102 obserwujących
781 notek
1239k odsłon
  895   5

SpaceX rules !

Oczywiście najgorętszą wiadomością dotyczącą Muska jest jego decyzja o  rezygnacji z zakupu Twittera za 44 mld $.  Według mnie jest to decyzja jak najbardziej racjonalna, ponieważ dziedzina wielkich organizacji zajmujących się mediami społecznościowymi jest osobnym, bardzo trudnym i skomplikowanym światem biznesu. Dla Muska z jego supertechnologicznymi firmami wymagającymi stałego nadzoru i zaangażowania Twitter to typowe " o jedną firmę za daleko". Teraz zacznie się długa prawnicza batalia o 1 mld $ odszkodowania za zerwanie umowy, niemniej nie ma to znaczenia dla zasadniczego meritum.

Jakby w cieniu sensacji dotyczących Twittera  trwa niesamowita ekspansja SpaceX, która bije kolejne rekordy  w kosmicznych startach. Konkretnie w I półroczu 22 r. SpaceX wystrzelił 27 Falconów 9, które wyniosły ok.  980 satelitów,  w tym czasie już drugi stopień podstawowy po raz 13 powrócił na Ziemię. Firma planuje wykorzystać je do co najmniej 20 lotów przez każdego. Dla porównania w tymże I półroczu Roskosmos wystrzelił 8 rakiet i 17 satelitów...  Wygląda ta statystyka jeszcze ciekawiej, gdy porównamy zatrudnienie obu organizacji - SpaceX 9500 osób, zaś Roskosmos 170 tys.

Na następne półrocze firma planuje co najmniej powtórzyć wynik startów, w tym szereg komercyjnych. Szczególnie interesujące będą dwa satelity, jeden z nich będzie mierzył odległość do zbiorników wodnych z dokładnością do 1 cm ! Drugi, z Korei Południowej ma poszukiwać złóż lodu, uranu, Helu-3,  aluminium na Księżycu. Nie trzeba tłumaczyć, jakie ma to znaczenie dla budowy przyszłych Baz Księżycowych.

SpaceX przeszła na używanie kolejnej wersji Starlinków - 1,5, z komunikacją laserową między satelitami, co otwiera możność obsługiwania wszelkich niedostępnych terenów, jak Oceany czy pustynie. Kolejna wersja 2,0 będzie przełomowa, ciężar poszczególnego satelity wzrośnie 5-krotnie, do 1250 kg, co oczywiście wielokrotnie zwiększy jego wydajność wobec obecnej wersji. Tocząca się na Ukrainie wojna udowodniła wielkie znaczenie łączności satelitarnej nie tylko dla wojska ale też wszelkich państwowych organizacji. Oznacza to skokowy wzrost zainteresowania Starlinkiem nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale również wszelkich organizacji. Jednak tak ciężkie satelity wymagają zastosowania nowej rakiety nośnej, czyli Starshipa. Po uzyskaniu zezwolenia na starty Starshipów z Boca-Chica  pierwszy start testowy na orbitę jest planowany jeszcze w lecie 22 r. Będzie to oczywiście najważniejsze wydarzenie dla SpaceX oraz amerykańskiej astronautyki co najmniej od pół wieku.

Obecnie, przed Wielkim Startem panuje stan zawieszenia, wszyscy zdający sobie sprawę ze znaczenia Starshipa dla Amerykańskich i Światowych lotów kosmicznych oczekują na inaugurację najważniejszego od Lotu na Księżyc wydarzenia.  Jednocześnie trwają intensywne prace na infrastrukturą  stanowisk startowych nie tylko w Boca Chica , ale Kosmodromu na przylądku Canaveral. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które postaram się opisać w kolejnym tekście z okazji startu testowego Starshipa.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie