marek.w marek.w
248
BLOG

Cywilizacja Uniwersalna a Komunizm cz.I - Inwokacja

marek.w marek.w Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7


 Poniższym tekstem zaczynam cykl poświęcony analizie zderzenia Komunizmu z gwałtownie rozwijającą się  Cywilizacją Uniwersalną ( CU ). Na początek jednak chciałbym przypomnieć o samym zjawisku powstania i ekspansji CU.
 
Jak bardziej szczegółowo opisałem w cyklu Ewolucja Cywilizacji ludzkie cywilizacje, które są po prostu sposobem funkcjonowania poszczególnych społeczeństw ulegają ewolucji, czyli stałym stopniowym zmianom, tworząc kolejne poziomy, które są bardziej skomplikowane, a przede wszystkim sprawniejsze od poprzednich. Takich zasadniczych poziomów są 3 -
Na najniższym pozostaje  Cywilizacja Plemienna,  resztki możemy obserwować w oddalonych zakątkach planety, jak Papuasi, Indianie nad Amazonką czy Buszmeni. Ta Cywilizacja pozostaje właściwie bez zmian od tysiącleci, a jej symbolem jest Szaman, czyli duchowy przewodnik Plemienia.
 
Na drugim poziomie istnieją   Cywilizacje Państwowe, które powstały na skutek Rewolucji Neolitycznej, gdy Ludzie nauczyli się uprawy roli, hodowli zwierząt i zakładania miast. Cywilizacje na tym poziomie w trakcie stałego postępu wynalazły pismo, biurokrację i centralną władzę, czyli w sumie utworzyły poszczególne państwa.  Ich zasadniczą cechą jest organizacja Kapłanów,  którzy tworzą zwartą strukturę w kształcie piramidy, a przez długie wieki byli główną elitą umysłową. W związku z tym poszczególne cywilizacje państwowe różniły się między sobą wyznawaną religią, stąd mamy Chrześcijaństwo, Islam, Hinduizm i inne.
 
W Zachodniej Europie w ramach Chrześcijaństwa panowała jego odmiana zwana Łacińską i w niej narodziła się  nowa, znacznie sprawniejsza  Cywilizacja, którą nazywam Uniwersalną.  Ten proces był niezwykle skomplikowany, a w największym skrócie polegał na zastąpieniu paradygmatu widzialnego świata tłumaczonego przez Kapłanów nowym, zaprezentowanym przez Uczonych. Kamieniem węgielnym tego procesu było powstanie i zwycięstwo Teorii Heliocentrycznej Kopernika,  co zakwestionowało monopol Kapłanów na opis i tłumaczenie Rzeczywistości.  Po tym ciosie Kościół już nigdy nie powrócił do danej pozycji, odwrotnie, gwałtownie rozwijająca się Nauka przyniosła kolejną Rewolucję Naukowo-Techniczną, która stworzyła nowoczesne przemysłowe społeczeństwa.
 
CU w miarę swojego rozwoju zaczęła ekspansję z Zachodniej Europy na cały świat, wszędzie narzucając swoje rozwiązania. Przez długi czas można ją było nazwać Zachodnią, jednak aktualnie obejmuje w mniejszej czy większej mierze cały glob. Klasycznym przykładem tej tendencji jest idea Olimpiady - powstała ponad wiek temu w Zachodniej Europie miała przywrócić ideę powszechnych zawodów sportowych w duchu Antycznej Grecji by obecnie objąć cały świat, a same olimpiady odbywają się na wszystkich kontynentach, a biorą w niej udział reprezentacje ok. 200 państw. Podobnie zresztą dzieje się z Mundialem....
 
Podstawowe zasady funkcjonowania wszelkich ludzkich Cywilizacji :
-cywilizacje , jak wszelkie inne organizacje czy organizmy konkurują ze sobą, odbywa się normalny proces darwinowski, gdzie wygrywają po prostu sprawniejsze. Czym możemy mierzyć ich sprawność ?
W skrócie jest to zdolność do maksymalnego wykorzystania potencjalnych zdolności u możliwie dużej części danego społeczeństwa. Wiadomo, że rozkład potencjalnych zdolności ludzi ma podłoże genetyczne i w praktyce jest statystyczny, czyli nie zależy od pozycji społecznej zajmowanej przez rodziców. Klasycznymi przykładami mogą być Banach, genialny matematyk, syn nieślubny ubogiej góralki, czy Wałęsa, syn chłopski.
Tak więc społeczeństwa, w których utalentowani ludzie niezależnie od swojego pochodzenia mają największe szanse na osiągnięcie sukcesu, wygrywają nad tymi bardziej skostniałymi i podzielonymi wszelkimi barierami.  Oczywiście jest to bardzo trudne, ponieważ dotyczy zmian mentalnych, swoistego testu dojrzałości. Np. w każdym społeczeństwie zachodzi naturalne zjawisko faworyzowania swoich potomków i ogólnie członków rodziny wobec obcych, niezależnie od ich talentów.
Jak z tego wynika, najważniejszym zasobem każdego społeczeństwa są jego członkowie, im jest ono bardziej nowoczesne, czyli sprawniejsze, tym lepiej potrafi wykorzystywać to bogactwo i tym większy sukces odnosi we wzajemnej rywalizacji z innymi. Szczególnym przykładem sukcesu mogą być Amerykanie, którzy stworzyli cały system przyciągania utalentowanych ludzi z całego świata, zapewniając im możność zrobienia kariery niemożliwej w ich ojczyźnie. Wystarczy wspomnieć Elona Muska, czołowego innowatora w skali światowej, a urodzonego w RPA.
 
-kolejną cechą faworyzującą dane społeczeństwo jest jego  elastyczność, czyli zdolność do wchłaniania zmian oraz osiągnięć innych społeczeństw bez utraty własnej tożsamości.  Zmiany społeczne sa nieuniknione, jakby dane społeczeństwo nie było wobec nich niechętne, dlatego zbyt mocne skostnienie może doprowadzić do tragedii i jego rozpadu, jak to obecnie obserwujemy w krajach Arabskiego Islamu.
 
- wiąże się to z kolejną zasadą -  zmiany cywilizacyjne są wydarzeniem żywiołowym  w tym sensie, że nie podlegają żadnemu kierowaniu przez samych Ludzi, niezależnie od ich poziomu władzy. Walkę z nimi najlepiej można porównać do boksowania się z lawiną, jest równie skuteczna. Ta zasada jest chyba najbardziej bezwzględna i najczęściej ignorowana przez władze poszczególnych państw czy społeczeństw, przynosi też najwięcej ofiar. Bo trzeba pamiętać, że wcale nie wszystkie zmiany, zwane czasem postępem sa korzystne dla ludzi, a nawet całych narodów. Ci, którzy nie potrafią się dostosować i je wykorzystać, giną bez śladu, jak zniknęły plemiona Redarów, Wieletów czy Prusów, którzy nie umieli przyjąć nowej, wyższej państwowej Cywilizacji Łacińskiej, gdy odwrotnie utworzone wtedy państwa Czechów, Polan czy Madziarów istnieją do dzisiaj.
 
Każda Cywilizacja wypracowuje własny zbiór procedur działania, według  których działa najsprawniej,  dokonuje się to metodą prób i błędów, a mówiąc wprost, za cenę niezliczonych ofiar, które są jednak nie do uniknięcia z uwagi na nieludzki, żywiołowy przebieg procesu, który nawet nie zauważa naszych problemów. Wynika z tego prosty efekt - to państwo czy społeczeństwo, które bardziej dokładnie przestrzega tych procedur, osiąga przewagę cywilizacyjną nad innymi, ,mniej sprawnymi. Szczególnie wyraźnie odbywa sie to teraz, gdy nowoczesna globalna CU wypiera stopniowo poprzednie cywilizacje na niższym poziomie.
 
W wielkim skrócie, nowoczesne społeczeństwo, jeśli chce odnieść sukces, powinno przestrzegać następujące reguły :
-rynkowy ustrój gospodarczy połączony z niezależnym, sprawnym sądownictwem
-demokratyczny ustrój polityczny z niezależnymi mediami i silnym Społeczeństwem Obywatelskim, czyli zaangażowanym w samorządy i organizacje społeczne
-powszechna i niezależna od pozycji społecznej oświata a także brak barier społecznych dla osiągnięcia kariery według zdolności, niezależnie od płci, wyznania czy rasy.
- brak barier w komunikacji i kontroli działań władzy na wszystkich poziomach, inaczej odrzucenie cenzury politycznej i społecznej.
 
Te powyższe zasady nie są żadnym widzimisię Liberałów czy obrońców praw człowieka, tylko optymalną formą organizacji społeczeństw wrzuconych bez pytania w CU, wypracowaną przez wieki walk społecznych, rewolucji i wstrząsów, w tym wojen światowych i panowania dyktatur.  Aktualnie analizując sytuację panującą na świecie możemy z wielkim prawdopodobieństwem twierdzić, iż są one niezbędnymi cechami  osiągających sukcesy społeczeństw, a co więcej, właśnie brak ich przestrzegania prowadzi do klęski a co najmniej wielkich kłopotów.
Pod tym kątem chcę więc rozpatrzyć przypadek Komunizmu, a następnie Chin.

cdn.


marek.w
O mnie marek.w

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo