Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
122 notki
82k odsłony
  67   0

Marsjańska żarówka Elona Muska w idei osadniczej i na giełdzie

Technologie, Badania i rozwój

Światło postępu eksportu bez importu

Przesłanka: "Pierwsze miasto na Marsie. Fascynujący film pokazuje przyszłość" -  https://www.architekturaibiznes.pl/

*

Centennial Light to żarówka elektryczna o mocy 4 watów, ręcznie dmuchana, w której zastosowano włókno węglowe jako żarnik. Jest jedną z najdłużej działających żarówek na świecie. Znajduje się w siedzibie straży pożarnej w Livermore, w Kalifornii. Żarówka została wyprodukowana pod koniec 1890 roku.

*

W internecie jest wiele prezentacji idei osadniczej na Marsie. Oglądamy sobie, oglądamy, widzimy obiekty, ponieważ są oświetlone światłem z żarówki. Jaka będzie wymagana trwałość użytkowania żarówki na Marsie? Mniej niż 10 lat, więcej niż 25 lat? Podobne wymagania fizyczno-techniczne będą dla innych przedmiotów użytkowych, np.  względem elementów elektrycznego automobilu, motocyklu, zegarka, sprzętu AGD czy również odzieży oraz opakowania i ułożenia w nich menu produktów spożywczych.

Kto z osadników pro futuro wybierając się na Marsa z możliwością podróży w jedną stronę zabierze ze sobą laptopa z okresem gwarancji 2 lat?

W tym ułożeniu dla inwestorów wizji kolonizacji Marsa atrakcyjne są produkty trwałe pod względem potrzeb na Marsie, które można będzie sprzedać na Ziemi. Co kreuje wymagania wobec naukowców i i inżynierów dla wyższej jakości i konkurencyjnej cenie produktu. Zatem w tej idei zdarza się, że Elon Musk wprowadza na rynek "marsjańską żarówkę".  Im wyższa trwałość produktów eksportowanych na Marsa i jednocześnie ich powszechność na Ziemi, tym większa presja na rozwój usług na Ziemi. Natomiast względna krótkotrwałość produktów na Ziemi wymaga więcej energii do recyklingu na rynku materii, z której są wykonane, odzyskiwania surowców z produktów odpadowych.

ps.

Internet:

Łopaty turbin wiatrowych najtrudniejsze do recyklingu - https://www.cire.pl

Co odzyskamy z elektrowni węglowych nim zrównają je buldożery? - https://wysokienapiecie.pl

Polski pomysł na recykling modułów PV - https://www.gramwzielone.pl


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale