marek.w marek.w
206
BLOG

Na wybory, na wybory ! cz. II

marek.w marek.w Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Promocja 


Od pewnego czasu panuje powszechne przekonanie,  że w kampaniach wyborczych najważniejszą sprawą jest sterowanie ludzkimi emocjami, ponieważ konkretne programy się ludziom przejadły  ( w domyśle że wyborcom coraz mniej chce się myśleć i logicznie analizować przekaz poszczególnych partii ). Coś jest w tym obrazie, wystarczy wspomnieć zwycięstwo Trumpa lub Macrona, przy czym wypadek Macrona jest jeszcze ciekawszy. Pół roku po masowym poparciu Macrona ci sami wyborcy gwałtownie go zaatakowali i wywołali masowe uliczne protesty. Jak by się nie starać, nie widać w tym większego sensu.


Nic więc dziwnego, iż coraz bardziej popularne jest podejście - na co nam jakieś szczegółowe programy, skoro i tak ich nikt nie czyta?Tymczasem jest to podstawowy błąd w sztuce politycznej, wywodzący się z niewiedzy, a nawet lenistwa działaczy. 

Każdy przekaz stanowiska dowolnej partii można podzielić na 3 piętra :

Hasło - najbardziej ogólne, zawiera kilka słów, które mają dotrzeć do każdego zwolennika partii.


Narracja - najważniejsza część. Powinna ograniczyć się do kilku tematów, góra 10, najważniejszych dla Elektoratu, każdy temat podany w kilkunastu zdaniach.  To własnie Narracja musi być opracowana najstaranniej i stanowić podstawę dla całej pracy promocyjnej sztabu wyborczego.


Program partyjny - jest oczywiste, że program, zawierający kilkadziesiąt rozmaitych tematów, opracowanych przez fachowców nie nadaje sie do czytania przez normalnych wyborców i dlatego nikt go nie zna. Po co zatem w ogóle go tworzyć? Ano po to, aby stał się podstawą do stworzenia planu rządzenia po ewentualnym zwycięstwie oraz rozmów koalicyjnych z przyszłymi sojusznikami politycznymi. Z drugiej strony realny, profesjonalny program odróżnia poważną, kompetentną partię od radosnej partyzantki w stylu Kukiza. 


W powszechnej opinii Narrację myli się z Programem, mimo zasadniczych różnic je dzielących, ale jest to jeden z objawów kiepskiego wykształcenia społecznego wyborców, w czym największą winę ponosi szkoła. Na pociechę - społeczeństwa o zdecydowanie dłuższym stażu demokratycznym, jak angielskie, włoskie, francuskie czy amerykańskie również wyczyniają ostatnio rozmaite cyrki, miotając sie od ściany do ściany. Sama absurdalna historia Brexitu najlepiej to pokazuje....


Dawniej każda szanująca sie partia miała swoją gazetę, służącą do promocji jej narracji i edukacji swoich zwolenników. Obecnie Opozycja praktycznie nie posiada takiego medium, zadowalając się "masówką" w mediach społecznościowych oraz poparciem części zawodowych mediów. Co prawda jest już za późno na zmianę sytuacji do wyborów, jednak nadal uważam za poważny błąd, iż nawet nie spróbowano stworzyć w Internecie odpowiednika takiej gazety partyjnej skierowanego na kontakt z Elektoratem. Dobrze wiem, jak trudne i pracochłonne jest takie przedsięwzięcie, jednak podobno dysponujemy znacznie większą niż Przeciwnik wykształconą kadrą z wielkich miast...


Taktyka

Dał nam przykład Kaczyński, jak zwyciężać mamy ...


Co było główną przyczyną zwycięstwa PIS-u w wyborach do Europarlamentu? Frekwencja !  W obecnych wyborach na PIS głosowało 119 % więcej ludzi niż w poprzednich. Prezes potrafił ich przekonać, że te europejskie wybory są tak na prawdę wielkim plebiscytem za jego narracją walki z "Opcją Niemiecką",  w czym walnie wsparł go Kościół, bezpośrednio zagrożony w swoich interesach przez kampanię laicką Lewicy. 


Z punktu widzenia taktyki jest to błyskotliwy przykład sięgnięcia po wyborców dotąd nie biorących udziału w wyborach, a jest ich nadal około połowy całego społeczeństwa. Jest oczywiste, że PIS zdoła zachować liczbę swoich wyborców i w jesiennych wyborach, a pewnie i powiększyć, zważając na ogromne rozdawnictwo pieniędzy z budżetu, dlatego dotychczasowa baza wyborcza Opozycji jest zdecydowanie za wąska dla zwycięstwa.


Ponieważ żadna odpowiedzialna formacja polityczna nie może się ścigać z "Dobrą Zmianą " na rozdawnictwo pieniędzy ( których w budżecie zwyczajnie nie ma ),   jedyna sensowna taktyka powinna się opierać na poszerzeniu bazy wyborczej.



Istnieją dwa środowiska, do których powinno się sięgnąć.

Jednym z nich, znacznie łatwiejszym są władze i organizacje samorządowe. Samorządowcy są równie zagrożeni co Opozycja w przypadku dalszej władzy Prezesa,  który wcale nie ukrywa ( jak się uważniej go posłucha ),że jego celem jest pełna władza i nie pozwoli na żadne fanaberie różnych " nieprawidłowych" Samorządowców, jak prezydent Dulkiewicz. Trafnie to dostrzegł Tusk, stąd jego koncepcja wielkiej koalicji samorządowej, jaką miał być Ruch 4 Czerwca. Teraz, po wycofaniu się Tuska pałeczkę przejęło szefostwo Opozycji i to od nich będzie zależało powodzenie w dalszej współpracy z Samorządowcami.


Drugim, o wiele trudniejszym środowiskiem jest Młodzież.

Przypomnę, że 12 lat temu to Młodzież pomogła wygrać PO wybory ( pamiętacie hasło - zabierz babci dowód? ), po czym politycy radośnie o niej zapomnieli... Czasem tylko się dziwili, dlaczego nagle Kukiz odnosi taki sukces przy pozornie zwariowanych hasłach. A to był faktyczny krzyk Młodzieży - KTO chce być rzecznikiem Naszych interesów? Gdzie sa politycy, których rzeczywiście interesują nasze problemy, jak Umowy śmieciowe, blokady korporacyjne, feudalne stosunki na Uczelniach ?


Po upadku programu Palikota "Przyjazne państwo" zarówno PO, jak i reszta partii z obecnej Opozycji praktycznie zapomnieli o Młodzieży, może dlatego, że jest to bardzo trudny, kapryśny i wymagający Elektorat. Częściowo przejął go PIS, a i obecnie intensywnie go przekupuje obietnicami likwidacji podatków dla ludzi poniżej 26 r. życia.


Zdaję sobie sprawę, że obecnie, pare miesięcy przed wyborami bardzo trudno jest naprawić zabagnione od lat relacje z Młodzieżą, szczególnie w środku wakacji, niemniej  Opozycja powinna choć spróbować stworzyć spójną narrację uwzględniająca ich prawdziwe interesy i dotrzeć do nich ze swoim przekazem.  Jak sprawić, że zostanie uznany za wiarygodny po tylu latach zaniedbań, nie wiem, natomiast jestem przekonany, że to własnie Młodzież może być przysłowiowym języczkiem u wagi.






-- 




 Zaplanuj

 Opublikuj

 Zapisz szkic

 Podgląd

Wybierz dział 

Obrazki

Upuść tutaj obrazek lub wybierz z dysku

Tytuł galerii

Opcje

Obserwuj

Dzięki tej opcji będziesz informowanych o nowych komentarzach do tej notki.


 Katalog blogów Twój blog

Szukaj w Salon24


Polityka

PO

Unia Europejska

Katastrofa smoleńska

Rząd

Prawo

Wiosna

Polityka historyczna

PiS

Wiadomości ze świata

Samorząd

...

Gospodarka

Energetyka

OZE

Bitcoin

Ekonomia

Kredyty

Transport

Podatki

Biznes

Mieszkanie plus

Finanse

...

Rozmaitości

Osobiste

Gotowanie

Podróże

Psychologia

Obyczaje

Zdrowie

Klimat

Humor

Ekologia

Pogoda

...

Technologie

Nauka

Internet

Badania i rozwój

Cyberbezpieczeństwo

Telekomunikacja

Telefony

Cyfryzacja

Komputery

Sport

Kolarstwo

Piłka nożna

Tenis

Formuła 1

Olimpiady

Sporty walki

Koszykówka

Siatkówka

Krzysztof Piątek

Fitness

...

Społeczeństwo

LGBT

Sądownictwo

Socjologia

Religia

500 plus

Emigracja

Emerytury

Przestępczość

Edukacja

Wojsko

...

Kultura

Historia

Media

Muzyka

Film

Literatura

Muzea

Fantastyka

Sztuka

Popkultura

Blogi

...

PomocO nasPracaReklamaKontakt Technologię dostarcza: W3media.pl

marek.w
O mnie marek.w

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka