z okresu Holocaustu, czym wpisał się w szereg chorych z nienawiści "dyletantów". Mógł opowiadać te swoje banialuki, bo - zapewne - miał przyzwolenie swojego duchowego przywódcy, ajatollaha Alego Chamenei, a i sytuacja ekonomiczna Iranu nie musiała być - wtedy - jeszcze tragiczna.  Jednak doszło w Iranie do zmiany prezydenta, a i front propagandy się nieco zmienił, choć republika islamska dalej - niby - stoi na swoich pryncypiach.

Czas pokaże, czy sytuacja w Syrii, a także w Iranie, będzie zmierzać ku pokojowi i współpracy. Oby tak się stało, bo byłoby to korzystne dla spokojnieszego rozwoju regionu, jak i dla świata.

 

Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka